Go to content

Męczą cię bóle stawów? To może być oznaka poważnej choroby

Fot. iStock/Peopleimages

Kucasz, żeby zawiązać dziecku buty i nagle odczuwasz nieprzyjemny ból w okolicy kolana. Myślisz sobie: „kurcze, chyba nie jestem aż taka stara?”. Niestety, bóle stawów zalicza się do jednych z najczęściej występujących dolegliwości. Mogą pojawić się niezależnie od wieku i skutecznie spędzić sen z powiek. Przyczyn takiego stanu może być kilka. Sprawdź, czy nie powinnaś udać się do lekarza.

Bóle stawów można zaliczyć do tej grupy dolegliwości, na które łatwo przymykamy oko. Bardzo szybko przyzwyczajamy się, że pewnych ruchów nie możemy wykonywać i kombinujemy, jak tu schylić się/kucnąć/podnieść/złapać coś, by tylko zminimalizować ból. Liczymy, że dyskomfort jest wynikiem jakieś drobnego urazu czy kontuzji i dolegliwości niebawem same znikną. To duży błąd. Ograniczona ruchomość stawów, a co za tym idzie – także i mięśni, nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale także może powodować problemy ze zdrowiem i poruszaniem się. Ból stawów często bywa też objawem innej, poważnej choroby, która wymaga postawienia diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Oto kilka najczęstszych przyczyn bólu stawów:

Dna moczanowa

Jest to przewlekła choroba wywołana zaburzeniem przemiany materii, nazywana również artretyzmem lub podagrą. Powoduje dużą bolesność i zniekształcenie stawów. Dna moczanowa spowodowana jest odkładaniem w tkankach kryształów moczanu sodu, będących skutkiem nadmiernej produkcji lub zmniejszonego wydalania z organizmu kwasu moczowego. Do objawów charakterystycznych zalicza się podwyższoną temperaturę w obrębie stawów, obrzęk i zaczerwienienie oraz znacznie utrudnioną ruchomość. Bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza. Leczenie opiera się przede wszystkim na zmianie diety.  Należy unikać mięsa, podrobów, owoców morza, a także produktów zawierających dużą ilość cukru. Chorzy powinni być pod stałą opieką reumatologa.

Borelioza

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tej bardzo groźnej chorobie, przenoszonej przez kleszcze. Wiele osób nie ma nawet pojęcia, że choruje, ponieważ objawy łatwo zbagatelizować lub pomylić z inną dolegliwością lub infekcją. Bóle stawów powinny nas jednak skłonić do sprawdzenia, czy aby nie zaraziliśmy się boreliozą. Jest to jeden z podstawowych objawów.

Toczeń

Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, która atakuje różne organy, a także całe układy narządów. Może więc zaatakować również stawy. Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest rumień przypominający motyla, występujący na twarzy. Drugim, równie częstym objawem jest reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba wymaga bardzo dokładnej diagnostyki. Niestety do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić, co powoduje jej występowanie.

Rzeżączka

Jest chorobą weneryczną, która oprócz narządów płciowych, atakuje także stawy. Zakażeniu rzeżączką często towarzyszy tzw. gonokokowe zapalenie stawów. Twoją uwagę powinien zwrócić obrzęk w okolicy nadgarstków, stawów skokowych lub kolanowych. Warto wówczas wybrać się do ginekologa lub dermatologa-wenerologa, który zleci badania w kierunku rzeżączki. Choroba najczęściej spotyka młode, aktywne seksualnie osoby.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Choroba objawia się sztywnieniem stawów o poranku, problemem z ich ruchowością, intensywnym bólem i opuchlizną. W tym przypadku niezbędna jest regularna fizjoterapia, ćwiczenia, farmakoterapia, a często również leczenie operacyjne. Ogromne znacznie ma tutaj czas. Jeżeli zaobserwujesz u siebie pierwsze oznaki RZS (ból, obrzęk, zaczerwienienie w obrębie choćby jednego stawu), powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, by zahamować dalszy rozwój choroby.

Stan zapalny

Bóle stawów towarzyszą także stanom zapalnym, toczącym się w organizmie. W takich sytuacjach najczęściej pojawia się także podwyższona temperatura ciała i gorączka. Należy znaleźć przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie, np. antybiotykiem.

Kontuzje i powtarzalność ruchów

Zastanów się, czy nie obciążasz zbyt niektórych stawów. Nie chodzi tylko o intensywne ćwiczenia fizyczne czy dźwiganie. Bóle mogą wynikać np. z niewłaściwego chodzenia lub nieodpowiedniej pozycji przy komputerze.

Jak najszybciej wybierz się do lekarza, gdy:

– bólowi towarzyszą objawy ogólne, jak zmęczenie, rozbicie, utrata apetytu, gorączka;

– pojawi się dodatkowy objaw, który cię zaniepokoi;

– po przebudzeniu sztywność stawów nie mija w ciągu godziny;

– pojawi się obrzęk, zaczerwienienie i ograniczenie ruchomości;

– ból nasila się w nocy i utrudnia sen.

Jak sobie pomóc?

Leczenie uzależnione jest przede wszystkim od przyczyny powstawania bólu stawów. Chwilową ulgę z pewnością przyniosą chłodne okłady i leki przeciwbólowe. Warto także pamiętać o odciążeniu stawów.


 

Źródło: Krok do Zdrowia/Medycyna Praktyczna