Go to content

Zioła na menopauzę – powstrzymaj uderzenia gorąca domowymi sposobami

Słabe włosy - jakie zioła stosować
Fot. iStock/Słabe włosy - jakie zioła stosować

Uderzenia gorąca, przejawiające się gwałtownym uczuciem oblewającej fali ciepła to bardzo charakterystyczny objaw menopauzy. Niedobór estrogenu powoduje wiele uciążliwych dolegliwości. Zioła na menopauzę – jak domowymi sposobami powstrzymać objawy klimakterium?

Zioła na menopauzę

Menopauza, dla większości kobiet jest trudnym okresem w życiu. Kobiety zmagają się z wieloma dolegliwościami, które starają się złagodzić różnymi sposobami. Kobiety z silnymi objawami klimakterium często stosują hormonalną terapię zastępczą. Te, które poszukują naturalnej alternatywy, mogą skorzystać z leczniczej właściwości preparatów ziołowych. Te zawierające fitoestrogeny, dedykowane są właśnie kobietom w okresie menopauzy. Zioła na menopauzę często przynoszą ulgę i zdecydowaną poprawę jakości życia.

Zobacz także: Menopauza. Nietypowe objawy, o których warto wiedzieć – Oh!me (ohme.pl)

Jakie zioła na menopauzę?

By złagodzić objawy menopauzy, warto zastosować naturalne wyciągi z ziół bogatych w fitoestrogeny. Fitoestrogeny to związki mające podobną budowę do estrogenów, których spadek obserwujemy w okresie menopauzalnym. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje fitoestrogenów: izoflawony, ligany i kumestany. Jakie zioła na menopauzę stosować?

  • Pluskawica groniasta bogata jest w glikozydy triterpenowe oraz izoflawony. Hamuje uwalnianie hormonu luteinizującego oraz produkcję progesteronu. Łagodzi dolegliwości związane z menopauzą takie jak nadmierne pocenie się i uderzenia gorąca. Wyciąg z pluskawicy może mieć wpływ na układ serologiczny.
  • Niepokalanek pospolity to kolejne zioło, które łagodzi objawy związane z okresem przekwitania. Składnikami aktywnymi są flawonoidy lipofilne, diterpeny, irydoidy glikozydowe oraz olejki eteryczne.
  • Koniczyna czerwona to cenne źródło izoflawonów posiadających właściwości fitoestrogenne. Jest jednym z popularniejszych ziół stosowanych w łagodzeniu objawów menopauzy.
  • Babka jajowata, ze względu na szereg właściwości, ceniona była już w starożytności. Zawiera dużą ilość błonnika, który poprawia perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie. Babka jajowata zmiękcza konsystencję treści jelitowej, a tym samym pomaga w walce z zaparciami.
  • Len zwyczajny bogaty jest w lignany należące do fitoestrogenów, których działanie jest zbliżone do działania estrogenów czyli żeńskich hormonów płciowych. Len łagodzi uciążliwe objawy menopauzy, takie jak np. zaburzenia snu, uderzenia gorąca, zimne poty, nerwowość.
  • Lukrecja gładka to cenne źródło izoflawonów i kwasu glicyretynowego. Posiada również beta-sitosterol, wykazujący działanie estrogenne.
  • Dziurawiec zwyczajny to bardzo pospolita roślina, którą można spotkać praktycznie na całym świecie. Zawiera hiperycynę i hiperforynę, poprawiające nastrój i działające uspokajająco.

Zioła na uderzenia gorąca, cieszą się wśród kobiet w okresie menopauzalnym coraz większą popularnością. Warto jednak podkreślić, że jedne kobiety zauważą widoczną poprawę, inne nie dostrzegą jej wcale. Niekiedy preparaty ziołowe nie przynoszą oczekiwanych korzyści.

Zobacz również: Menopauza. Czy to już? Sprawdź, w której fazie klimakterium jesteś (ohme.pl)

Zioła na menopauzalny stres

Okres menopauzy, oprócz typowych i uciążliwych dolegliwości, jest prawdziwą burzą emocjonalną. Mogą pojawić się trudności z utrzymaniem wagi, problemy ze snem, nieustanny stres i niemoc. Oprócz preparatów ziołowych łagodzących uderzenia gorąca czy zimne poty, warto stosować również i te łagodzące stres. Działanie wyciszające posiadają zioła zaliczane do adaptogenów, które działają normalizująco i pomagają poradzić sobie ze stresem. Szczególnie polecana dla kobiet w okresie menopauzy jest ashwaganda, która korzystnie działa na mózg, uspokaja, łagodzi stany lękowe i poprawia jakość snu. Wyciszające działanie posiada także bazylia azjatycka, żeńszeń, różeniec górski i ginkobiloba.