Go to content

Zioła na wątrobę – po które z nich warto sięgnąć?

Zioła na wątrobę - po które z nich warto sięgnąć?
Fot. iStock

Zioła na wątrobę to jeden z naturalnych sposobów na zachowanie zdrowia. Wątroba jest niezwykle ważnym organem, który pełni wiele istotnych funkcji dla organizmu. Jej dobra kondycja powinna być jednym z priorytetów dla długiego i komfortowego życia. Jakie zioła na wątrobę wesprą ją w pracy i regeneracji?

Wątroba — co jej zawdzięczamy?

Wątrobę tworzą cztery płaty odżywiane przez tętnicę wątrobową i żyłę wrotną. Jej miąższ w ok. 80% masy stanowią hepatocyty, czyli komórki wątrobowe. Uczestniczą one w większości procesów mających miejsce w wątrobie. Charakterystyczny, czerwono-brązowy kolor wątroby spowodowany jest przez obecność dużej ilości krwi.

Zioła na wątrobę - po które z nich warto sięgnąć?

Fot. iStock/ Wątroba

Bez zdrowej wątroby organizm nie jest w stanie funkcjonować poprawnie. Wątroba odpowiada mi.in. za:

  • neutralizację toksyn znajdujących się w organizmie;
  • metabolizowanie leków;
  • wytwarzanie żółci koniecznej w procesie trawienia tłuszczów;
  • wytwarzanie białek;
  • przekształcanie białek i cukrów w tłuszcze;
  • wytwarzanie, przechowywanie i uwalnianie glukozy;
  • przemianę hemu w bilirubinę, która jest wydalana z organizmu;
  • magazynowanie zapasów witamin takich jak: witamina A, D3, B2, B3, B4, B12, K;
  • magazynowanie żelaza;
  • termoregulację organizmu.

Na kondycję wątroby pracujemy przez cały czas. Wpływ na jej kondycję ma styl życia, popełniane błędy żywieniowe, przyjmowanie w nadmiarze leków – to mści się na wątrobie prędzej czy później. Na szczęście potrafi się ona samodzielnie odbudować. Nawet po uszkodzeniu nadal może się zregenerować i pracować normalnie. Wpływa na to obecność w jej miąższu komórek macierzystych, z których mogą wytworzyć się nowe hepatocyty. Regeneracja komórek wątroby potrzebuje jednak czasu, dlatego tak ważne jest, by wesprzeć ją przemyślanymi działaniami. Zioła na wątrobę mogą zarówno być elementem diety zapobiegającej problemom z tym narządem, jak i środkiem pomocniczym dla jej odbudowy.

Zioła na wątrobę — po które warto sięgać?

Nie od dziś wiadomo, że zioła na wątrobę są jednym ze skutecznych sposobów na zadbanie o jej stan. Do najczęściej używanych ziół i roślin na wątrobę należy ostropest plamisty, pokrzywa zwyczajna, karczoch, czarna rzepa, mniszek lekarski czy kurkuma. Są one cennym wsparciem dla oczyszczania, oraz funkcjonowania i prawidłowej regeneracji wątroby.

Zioła na wątrobę — ostropest plamisty

zioła na wątrobę

Fot. iStock

Ostropest jest jednym z najczęściej polecanych ziół na wątrobę. Zawiera sylimarynę, która działa ochronne na wątrobę, ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe.  Ostropest jest również źródłem zdrowych tłuszczów nienasyconych, oraz witaminy A, D, E, K, flawonoidów, garbników, fitosteroli, tokoferoli, białek i soli mineralnych. Olej tłoczony z nasion ostropestu plamistego przyspiesza usuwanie toksyn, oczyszcza i regeneruje wątrobę. Można również skorzystać z owoców (nasion) ostropestu, jako dodatku do diety, lub gotowych preparatów przygotowanych z tego zioła.

Zioła na wątrobę — pokrzywa zwyczajna

Fot. iStock

Pokrzywa zwyczajna to zioło, które w medycynie ludowej znalazło zastosowanie już stulecia temu. Obecnie znów wraca do łask. Pokrzywa zawiera witaminy C, K, E oraz witaminy z grupy B. Nie brakuje w niej minerałów, m.in. takich jak: żelazo, magnez, krzem, mangan, miedź, cynk, selen. Zawiera kwasy organiczne, kwercetynę i rutynę (flawoniody), karoten i ksantofil (karotenoidy), taniny, sterole, kwasy tłuszczowe, lecytyny, betainy, i inne.  Pokrzywa to zioło na wątrobę, które poprawia przemianę materii przemianę materii, oczyszcza i poprawia pracę wątroby, wpływa na wytwarzanie enzymów trzustkowych, usprawnia odprowadza złogi żółciowe z dróg przewodów żółciowych. Można sięgać po herbatki z liści pokrzywy lub włączyć do diety jej suszone nasiona.

Zioła na wątrobę — mniszek lekarski

Zioła na wątrobę - po które z nich warto sięgnąć?

Fot. iStock/Zioła na wątrobę

Sięgnięcie po korzeń i ziele mniszka lekarskiego do zaparzania jest dobrym sposobem na zachowanie wątroby w kondycji. Jest on źródłem związków czynnych takich jak: kwasy fenolowe, flawonoidy, kumaryny. Dostarcza witaminę C, karoten, witaminy z grupy B, oraz minerały, m.in.: żelazo, wapń, fosfor, miedź, mangan, potas, kobalt, cynk, magnez, molibden i sód. Mniszek lekarski znalazł zastosowanie w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego, związanych z zastojem żółci i zahamowaniem wydzielania soków trawiennych. Mniszek zapobiega stłuszczeniu wątroby oraz powstawaniu kamicy żółciowej. Polecany jest nie tylko dla zdrowia wątroby, ale i  trzustki, śledziony, czy żołądka.

Zioła na wątrobę — karczochy

karczochy - właściwości, przepis

Fot. iStock

Karczochy to wartościowy element diety dla zdrowej wątroby.  Zawiera on witaminy A, C, E i K, oraz witaminy z grupy B. Jest źródłem minerałów takich jak:  cynk,  fosfor,  magnez, potas, sód, wapń i żelazo, dostarcza do organizmu beta-karoten i flawonoidy. Karczochy pobudzają wydzielanie soków trawiennych, wykazują działanie żółciotwórcze i żółciopędne, ochronne dla wątroby. Wspierają regenerację komórek wątroby, obniżają poziom cholesterolu, a dzięki antyoksydantom wykazują działanie odtruwające i ochronne na komórki. Surowcem leczniczym dla wątroby są liście karczocha. Można zastosować w diecie wyciąg z karczocha w suplementach lub też parzyć herbatkę z karczocha.

Zioła na wątrobę — czarna rzepa

Zioła na wątrobę - po które z nich warto sięgnąć?

Fot. iStock/ Zioła na wątrobę

Korzeń czarnej rzepy poprawia pracę wątroby, dzięki działaniu żółciotwórczemu i żółciopędnemu. Ułatwia przez to oczyszczanie wątroby i dróg żółciowych ze złogów bilirubiny i cholesterolu. Wspiera oczyszczanie jej z toksyn i szkodliwych metabolitów, działa odkażająco na układ pokarmowy. Jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych dróg żółciowych i woreczka żółciowego oraz żołądka. Korzeń czarnej rzepy można wprowadzić do diety jako świeży dodatek do surówek, lub przygotować z niego sok i nalewkę.

Zioła na wątrobę — kurkuma

zioła na stawy

Fot. iStock/kurkuma

Kurkuma to przyprawa, która również wykazuje dobry wpływ na kondycję wątroby. W jej składzie znajduje się kurkumina, która działa żółciopędnie i żółciotwórczo, rozkurczowo i przeciwzapalnie. Wyciągi z kurkumy dobrze wpływają na kurczliwość pęcherzyka żółciowego, oraz wzmagają wydzielanie śliny i soków żołądkowych. Kurkuma wykazuje właściwości ochronne dla wątroby.

Zioła na wątrobę należy stosować z umiarem i zawsze według wskazówek lekarza lub ulotki dołączonej do opakowania. Mimo iż zioła są pochodzenia naturalnego, spożywane w nadmiarze lub w sposób niewłaściwy, mogą szkodzić.

Zioła na wątrobę to nie wszystko 

Wątroba potrzebuje ochrony i wprowadzenie trwałych zmian do diety. Po oczyszczeniu wątroby warto ograniczyć ilość mocnej kawy i alkoholu, w diecie. Ponadto zwrócić uwagę na zjadanie mniejszych ilości  czerwonego mięsa, nabiału i słodyczy. Postaw na dania lekkostrawne. Gotuj i duś, ogranicz jedzenie potraw smażonych, tłustych, bardzo ostrych i ociekających cukrem. Częściej sięgaj po warzywa, nasiona i owoce, ciemne pieczywo. Szczególną uwagę warto zwrócić na buraki, które dzięki zawartości betainy przyspieszającą usuwanie toksyn z komórek wątroby. Pij także odpowiednią ilość wody, bez której niemożliwa jest właściwa regeneracja komórek wątroby i sprawne filtrowanie toksyn.


źródło: www.izielnik.pl