Go to content

Woda siarczkowa dla zdrowia i pięknej cery. Komu jest polecana i w jaki sposób działa?

Woda siarczkowa
Fot. iStock

Woda siarczkowa to lecznicza woda, którą można stosować wewnętrznie, jak i zewnętrznie, do leczenia różnych schorzeń. Kuracja z jej wykorzystaniem cieszy się powodzeniem ze względu na szybkie, silne i skuteczne działanie. Komu jest zalecana woda siarczkowa, a kto nie może skorzystać z jej dobrodziejstwa?

Czym jest lecznicza woda siarczkowa?

Woda siarczkowa jest silnie działającą wodą leczniczą, która znalazła wszechstronne zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń. Jest pełna bezcennych dla zdrowia aktywnych związków, w tym dwuwartościowej siarki, które wchłaniane są do organizmu przez skórę, drogi oddechowe i przewód pokarmowy.

W składzie wody siarczkowej można znaleźć substancje takie jak: jon siarczkowy, wodorosiarczkowy, siarka koloidalna, wapń, magnez, potas, jod, brom. Dostarczone skutecznie do organizmu pobudzają procesy detoksykujące, biochemiczne, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Ogromną rolę odgrywa w tym siarka, która posiada silne właściwości lecznicze i regenerujące.

Woda siarczkowa

Fot. iStock

Siarka — pierwiastek niezbędny dla życia

Mówiąc o wodzie siarczkowej, trzeba powiedzieć nieco więcej o roli siarki dla zdrowia. Siarka jest ważnym składnikiem struktury białkowej, makroelementem obecnym we wszystkich komórkach organizmu ludzkiego, i bez niej nie ma mowy o życiu. Organizm człowieka potrzebuje jej do funkcjonowania i musi pozyskiwać ją z zewnątrz. Aby dostarczyć potrzebne ilości siarki przez wodę siarczkową, można skorzystać z dwóch różnych sposobów:

Woda siarczkowa do picia. To kuracja pitna (krenoterapia) przygotowana w specjalnych butelkach, których pojemność odpowiada  dobowemu spożyciu wody siarkowej. Aby skorzystać z tego rodzaju kuracji, należy najpierw skonsultować potrzebę z lekarzem. Jedynie wskazanie lekarskie pozwala na bezpieczne zastosowanie kuracji pitnej, która nie jest możliwa np. przy wrzodach żołądka.

Woda siarczkowa do kąpieli. Zabieg przy użyciu wody siarczkowej stosuje się w postaci kąpieli w wannie, w temperaturze 34-37 °C. Wykorzystuje się do niej  roztwór wody siarczkowo-siarkowodorowej słonej. Kąpiel trwa 15 minut, zaleca się powtarzać ją codziennie lub co drugi dzień, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Woda siarczkowa

Fot. iStock/Woda siarczkowa

Jak działa woda siarczkowa?

Woda siarczkowa, bogata w aktywne substancje, działa na organizm na wiele sposobów, w zależności od tego, czy stosuje się ją podczas kuracji pitnej, czy kąpieli. Woda siarczkowa łagodzi dolegliwości bólowe, zmniejsza obrzęki, regeneruje tkankę łączną, poprawia ruchomość stawów, detoksykuje organizm, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Poprawia mikrokrążenie, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Działa detoksykująco, ponieważ związki siarki wiążą metale ciężkie i wspierają ich usuwanie z organizmu.

Na co pomaga woda siarczkowa?

Woda siarczkowa jest skuteczna w leczeniu wielu schorzeń. Zalecane są szczególnie w przypadku:

W przypadku wyżej wymienionych schorzeniach układu ruchu siarka odkłada się w chrząstce, w błonie maziowej stawów i w kościach. Jest skuteczna, ponieważ wspiera odbudowę i regenerację tkanki łącznej. U osób cierpiących na RZS odnotowano, że po zastosowaniu kuracji kąpielami siarkowymi, zmniejszyła się poranna sztywność stawów, zmniejszyły się bóle oraz poprawiła sprawność ruchowa.

Kurację pitną wodą siarczkową zaleca się w przypadku:

  • potrzeby obniżenia w organizmie poziomu cholesterolu, kwasu moczowego;
  • zaparć, przewlekłych nieżytów jelit;
  • niedomoga zewnątrzwydzielnicza trzustki;
  • przewlekłych schorzeń dróg żółciowych;
  • zatrucia metalami ciężkimi;
  • nieżytów alergicznych dróg oddechowych;
  • wspomagająco przy leczeniu miażdżycy, cukrzycy, dny moczanowej.

Wpływ na skórę

Woda siarczkowa jest chętnie stosowana w leczeniu schorzeń dermatologicznych. Wpływa nie tylko na głębokie oczyszczenie skóry, ale również na regenerację jej tkanek. Woda siarczkowa ceniona jest za właściwości antyalergiczne, bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze. Wspiera walkę ze zmianami trądzikowymi, łojotokiem i nadmiernym wydzielaniem sebum. Przyspiesza leczenie łojotoku i łupieżu, jest polecana w pielęgnacji skóry głowy z tendencją do przetłuszczania się.

Woda siarczkowa leczy egzemy i zakażenia, regeneruje naskórek, ponieważ siarka jest niezbędna do wytwarzania przez organizm białek – kolagenu i keratyny. Sprawdza się również w pielęgnacji skóry bardzo suchej. Ponieważ zmiękcza i delikatnie złuszcza martwy naskórek, polecana jest wleczeniu skóry łuszczącej się oraz zrogowaciałej. Po kuracji w wodzie siarczkowej skóra staje się bardziej miękka i sprężysta. Poza powyższą kuracją można także skorzystać z dermokosmetyków z wodą siarczkową, dedykowanych pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.

Woda siarczkowa

Fot. iStock/Woda siarczkowa

Przeciwwskazania do kąpieli w wodzie siarczkowej 

Mimo wielu potwierdzonych badaniami zalet wody siarczkowej nie każdy może skorzystać z terapii zarówno poprzez kąpiel, jak i z kuracji pitnej. Należy przy tym pamiętać, że zastosowanie obu leczniczych metod należy omówić najpierw z lekarzem, ponieważ przeciwwskazanie do kuracji stosowanej wewnętrznie nie musi być przeszkodą do zastosowania kuracji zewnętrznej.

Do przeciwwskazań do kąpieli zaliczamy:

  • niewydolność krążenia;
  • wyraźne zaburzenia rytmu serca;
  • stany po zawale mięśnia sercowego;
  • niestabilna choroba wieńcowa;
  • nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze;
  • stany po przebytej chorobie nowotworowej;
  • przewlekłe stany zapalne wątroby i trzustki;
  • nawracające zapalenie żył;
  • ciąża i okres karmienia;

Przeszkodą w zastosowaniu kuracji pitnej są:

FB/ohmepl

 


źródło:  www.lawendowyzdroj.pl