Jak często zadajesz sobie pytanie: czy to będzie trwać? Czy może tracę czas w tym związku i powinnam pójść dalej, poszukać miłości gdzie indziej?
Nigdy nie mamy pewności, że ta miłość jest ostatnią, a osoba z którą się spotkaliśmy będzie tą, z którą spędzimy długi czas. Czasami, nawet po latach związku mogą pojawić się wątpliwości, bo przecież my się zmieniamy, zmieniają się nasze potrzeby i postrzeganie relacji. I jasne, że nie ma jakiegoś jednego sposobu, który da nam pewność, że związek, w którym jesteśmy, będzie trwał latami i przetrwa próbę czasu.
Gary Lewandowski, profesor psychologii, który zajmuje się relacjami, przyznaje, że bardzo często spotyka się w swoim gabinecie z pytaniem: skąd mam wiedzieć, czy jestem w odpowiednim związku. Postanowił więc stworzyć listę 15 pytań, które mogą pomóc nam odpowiedzieć na to pytanie. Tłumaczy, że czasami nie wiemy, jakie pytania sobie zadać i szukamy odpowiedzi w niewłaściwych miejscach.
Odpowiadając twierdząco na poniższe pytania możesz nabrać większej pewności, że związek, w którym jesteś ma szansę trwać latami.
15 pytań, na które warto odpowiedzieć, chcąc wiedzieć, czy wasz związek przetrwa.
- Czy twój partner czyni cię lepszą osobą i czy działa to też w drugą stronę?
- Czy ty i twój partner czujecie się swobodnie w mówieniu o swoich uczuciach, macie pewność, że możecie zawsze na sobie polegać, nie martwicie się, że jedno z was odejdzie?
- Czy ty i twój partner akceptujecie siebie takimi, jakimi jesteście, nie macie potrzeby zmiany siebie nawzajem?
- Kiedy pojawiają się nieporozumienia, czy ty i twój partner komunikujecie się z szacunkiem, bez pogardy?
- Czy ty i twój partner dzielicie się decyzjami i wpływem na kształt waszego związku?
- Czy partner jest twoim najlepszym przyjacielem, a ty jego?
- Czy ty i twój partner myślicie bardziej w kategoriach „my” i „nas” niż „ty” i „ja”?
- Czy ty i twój partner zaufalibyście sobie nawzajem hasłami dzieląc się hasłami do mediów społecznościowych, dostępem do kont bankowych?
- Czy ty i twój partner macie dobre opinie o sobie nawzajem – bez przesadnie pozytywnego poglądu?
- Czy twoi bliscy przyjaciele, a także twój partner, uważają, że masz wspaniały związek, który przetrwa próbę czasu?
- Czy twój związek jest wolny od sygnałów ostrzegawczych, takich jak oszukiwanie, zazdrość i kontrolowanie zachowań?
- Czy ty i twój partner podzielacie te same wartości, jeśli chodzi o politykę, religię, znaczenie małżeństwa, chęć posiadania dzieci (lub nie) i ich wychowania?
- Czy ty i twój partner jesteście gotowi poświęcić swoje własne potrzeby, pragnienia i cele dla siebie nawzajem, ale bez poczucia nadużycia i przekraczania swoich granic?
- Czy ty i twój partner jesteś stabilni emocjonalnie?
- Czy ty i twój partner macie te same potrzeby seksualne?
Jeśli jakieś pytania obudziły twoje wątpliwości, zatrzymaj się przy nich, przyjrzyj się swoim obawom. To nie znaczy, że od razu powinniście się rozstać, ale być może są kwestie, które warto wspólnie omówić, by wasz związek wzrastał.