Go to content

Zioła na piękny wygląd – naturalne sposoby pielęgnacji urody

Zioła na piękny wygląd – naturalne sposoby pielęgnacji urody
Healing herbs in hessian bags, mortar with chamomile and essential oil on wooden table, herbal medicine.

Niegdyś stosowanie ziół było podstawą pielęgnacji. Dziś trend ten powraca, a naturalne składniki coraz częściej pojawiają się w kosmetykach. Na sklepowych półkach można też znaleźć ziołowe herbaty, które wykazują pozytywne działanie dla organizmu i wpływają na korzystniejszą aparycję. Jakie zioła mogą poprawić wygląd cery, włosów oraz paznokci?

Jak zioła mogą pozytywnie wpłynąć na urodę?

Matka natura skrywa wiele skarbów, które można wykorzystać w celach leczniczych bądź pielęgnacyjnych. Zioła są jednym z nich. Niegdyś wykorzystywano je powszechnie, zwłaszcza w kręgach ludowych. Natomiast obecnie stanowią one popularny składnik naturalnych kosmetyków, herbat czy aptecznych preparatów. Wszystko dlatego, że zioła mają właściwości, które mogą pozytywnie wpływać na wygląd oraz kondycję cery, włosów i paznokci.

Najlepsze zioła na skórę

Wiele roślin wykazuje dobroczynne działanie dla skóry. Jednak do najpopularniejszych z nich należy zaliczyć rumianek, dziurawiec oraz nagietek. Jakie właściwości mają te zioła?

Rumianek

Rumianek to niepozorny kwiat, który kryje w sobie bogactwo składników. Koszyczek tej rośliny zawiera flawonoidy, kumaryny, kwasy fenolowe i inne związki aktywne. Dzięki temu rumianek wykazuje wiele właściwości, między innymi przeciwzapalnych czy przeciwbakteryjnych. Z tego względu wyroby z rumianku sprawdzają się w pielęgnacji skóry trądzikowej oraz problematycznej. Oprócz tego to zioło działa również regeneracyjnie i kojąco, dzięki czemu przyspiesza gojenie ran czy łagodzenie oparzeń.

Dziurawiec

Dziurawiec to kolejna roślina, która jest w stanie poprawić kondycję cery. Wszystko dzięki temu, że zawiera on cenne przeciwutleniacze, a także witaminy A i C. Z tego względu dziurawiec wykazuje właściwości antyseptyczne oraz przeciwbakteryjne, które pomagają w leczeniu ropnych, trądzikowych czy wrzodowych zmian skórnych. Dodatkowo roślina działa łagodząco i ściągająco, dzięki czemu sprawdza się w procesie gojenia ran.

Nagietek

Nagietek zawiera różnorodne składniki aktywne, które są zbawienne dla skóry i nie tylko. Ten kwiat stosowany jest w ziołolecznictwie na wiele sposobów. A jak oddziałuje na cerę? Przede wszystkim nagietek ma za zadanie regenerować skórę i niwelować zaskórniki czy problemy trądzikowe. Dodatkowo preparaty z zawartością tej rośliny wykazują działanie nawilżające, wygładzające oraz zmiękczające. Nagietek można też stosować w celu redukcji rozstępów.

Jakie zioła pomagają w pielęgnacji włosów?

Wśród darów natury można znaleźć również rośliny o właściwościach wspomagających porost włosów, a także ich ogólną kondycję i wygląd. Preparaty z ziołami są też w stanie zmniejszyć poziom przetłuszczania się włosów. Jakie rośliny sprawdzają się w pielęgnacji kosmyków?

Pokrzywa

W kosmetykach do włosów i skóry głowy często pojawia się pokrzywa. Popularność tej rośliny wynika z tego, że zawiera ona ogrom witamin oraz składników, które wzmacniają kosmyki, zapobiegają ich rozdwajaniu, a także łamliwości. Dodatkowo pokrzywa może pomóc w walce z łupieżem czy nadmiernym przetłuszczaniem się czupryny. Wszystko dlatego, że wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych skóry głowy.

Rozmaryn

Rozmaryn na włosy można stosować w celu uzyskania różnych efektów. Jedną z największych zalet tej rośliny jest to, że pobudza ona mikrokrążenie skóry głowy i naczyń krwionośnych. Dzięki temu rozmaryn może stymulować porost nowych włosków. Dodatkowo wzmacnia on włosy oraz zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu. Rozmaryn oddziałuje również na melanocyty, czyli komórki odpowiedzialne za pigmentację włosów. Dzięki temu płukanka z rozmarynu może pomóc zamaskować siwiznę.

Mięta

W pielęgnacji włosów sprawdza się również mięta, którą można znaleźć w szamponach, olejkach, maskach, czy płukankach. Roślina ta ma przede wszystkim działanie odświeżające, oczyszczające oraz antybakteryjne. Dzięki temu poprawia kondycję włosów, a także ich porost. Mięta jest też w stanie zapobiegać wypadaniu kosmyków i regulować pracę gruczołów łojowych ulokowanych w skórze głowy.

Zioła dla wzmocnienia paznokci

Naturalne zioła sprawdzają się również w pielęgnacji paznokci. Na osłabioną czy łamliwą płytkę powszechnie stosuje się skrzyp oraz pokrzywę. Jakiego działania można się spodziewać po tych roślinach?

Pokrzywa

Pokrzywa wpływa korzystanie nie tylko na włosy, ale również na paznokcie. Szerokie zastosowanie rośliny wynika z tego, że jej liście są bogatym źródłem cennych dla organizmu witamin oraz związków organicznych. W pokrzywie można znaleźć m.in. fosfor, mangan, krzem, wapń, a także witaminy K, E, C oraz B1. Ta ostatnia jest szczególnie ważna dla paznokci, ponieważ przyczynia się do ich wzrostu. Stosowanie preparatów na bazie pokrzywy może więc wspomóc prawidłowy rozwój płytki paznokcia.

Skrzyp

Osoby, które chcą zadbać o swoje paznokcie i wzmocnić ich strukturę, mogą dać szansę także preparatom zawierającym skrzyp. Ta roślina wykazuje pozytywny wpływ na płytkę paznokcia, ponieważ wyróżnia się wysoką zawartością krzemu. Związek ten wpływa na szybszy porost paznokci oraz zmniejsza ich łamliwość.

Zioła a dieta: jakie herbatki warto pić, aby poprawić wygląd skóry i włosów?

Piękny wygląd i zdrową kondycję skóry, włosów czy paznokci można osiągnąć bez zażywania suplementów diety lub stosowania specjalnych kosmetyków. Zamiast tego wystarczy sięgnąć po ziołowe herbatki, które nie tylko mają korzystne działanie, ale również dobry smak. Jakie napary warto pić w celu zadbania o aparycję?

Herbatki da się przygotować tak naprawdę ze wszystkich wspomnianych już ziół. Oprócz tego do diety można wdrożyć także napary z morwy, hibiskusa, bratka, mniszka lekarskiego, czystka czy jaśminu. Herbaty na cerę, włosy i paznokcie są różnorodne, a więc można trochę poeksperymentować ze smakami. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.

Bibliografia
1. P. Znajdek-Awiżeń, Co można zrobić z pokrzywy? Właściwości, zastosowanie, ewentualne przeciwwskazania, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a806-Co_mozna_zrobic_z_pokrzywy_Wlasciwosci_zastosowanie_ewentualne_przeciwwskazania, [dostęp: 06.03.23].

2. I. Aleksandrowicz, Pokrzywa zwyczajna jako superfood, Journal of Nutrilife, 2019.