Dieta Zdrowie

Żółta herbata – napój godny cesarza. Jakie właściwości ma ten najrzadziej spotykany rodzaj herbaty?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 grudnia 2021
Żółta herbata
Fot. iStock
 

Żółta herbata to jedna z najmniej znanych i najrzadziej spotykanych w handlu rodzajów herbat. Przyczyną jest krótki czas zbierania listków herbaty i skomplikowany proces wytwarzania. Żółtą herbatę określa się mianem herbaty cesarskiej, ponieważ niegdyś pijali ją wyłącznie cesarze Chin jako napój gwarantujący nieśmiertelność. Czym jeszcze charakteryzuje się żółta herbata i jak wygląda proces jej parzenia?

Jak powstaje żółta herbata?

Żółta herbata uważana jest za wyjątkową z kilku powodów. Jednym z nich jest skomplikowany proces wytwarzania, który wygląda nieco inaczej niż jak w przypadku pozostałych herbat. W celu otrzymania żółtej herbaty, nie licząc normalnego procesu wytwarzania zielonej herbaty, stosuje się jeszcze jeden zabieg, czyli częściowej fermentacji gorących liści. Gdy nastąpi częściowe zatrzymanie utleniania liści na skutek podgrzewania herbaty, jeszcze ciepłe listki zawijane są w papier lub materiał. Sama temperatura podgrzewania jest niższa niż podczas podgrzewania herbaty zielonej oraz trwa krócej. Im szlachetniejsza ma być żółta herbata, tym więcej etapów ma ten proces podgrzewania liści i ponownego zawijania ich. Cały proces, w zależności od szlachetności otrzymanej herbaty, może trwać może nawet do 4 dni.

Żółta herbata

Fot. iStock

Obecnie wytwarza się jedynie 3 rodzaje żółtych herbat: Meng Ding Huang YaJunshan Yinzhen oraz Mo Gan Huang Ya Tea. Od rodzaju zależy cena suszu, która może wahać się od ok. 35 zł do ok. 150 zł za 100g żółtej herbaty.

Z powyższych powodów żółte herbaty uważane są za najrzadziej spotykany i najmniej rozpropagowany rodzaj herbaty.

Czym charakteryzuje się żółta herbata?

Napar przygotowany z niej przybiera słomkowo-żółty kolor. Jej aromat i smak jest wyjątkowy, delikatny, można w nim wyczuć zarazem nutkę goryczy i słodyczy. Dla żółtej herbaty charakterystyczna jest również niska zawartość kofeiny (poniżej 1%), a więc i jej działanie jest łagodniejsze, niż w przypadku innych herbat, i można ją pijać także wieczorami.

Żółta herbata

Fot. iStock

Żółta herbata — właściwości

Nie licząc niskiej zawartości kofeiny (teiny), żółta herbata przedstawia kilka ważnych właściwości dla zdrowia. Picie żółtej herbaty dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego, łagodząc problemy trawienne. Ze względu na jej działanie antybakteryjne, regularne wypijanie żółtej herbaty chroni zęby przed próchnicą. Wykazuje także zdolność do wiązania toksyn, ułatwiając ich usuwanie z organizmu. Żółta herbata może pomóc również w przypadku niedomagań związanych z układem kostnym, np. objawiających się bólem stawów.

Działanie antynowotworowe żółtej herbaty

Jest ona prawdziwą skarbnicą cennych antyutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwą działalnością wolnych rodników. Dzięki temu herbata wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Flawonoidy, należące do przeciwutleniaczy, hamują wzrost komórek rakowych i zapobiegają rozwojowi nowych. Żółta herbata może mieć wpływ na wspieranie walki z rakiem jelita grubego, prostaty oraz żołądka.

Chroni układ sercowo-naczyniowy 

Żółta herbata obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi, wpływa na jej rozrzedzanie i poprawę kondycji tętnic. Obecne w żółtej herbacie katechiny obniżają poziom cholesterolu i działają przeciwmiażdżycowo. Dzięki temu działaniu chroni serce i cały układ krążenia, zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Wypijanie co najmniej 2 filiżanek żółtej herbaty dziennie zmniejsza  o 50% ryzyko śmierci po przebytym zawale serca.

Żółta herbata

Fot. iStock

Jak parzyć żółtą herbatę?

Aby przygotować napar, należy przygotować ok. 2 łyżeczki liści na 250 ml wody. Zaparza się je w naczyniu szklanym lub porcelanowym, najlepiej bez przykrycia. Żółtą herbatę parzy się w podobnej temperaturze jak pozostałe chińskie zielone herbaty, czyli ok. 80-85ºC.  W zależności od gatunku żółtej herbaty, susz zaparza się tylko raz lub wielokrotnie, nie dłużej niż 2 minuty. Następne parzenia wymagają już nieco dłuższego czasu.


źródło:  bonavita.pl 

Dieta Zdrowie

Zdejmij bombkę z choinki w geście solidarności z osobami w spektrum autyzmu

Redakcja
Redakcja
22 grudnia 2021
 

Fundacja JiM, działająca na rzecz osób autystycznych, zainicjowała kampanię społeczną – Jak przetrwać święta. Celem kampanii jest budowanie świadomości na temat autyzmu. Okres świąteczny stał się tutaj motywem przewodnim nie bez przyczyny – ze względu na liczbę bodźców jakie mają na nas wpływ, święta bywają trudne dla każdego, dla osób w spektrum także, tylko bardziej. W ramach działań powstała seria filmów oraz strona internetowa tylkobardziej.pl, na której można zakupić wirtualną bombkę wspierającą działania Fundacji oraz wziąć udział waukcji bombek NFT.


Okres świąteczny to czas, w którym łatwiej zrozumieć, jak na co dzień odbierają świat osoby autystyczne z Fundacji JiM. Mamy wtedy styczność z wieloma bodźcami sensorycznymi:
wzrokowymi, słuchowymi czy węchowymi. W domach i sklepach rozbrzmiewają świąteczne piosenki, przez głośniki dobiegają do nas informacje o aktualnych promocjach zakupowych, wokół nas pojawiają się kolorowe ozdoby i lampki, a w wielu miejscach rozpylane są również świąteczno-zimowe zapachy. A teraz wyobraźmy sobie, że mamy tak cały czas.

Misją Fundacji JiM, która zainicjowała kampanię społeczną Jak przetrwać święta, jest tworzenie lepszego świata dla osób w spektrum autyzmu. Świata, w którym będą mogły realizować swój potencjał i być akceptowanymi w społeczeństwie. W naszej kampanii osoby autystyczne pokazują jak odbierają świat na co dzień i jak możemy im pomóc, zwłaszcza w tym intensywnym, świątecznym czasie – mówi Tomasz Michałowicz, Prezes Fundacji JiM. W końcu wszyscy jesteśmy tacy sami, niektórzy z nas po prostu odczuwają pewne rzeczy trochę bardziej. Zależy nam na tym, by w ramach realizowanych działań budować świadomość na temat autyzmu, a także zrozumienie i akceptację dla  osób w spektrum – dodaje.

Na stronie internetowej projektu pojawiły się filmy z udziałem 15-letniego autystycznego Miłosza z Fundacji JiM. W kampanii odegrał podwójną rolę: bohatera spotów i jednocześnie eksperta świątecznego przetrwania. Co w takim razie zrobić, gdy bolą nas uszy od świątecznych szlagierów? Jak poradzić sobie z przesytem światełek i dekoracji? Jak uniknąć rozpakowywania prezentów na oczach całej rodziny? – tego właśnie dowiemy się ze sprawdzonych porad Miłosza, zamieszczonych na stronie tylkobardziej.pl. Tam będziemy mogli również przybić piątkę Fundacji JiM!

Żeby wesprzeć Fundację kwotą 5 zł lub wyższą wystarczy zdjąć bombkę z wirtualnej choinki lub kliknąć przycisk „Wesprzyj teraz”. Pojawi się wtedy krótki formularz do wypełnienia. Po dokonaniu wpłaty otrzymamy wirtualną bombkę, którą będziemy mogli podzielić się w naszych kanałach social media i zaprosić w ten sposób więcej osób do wsparcia działań Fundacji JiM. Przekazane środki zostaną   przeznaczone na bieżącą działalność fundacji, w tym m.in. na walkę z wykluczeniem osób w spektrum autyzmu, wsparcie psychologiczne dla ich rodzin oraz zwiększenie orzecznictwa w tym zakresie. Z poziomu formularza możemy również dodać nasze życzenia świąteczne, które pojawią się w zakładce „Wasze Życzenia”.

Osoby, którym nieobce są nowe technologie, będę miały również możliwość zakupu specjalnej bombki stworzonej przez przedszkolaków z Fundacji JiM w formie niewymiennych tokenów NFT. Wszystkie bombki można obejrzeć na stronie tylkobardziej.pl. Żeby dokonać zakupu wybranej pracy wystarczy przejść do platformy OpenSea. Płatności można dokonać zarówno w kryptowalutach, jak i w złotówkach. Aukcje charytatywne tego typu cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie i powoli wkraczają również do Polski.

O osobach w spektrum autyzmu pomyślano również na etapie projektowania strony internetowej kampanii. Została stworzona w dwóch wersjach – standardowej oraz przyjaznej osobom w spektrum. Widok można przełączyć z poziomu przycisku Autism-Friendly On/ Autism-Friendly Off. Pozostańmy więc Autism-Friendly On i zdejmijmy bombkę z choinki!

Za koncept kreatywny kampanii społecznej, opracowanie dedykowanej strony, zastosowanie technologii NFT i realizację materiałów video odpowiada agencja BBDO przy wsparciu zespołu e-commerce Molecular BBDO. Agencja Made in PR odpowiedzialna jest za działania z zakresu media relations, Viralab – za współpracę z influencerami, natomiast za zakup mediów – Bluerank. Za wybór technologii Blockchain i sposobu tworzenia tokenów NFT odpowiada Norbert Redkie z wannabe.games, wsparcie z zakresu IT zapewnił Piotr Nietrzebka, rownież w wannabe.games.


Misją Fundacji JiM jest tworzenie lepszego świata dla osób autystycznych. Świata, w którym każdy człowiek może realizować swój potencjał. Dlaczego to tak ważne? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 000 osób w spektrum autyzmu. Spektrum nie dotyczy jednak tylko tej określonej liczby, ale również rodziców, rodzeństwa czy opiekunów tych osób a to już tworzy dużą grupę społeczeństwa ca. 3 mln osób.  Fundacja JiM działa, aby poprawić jakość codziennego życia osób autystycznych i ich bliskich.


Dieta Zdrowie

Świece na stół świąteczny

Redakcja
Redakcja
22 grudnia 2021

„W Boże Narodzenie wszystkie drogi prowadzą do domu” – napisała kiedyś amerykańska powieściopisarka Marjorie Holmes. I tak właśnie dzieje się w ten wyjątkowy dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, jak to śpiewały Czerwone Gitary. Wtedy to wraz z bliskimi zasiadasz przy przykrytym śnieżnobiałym obrusem stole, by skosztować świątecznych przysmaków, podzielić się opłatkiem i celebrować wspólne chwile. Ale przecież ten bożonarodzeniowy stół to nie tylko tradycyjne potrawy i odświętny obrus. Nieodłącznym elementem dekoracji wigilijnego czy też bożonarodzeniowego stołu są ustawione na nim eleganckie i niesamowicie nastrojowe świece.

Wigilia w blasku świecy

Trudno wyobrazić sobie wigilijną wieczerzę bez barszczu z uszkami, opłatka, ukrytego pod obrusem sianka oraz ustawionej pośrodku świecy stołowej. Ten ostatni zwyczaj przybył do naszego kraju z Holandii. To tam właśnie zapalano przed domem świecę lub lampion jako znak zaproszenia w progi swojego domostwa Maryi i Józefa, by Jezus mógł się narodzić pod jego dachem. Pochodzące ze świec światło wskazywało drogę i rozświetlało wszechogarniającą ciemność.

W Polsce świecę zapala się nie na zewnątrz, ale na stole wigilijnym. Jej jasny blask i ciepły płomień towarzyszą ucztującym w ten wyjątkowy wieczór i przypominają o najważniejszych wartościach. Świeca wigilijna to symbol nowego życia, nadziei, dobra i miłości. Jasność świecy może również przywodzić na myśl światło gwiazdy betlejemskiej, która doprowadziła wędrujących Mędrców ze Wschodu do Betlejem.

Świece walce na stole wigilijnym

Wigilijne świece stołowe pełnią oczywiście nie tylko rolę symboliczną, ale też i dekoracyjną. Do zapalenia na czas wigilii najczęściej wybierane są świece walce. Ich klasyczny wygląd sprawia, że z nimi w roli głównej nakrycie stołu wygląda stylowo, elegancko i odświętnie. Możesz sięgnąć po tradycyjne świece walce w kolorze bieli bądź ecru lub wybrać kojarzące się z okresem bożonarodzeniowym takie barwy jak czerwień (klasyczna bądź w ciemniejszym odcieniu burgundu), złoto czy zieleń. Chętnie kupowane na tę okazję są również świece walce w kolorach srebrnym lub niebieskim.

Zamiast pojedynczej świecy, na stole wigilijnym możesz umieścić kilka świec w jednym lub w kilku rozmiarach. Połączywszy je z gałązkami świerku, szyszkami, bombkami czy współgrającym z kolorem świec łańcuchem choinkowym, stworzysz przepiękny stroik bożonarodzeniowy, który zachwyci przybyłych na wigilię gości. Jeśli gustujesz w minimalistycznych i oszczędnych w swej formie dekoracjach, świece walce również będą dla Ciebie idealne. Wystarczy postawić je na tacy rezygnując z większej ilości ozdób. I w jednym, i w drugim przypadku świece walce zaprezentują się równie wspaniale. A po ich zapaleniu blask ognia delikatnie oświetlał będzie twarze siedzących za stołem biesiadników, budując z jednej strony podniosły, a z drugiej – przytulny nastrój.

Boże Narodzenie i światło świec

Wieczerza wigilijna to dopiero początek świętowania, wspólne oczekiwanie na zbliżające się Boże Narodzenie. Kiedy nadejdzie ten uroczysty dzień, podobnie jak w wigilię, znów spotkasz się ze swoimi najbliższymi przy elegancko zastawionym stole, na którym również nie może zabraknąć nawiązujących do bożonarodzeniowej symboliki dekoracji. Świece stołowe, podobnie jak te zapalone dzień wcześniej, nadają rodzinnemu ucztowaniu metafizycznego wymiaru. Jasne światło świec rozprasza ciemności: tak w sensie dosłownym, jak i w metaforycznym. Podobnie jest z ciepłem ich płomienia, który ogrzewa nie tylko zziębnięte dłonie, ale i ludzkie serca.

Świece stołowe kojarzą się także z ciepłem domowego ogniska, które o wiele łatwiej stworzyć wprowadzając do wnętrz klimatyczne elementy wystroju. A bez wątpienia należą do nich zarówno stawiane na blacie świece walce, jak i świece stołowe umieszczane w świecznikach. Domowe ognisko to poczucie bezpieczeństwa, radość i wzajemne zaufanie i z tym wszystkim także mogą kojarzyć się świece. I na koniec: symbolizują one też zwycięstwo światła nad mrokiem oraz oczyszczenie, którą to moc kojarzy się z ogniem.

Świąteczne świece stołowe

W Boże Narodzenie na stołach prym wiodą dwa rodzaje świec stołowych. Po pierwsze są to, podobnie jak w wigilijny wieczór, grube i masywne świece walce w świątecznych kolorach. Mogą być one ustawione na eleganckiej paterze bądź też stanowić element stroika świątecznego. Tutaj ograniczać będzie Cię już tylko Twoja wyobraźnia. Możesz zatem sięgnąć po świece walce w jednym rozmiarze lub też takie o różnej wysokości. A kiedy dołożysz do nich kilka gałązek świerku, szyszki i parę bombek, a potem zapalisz świece, świąteczna aura udzieli się wszystkim zgromadzonym wokół stołu gościom.

Druga propozycja to długie, smukłe, niemal eteryczne świece stołowe wetknięte do dekoracyjnego kandelabru lub też umieszczone w centrum bożonarodzeniowego stroika. Jeśli podobają Ci się delikatne dekoracje w stonowanych barwach, wybierz świece stołowe w białym kolorze. A może zamiast nich przypadną Ci do gustu świece stołowe w żywej czerwieni? Obydwa te wybory będą równie trafne, a w Twoim domu zapanuje bożonarodzeniowy klimat. I kiedy na lśniące bielą pól kobierce, jak to napisał Tuwim, kłaść będzie się długa noc zimowa, Ty wpatrując się w ten grudniowy krajobraz za oknem, dostrzeżesz też… ciepłe, jasne, od czasu do czasu lekko drgające, płomienie świec stołowych odbijające się w szybie. I pomyślisz, że ta chwila mogłaby trwać wiecznie… A czyż nie o to właśnie chodzi w życiu, by cieszyć się takimi momentami?

Zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.sklep.bispol.pl/


Zobacz także

10 sekretów szczupłych kobiet. Chcesz być jedną z nich?

7 produktów pozornie zdrowych, które kryją w sobie niemiłe niespodzianki

To przypadłość ponad połowy Polaków w wieku 18-79 lat. Leczy się zaledwie kilka procent