Etap intensyfikujący a może etap okrążania – sprawdź, w którym z nich jesteście? 10 etapów związku
To od nas zależy, w kim i w jakim stopniu się zakochujemy. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miłość jest nieprzewidywalna to czasami trudno zapanować nad emocjami. Miłość jest uczuciem, które musi dojrzeć i potrzebuje czasu. Musi stać się stabilna, świadoma i w pełni akceptowalna. Niestety. Nie zawsze. I choć najchętniej związek zakończylibyśmy na piątym etapie, to wiele z nich składa się aż z dziesięciu, podzielonych na dwie fazy, etapów – fazy zbliżania i rozpadania.
Faza zbliżania
Każda relacja ma swój początek. Niektóre pary spotykają się w pracy, poznają przez znajomych, podczas gdy inne odnalazły siebie w aplikacji randkowej. Niezależnie od sposobu poznania, faza zbliżania składa się aż z pięciu etapów.
1. Etap inicjacji
Spotykamy kogoś po raz pierwszy. To wymiana uprzejmości i kilku faktów o sobie samym. Główną uwagę skupiamy na powierzchownych atrybutach, takich jak wygląd i tym, co druga osoba sobą reprezentuje.
2. Etap eksperymentowania
Jeśli uda się przejść przez etap inicjacji, wkraczamy w etap eksperymentowania. Nie wszyscy docierają „tak daleko”, ponieważ przy pierwszym spotkaniu mogą odnaleźć coś, czego w drugiej osobie nie lubią i nie zaakceptują. Podczas eksperymentowania zagłębiamy się w zainteresowania i wartość drugiej osoby.
3. Etap intensyfikujący
Nazywany etapem „błogości”. Relacja staje się poważniejsza i bardziej intensywna. Dowiedzieliśmy się o sobie już na tyle dużo, że teraz chcielibyśmy podzielić się głębszymi i bardziej intymnymi informacjami. Ekscytacja i euforia towarzyszą niemalże każdemu spotkaniu. Skupiamy się na ukochanej osobie, nie dostrzegając jej ewentualnych wad.
4. Etap integracji
Kiedy jesteśmy już oficjalnie parą, zaczynamy łączyć swoje życie. Nie istnieje „ja” i „ty”, powstaje „my”. Na tym etapie uczymy się wspólnego życia, stajemy się bardziej empatyczni, rozwijamy systemy porozumiewania się i scenariusze wzajemnych kontaktów.
5. Etap wiązania
Na tym etapie pojawia się prawdziwe zaangażowanie. Jesteśmy siebie bardzo pewni i więzi, która nas łączy. Etap ten wiąże się z formalnym zaangażowaniem w oczach społeczeństwa.
Jedni decydują się na ślub, a inni na wspólne mieszkanie w „wolnym” związku.
Faza odejścia
Niezależnie od tego, czy jesteśmy w związku małżeńskim, mieszkamy razem, czy po prostu się spotykamy, faza rozstania zdarza się bardzo często.
6. Etap różnicowania
Nawet w najszczęśliwszych związkach życie nie zawsze jest idealne. Pary, które weszły w fazę różnicowania, prawdopodobnie zmierzają w kierunku rozstania. To czas dostrzegania różnic i niezgodności.
7. Etap okrążania
To kontynuacja etapu różnicowania. Odsuwamy się od siebie coraz bardziej, wyznaczamy granice, komunikacja słabnie, życie intymne zanika. Pojawia się wzajemne obwinianie, uraza i walka o swoje.
8. Faza stagnacji
To faza bezruchu, bezczynności i zawieszenia. Związek już prawie się rozpadł, przestaje istnieć, ale mimo wszystko tkwimy w nim obydwoje.
9. Etap unikania
Obejmuje unikanie fizyczne, psychiczne, emocjonalne. Być może już jedno z was wyprowadziło się z domu, co doprowadziło do prawdziwej separacji. A może nadal mieszkacie pod jednym dachem, ale tak naprawdę nie rozmawiacie ze sobą. Jesteście jak obcy współlokatorzy. Nie dogadujecie się i unikacie siebie nawzajem, w takim stopniu jak to tylko możliwe.
10. Etap wypowiedzenia
Związek formalnie i emocjonalnie zakończył się. Złożyliście pozew rozwodowy, a być może już jesteście po rozwodzie. Krótko mówiąc – koniec.
Źródło: https://www.lifehack.org/