Związek

10 rzeczy, które powinniście mówić sobie w związku, kiedy wszystko się komplikuje

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 sierpnia 2020
10 rzeczy, które powinniście mówić sobie w związku, kiedy wszystko się komplikuje
Fot. iStock/teksomolika
 

Przychodzi ten moment, kiedy miłość zaczyna się „psuć”. Relacje między wami stają się coraz bardziej napięte, coraz trudniej o dobre słowo. Właśnie, słowa. Niekontrolowane, raniące, bezmyślne fruwają jak odbijana z coraz większą energią  piłeczka. Mogłyby wiele naprawić, ale pozwalacie im zniszczyć wszystko jeszcze bardziej. Tak łatwo teraz ze wszystkiego zrezygnować, odejść. Zatrzymaj się. Zanim wykrzykniesz coś o rozstaniu, o tym, jak jesteś nieszczęśliwa, zamknij na chwilę oczy, uspokój emocje. Spróbuj POWIEDZIEĆ coś zupełnie innego. Nie przekreślaj tego związku tak łatwo.

10 rzeczy, które powinniście mówić sobie w związku, kiedy wasze relacje są coraz bardziej napięte

1. Co chciał(a)byś, żebym teraz zrobił(a)?

Zamiast wybuchnąć, zapytaj o oczekiwania tej drugiej strony. Z poziomu emocji, zejdź do poziomu konkretów. Zdarza się, że tylko jedno z was jest akurat w nastroju do walki, drugie chce uniknąć tej sytuacji. Warto pokazać, że potrafimy jeszcze siebie nawzajem słuchać i, że potrzeby naszego partnera są dla nas ciągle ważne.

2. Jak mogę ci pomóc? 

Codzienne obowiązki, zmęczenie, napięcie „przyniesione” do domu z pracy… Dlaczego nie wyjść sobie naprzeciw, zanim rozdrażnienie postawi między nami kolejny mur? Filiżanka herbaty podana z uśmiechem, ciepło jego ramion, troska o nastrój ukochanej osoby rozładują napięcie. To jest właśnie „tworzenie komuś domu”, miejsca, w którym można odpocząć.

Nie pielęgnujemy tych małych gestów, zapominamy o nich, uważając, że przecież „nam też się należy”. Ale związek jest wzajemnym dbaniem o siebie, obietnicą, że nie zostawimy się w potrzebie.

3. Przepraszam

W uniesieniu, gniewie, coraz większej złości, wypowiadamy to słowo coraz rzadziej, albo czekamy, aż ON/ONA powie je najpierw. Tracimy w ten sposób cenny czas. Mówiąc ukochanej osobie „przepraszam”, udowadniasz jej w najprostszy sposób, że ci na niej ciągle zależy, że zależy ci na tej relacji, że  ciągle jeszcze jesteś skłonny do kompromisów. Za tym słowem powinny iść inne, z propozycją rozwiązania problemu, który was dzieli.

4. Dziękuję

To zbyt oczywiste? Może, ale jak często dziękujesz swojemu partnerowi za to, co dla ciebie robi, za to, że jest? Wydaje ci się, że okazywanie wdzięczności w związku, który ma już jakiś większy staż jest niepotrzebne? Bardzo się mylisz. Wiele nieporozumień, konfliktów, poczucie samotności w relacji z drugim człowiekiem wynika z faktu, że czujemy się w naszych związkach niedoceniani.

5. Jestem z ciebie dumny/a

Nie potrafisz powiedzieć tego swojemu partnerowi wprost, ale przed znajomymi chwalisz się jego osiągnięciami. Dlaczego najtrudniej nam wyrazić dumę i radość z sukcesu ukochanej osoby przed nią samą? Takie słowa sprawiają, że twój partner odczuwa jeszcze większą satysfakcję, że jeszcze bardziej cieszy się z tego, co udało mu się zrealizować. A to oznacza lepszą atmosferę między wami.

6. Jesteś najlepszą mamą/ojcem dla naszych dzieci

Może jedno z was pracuje obecnie w domu, opiekuje się małymi dziećmi, a drugie wychodzi codziennie do biura. Oboje dbacie najlepiej jak można o szczęście i komfort waszej rodziny. Warto mówić o tym głośno, stawiać swojego partnera za przykład waszym dzieciom. Oboje zasługujecie na te słowa.

7. Wybacz mi

Przyznać się do błędu i poprosić o przebaczenie – to bywa trudne, gdy wasze relacje są coraz bardziej napięte. Nie oczekuj, nie żądaj, że partner przebaczy od razu, że zapomni, zwłaszcza jeśli naprawdę skrzywdziłeś. Ale nie rezygnuj z naprawiania szkód, nawet jeśli wydaje ci się, że sprawa jest beznadziejna, że nic już nie da się uratować. Uczucie, emocje, które ciągle jeszcze w was się tlą, pozytywne, dobre wspomnienia… Ciągle wiele was łączy.

8. Kocham cię

Bo przecież to wciąż prawda. Mimo tego całego napięcia, mimo złości, smutku, poczucia krzywdy, zniecierpliwienia, ciągle kochasz. Wydaje ci się, że to nie czas i miejsce, żeby o tym mówić? To duży błąd. Warto przypominać sobie o tym, jak jesteśmy dla siebie ważni, jak najczęściej.

9. Chcę, żebyś był/a szczęśliwy/a

Kiedy kogoś kochasz, chcesz dla niego jak najlepiej. Taka deklaracja zobowiązuje cię do pracy nad związkiem. Skoro naprawdę chcesz, by ukochana osoba była szczęśliwa, zrób wszystko by ją uszczęśliwić.

10. Szanuję cię

Miłość karmi się wzajemnym szacunkiem. Kiedy go brak, uczucia umierają, relacje stają się coraz bardziej skomplikowane, bo coraz mniej zależy nam na tym, by dojść do porozumienia. Słowa świadczące o wzajemnym szacunku pozwalają uspokoić emocje, spojrzeć na wszystko z innej perspektywy, docenić  swojego partnera, zastanowić nad tym, co naprawdę się liczy, jeśli chodzi o wasz związek.


Źródło: themindsjournal.comZwiązek

10 sytuacji, w których ukochana osoba niszczy twoje poczucie wartości

Redakcja
Redakcja
3 sierpnia 2020
Fot. iStock / BraunS

Miłość powinna być dobra. Co to znaczy? To znaczy, że powinna sprawiać, że chcemy się rozwijać, że jesteśmy szczęśliwi, że… znamy swoją wartość. Kiedy związek jest dobry, emocje między partnerami czyste i pozytywne, a ukochana osoba pokazuje nam uczucie i szacunek, poczucie wartości nie jest zagrożone. Inaczej dzieje się, gdy pewne zachowania partnera cię niszczą…

Nikt tak jak osoba, którą kochasz, nie jest w stanie dodać ci skrzydeł, podnieść na duchu, przekonać, że jesteś ważny i wartościowy. I nikt nie może cię tak łatwo skrzywdzić. Bo kiedy kochamy, zależy nam na tym żeby ci, których darzymy uczuciem myśleli o nas jak najlepiej. Mocno przyjmujemy do siebie ich krytykę i mocno przeżywamy wyrazy podziwu. Ufamy, że wszystko co on/ona mówi lub robi, dzieje się w dobrej wierze. Ale nie zawsze tak jest…

Jakie zachowania partnera wpływają negatywnie na naszą samoocenę?

1. Nie robi nic, abyś poczuła się ważna

Nie stara się, żebyś w ogóle poczuła, że jesteś dla niego istotna. Nie robi dla ciebie nic, co sprawia, że poczujesz się dla niego wyjątkowa.

2. Przejmuje pełną kontrolę nad związkiem

Okazuje ci brak zaufania. Chce przez cały czas sterować waszym związkiem ponieważ: „ty nie potrafisz podejmować udanych decyzji”.

3. Nie sprawia, że ​​czujesz, że cię rozumie

To tak, jakbyście rozmawiali mówiąc w różnych językach. W rezultacie sprawia, że ​​czujesz, że twoje myśli i opinie są nieważne. Myślisz, że powinnaś milczeć, ponieważ i tak nikt cię nie zrozumie.

4. Lubi dramaty

Utrzymuje w związku atmosferę niepokoju i zmartwień. I zawsze lubi tworzyć przy tym „coś z niczego”. Wyolbrzymia szczegóły, szuka „dziury w całym”.

5. Sprawia, że ​​czujesz się nieważna i słaba

On cię obraża. Nie traktuje cię jak kogoś równego sobie. Sprawia, że ​​czujesz się ciężarem i nieudacznikiem.

6. Daje ci poczucie, że jego miłość do ciebie jest obwarowana pewnymi warunkami

Nie masz pewności, że za chwilę nie odejdzie. Postępujesz z nim niezwykle ostrożnie, bo nie wiesz, w którym momencie odwróci się obrażony na pięcie i wyjdzie z domu.

7. Lekceważy ważne dla ciebie sprawy i ludzi, których lubisz i podziwiasz

Bo co ty możesz wiedzieć? Nie potrafisz przecież słusznie ocenić czyjegoś zachowania i postaw.

8. Za bardzo cię krytykuje

W związku zawsze powinno być miejsce na krytykę; ale zawsze powinna być to krytyka konstruktywna i wypowiadana z szacunkiem. Nie chodzi o to, by sprawić ci ból, ale okazać troskę i miłość.

9. Gdy coś pójdzie nie tak, automatycznie zakłada, że jesteś winna

I ty przejmujesz to myślenie. Zaczynasz wierzyć w to, że nie jesteś w stanie nic zrobić dobrze.

10. Czujesz, że choć nie jesteś szczęśliwa w tym związku, musisz się zadowolić tym, co jest

Powinnaś wierzyć, że zasługujesz na taką relację, która sprawi, że poczujesz się szczęśliwa i spełniona.


Zobacz także

Cztery cechy emocjonalnie niedostępnego partnera

Cztery cechy emocjonalnie niedostępnego partnera

Byle czego nie weźmiesz, znasz swoją wartość. List do męża, którego utrzymuję od kilku lat

On nagle się od ciebie oddalił, a ty czujesz, że coś jest nie tak. Co możesz zrobić?