Go to content

Żółta herbata – napój godny cesarza. Jakie właściwości ma ten najrzadziej spotykany rodzaj herbaty?

Żółta herbata
Fot. iStock

Żółta herbata to jedna z najmniej znanych i najrzadziej spotykanych w handlu rodzajów herbat. Przyczyną jest krótki czas zbierania listków herbaty i skomplikowany proces wytwarzania. Żółtą herbatę określa się mianem herbaty cesarskiej, ponieważ niegdyś pijali ją wyłącznie cesarze Chin jako napój gwarantujący nieśmiertelność. Czym jeszcze charakteryzuje się żółta herbata i jak wygląda proces jej parzenia?

Jak powstaje żółta herbata?

Żółta herbata uważana jest za wyjątkową z kilku powodów. Jednym z nich jest skomplikowany proces wytwarzania, który wygląda nieco inaczej niż jak w przypadku pozostałych herbat. W celu otrzymania żółtej herbaty, nie licząc normalnego procesu wytwarzania zielonej herbaty, stosuje się jeszcze jeden zabieg, czyli częściowej fermentacji gorących liści. Gdy nastąpi częściowe zatrzymanie utleniania liści na skutek podgrzewania herbaty, jeszcze ciepłe listki zawijane są w papier lub materiał. Sama temperatura podgrzewania jest niższa niż podczas podgrzewania herbaty zielonej oraz trwa krócej. Im szlachetniejsza ma być żółta herbata, tym więcej etapów ma ten proces podgrzewania liści i ponownego zawijania ich. Cały proces, w zależności od szlachetności otrzymanej herbaty, może trwać może nawet do 4 dni.

Żółta herbata

Fot. iStock

Obecnie wytwarza się jedynie 3 rodzaje żółtych herbat: Meng Ding Huang YaJunshan Yinzhen oraz Mo Gan Huang Ya Tea. Od rodzaju zależy cena suszu, która może wahać się od ok. 35 zł do ok. 150 zł za 100g żółtej herbaty.

Z powyższych powodów żółte herbaty uważane są za najrzadziej spotykany i najmniej rozpropagowany rodzaj herbaty.

Czym charakteryzuje się żółta herbata?

Napar przygotowany z niej przybiera słomkowo-żółty kolor. Jej aromat i smak jest wyjątkowy, delikatny, można w nim wyczuć zarazem nutkę goryczy i słodyczy. Dla żółtej herbaty charakterystyczna jest również niska zawartość kofeiny (poniżej 1%), a więc i jej działanie jest łagodniejsze, niż w przypadku innych herbat, i można ją pijać także wieczorami.

Żółta herbata

Fot. iStock

Żółta herbata — właściwości

Nie licząc niskiej zawartości kofeiny (teiny), żółta herbata przedstawia kilka ważnych właściwości dla zdrowia. Picie żółtej herbaty dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego, łagodząc problemy trawienne. Ze względu na jej działanie antybakteryjne, regularne wypijanie żółtej herbaty chroni zęby przed próchnicą. Wykazuje także zdolność do wiązania toksyn, ułatwiając ich usuwanie z organizmu. Żółta herbata może pomóc również w przypadku niedomagań związanych z układem kostnym, np. objawiających się bólem stawów.

Działanie antynowotworowe żółtej herbaty

Jest ona prawdziwą skarbnicą cennych antyutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwą działalnością wolnych rodników. Dzięki temu herbata wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Flawonoidy, należące do przeciwutleniaczy, hamują wzrost komórek rakowych i zapobiegają rozwojowi nowych. Żółta herbata może mieć wpływ na wspieranie walki z rakiem jelita grubego, prostaty oraz żołądka.

Chroni układ sercowo-naczyniowy 

Żółta herbata obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi, wpływa na jej rozrzedzanie i poprawę kondycji tętnic. Obecne w żółtej herbacie katechiny obniżają poziom cholesterolu i działają przeciwmiażdżycowo. Dzięki temu działaniu chroni serce i cały układ krążenia, zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Wypijanie co najmniej 2 filiżanek żółtej herbaty dziennie zmniejsza  o 50% ryzyko śmierci po przebytym zawale serca.

Żółta herbata

Fot. iStock

Jak parzyć żółtą herbatę?

Aby przygotować napar, należy przygotować ok. 2 łyżeczki liści na 250 ml wody. Zaparza się je w naczyniu szklanym lub porcelanowym, najlepiej bez przykrycia. Żółtą herbatę parzy się w podobnej temperaturze jak pozostałe chińskie zielone herbaty, czyli ok. 80-85ºC.  W zależności od gatunku żółtej herbaty, susz zaparza się tylko raz lub wielokrotnie, nie dłużej niż 2 minuty. Następne parzenia wymagają już nieco dłuższego czasu.


źródło:  bonavita.pl