Współcześnie obserwuje się coraz większe zainteresowanie kobiet sferą własnego życia intymnego. Seksualność jest wrodzoną, naturalną potrzebą ludzkiego organizmu. Jednak lęk przed niepożądaną ciążą często zakłóca relacje między partnerami, dlatego też jest tak duże zainteresowanie antykoncepcją, która stanowi podstawowy element kontroli urodzin.
Płodność człowieka zależy w dużej mierze od wieku – najwyższa jest u kobiet młodych, ale należy o niej myśleć przez ok. 30 lat życia. Ostatnie dziesięciolecia przyniosły bardzo dynamiczny rozwój nowych metod regulacji poczęć. W roku 1960 została wprowadzona hormonalna tabletka antykoncepcyjna, która na ponad 50 lat zdominowała rynek antykoncepcji. W Polsce dostępne są także systemy transdermalne, iniekcje i implanty podskórne, pierścienie dopochwowe, hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne, wkładki wewnątrzmaciczne z miedzią lub srebrem.
Decyzja o wyborze metody antykoncepcyjnej zależy od kobiety, musi ona być w pełni przez nią akceptowana. Często jest to trudne, a wręcz niemożliwe bez konsultacji z lekarzem ginekologiem, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania dobierze odpowiednią metodę lub zaproponuje alternatywę. Mimo znacznego postępu wiedzy nie ma takiej metody, o której można powiedzieć, że jest stuprocentowo skuteczna, nie wiąże się z nią żadne ryzyko i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Należy też mieć świadomość, że istnieją różne przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji.
Ekologiczna antykoncepcja
Jest wiele kobiet, które ze względów zdrowotnych lub kulturowo-religijnych nie chcą stosować antykoncepcji, która ingeruje w ich organizm. Kobiety te chcą być nowoczesne, mieć świadomość własnego ciała i zachodzących w nim procesów i jednocześnie mieć wpływ na swoją płodność. Aby sprostać temu wyzwaniu, we współczesnym świecie poszukującym najlepszych, ale i najzdrowszych rozwiązań wykorzystano doświadczenia minionych lat w zakresie fizjologii i wsparto je nowoczesnymi technologiami.
Takie rozwiązanie oferują urządzenia monitorujące płodność kobiety – komputery cyklu. Te niewielkie urządzenia wykorzystywane są przez kobiety na całym świecie od ponad 30, a w Polsce od ponad 10 lat. Cechują się skutecznością wynoszącą 99,36%, co jest potwierdzone badaniami i pozytywną opinią Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Najnowsze badanie opublikowane w Ginekologii Polskiej w grudniu 2016, pokazuje skuteczność na poziomie 99,50%.
Komputery cyklu to diagnostyczne urządzenia określające fazy płodności. Ich działanie oparte jest na metodzie termicznej. W swoim działaniu komputery cyklu dopasowują się do użytkowniczki, ucząc się jej organizmu, często rządzącego się własnymi indywidualnymi prawami. Są przeznaczone dla każdej kobiety w okresie rozrodczym, również po porodzie i w trakcie karmienia piersią.
Bezpieczne działanie
Niewątpliwą zaletą stosowania komputera cyklu jest brak przeciwwskazań do jego zastosowania, brak ingerencji czynnościowej i mechanicznej w organizm kobiety, a co za tym idzie – wyeliminowanie działań niepożądanych. Urządzenia te wskazują, kiedy kobieta jest płodna, a także określają moment owulacji. Analizują cykl menstruacyjny poprzez porównanie zmian temperatury użytkowniczki, charakterystycznych dla poszczególny jego faz, z bazą danych zawierającą ponad milion cykli innych kobiet. Działanie komputera oparte jest na codziennym, wykonywanym zaraz po przebudzeniu, kilkudziesięciosekundowym pomiarze temperatury. Dzięki niezwykle dokładnym pomiarom i algorytmicznym porównaniom otrzymanych wyników następuje określenie fazy cyklu oraz precyzyjne określenie płodności. Komputery cyklu to proste w obsłudze urządzenia, idealne dla aktywnych, dbających o zdrowie, świadomych własnego ciała kobiet.
Właściwość ta może być wykorzystywana nie tylko w celu zapobiegania ciąży, ale także w sytuacji odwrotnej – u par starających się o dziecko. Dzięki komputerom cyklu można unikać poczęcia lub świadomie do niego dążyć.
Decyzja o wyborze metody antykoncepcyjnej zależy od kobiety, musi ona być w pełni przez nią akceptowana.
Tekst: dr Bogumiła Klimowicz, Centrum Zdrowia Kobiety – Nowaja,www.nowaja-czk.pl
Artykuł powstał we współpracy z LadyComp