Zakładanie nogi na nogę to typowo kobiece zachowanie, które kojarzy się ze zmysłowością i kuszeniem partnera. Mężczyźni również krzyżują nogi podczas siedzenia, jednak jest to rzadszy, niż u kobiet nawyk. Okazuje się, że mimo swojego uroku, zakładanie nogi na nogę nie służy zdrowiu.
Krótkotrwałe zakładanie nogi na nogę nie wpływa negatywnie na stan zdrowia. Jednak długotrwałe i notoryczne przyjmowanie tej pozycji może prowadzić do różnych problemów. Czy wiesz, dlaczego nogi lepiej trzymać prosto?
5 powodów, by przestać siadać ze skrzyżowanymi nogami
1. Drętwienie mięśni
Noga uciskająca na nogę wpływa na naczynia krwionośne oraz nerwy, ściskając je, przez co zmienia się stopień ukrwienia nóg oraz przewodzenia nerwów. Gdy te dwie rzeczy są utrudnione, mogą drętwieć stopy oraz całe nogi. Gdy tak się dzieje, należy masować zdrętwiałe mięśnie intensywnie, aby zwiększyć krążenie w żyłach. Ból podobny do intensywnego kłucia powinien ustąpić szybko.
2. Porażenie nerwu strzałkowego
Nerw ten odpowiada za przekaźnictwo czuciowe, jak i ruchowe w obrębie podudzia i stopy. Jego porażenie objawia się niemożnością stawania ani chodzenia na pięcie oraz zaburzeniem czucia na skórze stopy, czego przyczyną bywa m.in. krzyżowanie nóg.
3. Podwyższenie ciśnienia krwi
Szczególnie występuje u osób zmagających się z nadciśnieniem. Można to tłumaczyć faktem, że jedno kolano uciskające naczynia krwionośne w innym, wysyła krew z nóg do klatki piersiowej, które w większej ilości musi przepompować serce. W związku z tym podnosi ciśnienie krwi. Skrzyżowane nogi mogą powodować barierę w przepływie krwi, co może to zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich. Naukowcy twierdzą, że wzrost ciśnienia na skutek założenia nogi na nogę jest tymczasowy.
4. Zwiększa skłonność do powstawania żylaków
Długotrwałe krzyżowanie nóg prowadzi do uciskania naczyń krwionośnych, przez co zmienia się stopień ukrwienia nóg i problem z powrotem krwi w żyle wyżej, do klatki piersiowej. Krew wolniej płynie przez żyły i na stałe je poszerza, a zastawki żylne stają się rozciągnięte i przestają dobrze spełniać swoją funkcję, To może to prowadzić do powstawania żylaków w kończynach dolnych.
5. Ryzyko powstania wad postawy
Przyjmowanie stałej pozycji ze skrzyżowanymi nogami, powoduje skośne ustawienie miednicy, co wykrzywia kręgosłup. Im dłużej trwa ten nawyk, tym bardziej pogłębiają się problemy z postawą i bólem kręgosłupa, także w jego części szyjnej.
O wiele bezpieczniejszą dla zdrowia pozycją siadu, jest utrzymywanie stóp i kolan blisko siebie.
źródło: www.powerofpositivity.com, www.focus.pl