Nerki są bez wątpienia największą oczyszczalnią w organizmie. U zdrowego człowieka usuwają z organizmu toksyny i produkty przemiany materii, filtrując nawet litr krwi na minutę i wydalając od 600 do 1500 ml moczu w ciągu dnia. W wyniku zaniedbań i chorób, zdolność nerek do oczyszczania spada znacząco.
Statystyki nie pocieszają, aż u 3,5 miliona Polaków ta zdolność oczyszczania nie przekracza 60% normy. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia. Zdrowe nerki odpowiadają za równowagę płynów ustrojowych, produkcję moczu, a także wspomagają funkcje pozostałych organów. Nieustannie przetwarzają krew, oczyszczając ją z odpadów przemiany materii i wody. Gdy praca nerek zawodzi, dochodzi do gromadzenia się toksyn w organizmie, powodujących wiele problemów zdrowotnych. Choroby nerek często współtowarzyszą otyłości, cukrzycy, chorobom układu sercowo-naczyniowego. Ale nie tylko osoby obciążone ryzykiem powinny zwracać większą uwagę na swoje nerki.
Objawy, które powinny budzić niepokój
Choroby nerek zazwyczaj rozwijają się po cichu, późno zauważone, a pacjenci są nieświadomi ich istnienia, często do momentu wykonania prostych badań moczu. Są jednak objawy, które nie licząc nie zawsze występującego bólu, w każdym powinny wzbudzić uzasadniony niepokój:
- podwyższone ciśnienie tętnicze,
- obrzęki kończyn,
- pieniący się mocz,
- konieczność częstszych wizyt w toalecie,
- w wynikach białkomocz, krwinkomocz.
Nawet delikatne objawy, które zostały zlekceważone, mogą zemścić się w pół roku, nieodwracalnymi zmianami w funkcjonowaniu nerek. W najgorszym wypadku zaniedbania zdrowia nerek, pacjenta może czekać leczenie nerkozastępcze, czyli dializy lub przeszczep narządu.
Zadbaj w prosty sposób o swoje nerki
Istnieje wiele prostych metod, by każdego dnia zrobić coś dobrego dla funkcjonowania nerek. Niewielki wysiłek poprawi ich funkcjonowanie i odsunie wizję zachorowania na poważną chorobę.
1. Pij wodę
I to nie tylko wtedy, gdy poczujesz pragnienie, ale przez cały czas mniejszymi porcjami. To najlepiej nawodni organizm oraz rozcieńczy mocz, a także ułatwi wypłukiwanie z pęcherza moczowego chorobotwórczych bakterii i wirusów. Pilnuj tego, gdy jesteś osobą zdrową — osoby cierpiące na różne schorzenia nerek, mogą mieć odwrotne zalecenie, ograniczania płynów.
2. Ograniczaj sól w produktach
Nadmiar soli szkodzi nerkom, upośledzając ich działanie i uszkadza z powodu podnoszenia ciśnienia krwi. Polacy mają tendencję do przesalania, więc nie dosypujmy wszędzie soli i zwracajmy uwagę na to, co jemy — w wielu wysoko przetworzonych produktach zawartość soli przekracza dzienną normę jej spożywcza.
3. Jedz produkty oczyszczające nerki:
- Arbuz – posiada właściwości moczopędne, poprawia wydalanie złogów z organizmu i szybszą filtrację krwi.
- Sok z cytryny – zapobiega powstawaniu kamieni na nerkach.
- Owoce jagodowe – są bogate w przeciwutleniacze, pomagają wypłukiwać kwas moczowy z nerek, czyniąc je zdrowszymi. Szczególne znaczenie mają żurawina i borówka, które posiadają największą ilość substancji eliminujących mocznik i kwas moczowy. Wartościowe są także ciemne winogrona.
- Żurawina — działa jak naturalny antybiotyk, zwalczając infekcje układu moczowego, hamuje przyleganie bakterii E. coli do ścian komórkowych dróg moczowych oraz ogranicza ich namnażanie. Ogranicza powstawanie kamieni nerkowych.
- Jabłka – zawierają związki przeciwzapalne, poprawiające funkcje nerek.
- Pietruszka – zarówno korzeń, jak i natka świetnie oczyszcza nerki z toksyn, pomaga w leczeniu kamicy nerkowej i infekcji dróg moczowych.
- Pestki dyni – wspierają pracę nerek, zapobiegając powstawaniu kamieni.
- Imbir – zawiera związki oczyszczające krew i nerki z toksyn.
- Mniszek lekarski – moczopędne zioło, wzmacnia nerki, ułatwia oddawanie moczu oraz łagodzi podrażnienia układu moczowego.
- Pokrzywa –leczy zapalenia dróg moczowych, działa moczopędnie, utrzymując odpowiedni stan wody przepływającej przez nerki i wypłukując toksyczne substancje.
- Korzeń prawoślazu – jest moczopędny, a śluz, który produkuje w układzie moczowym tworzy barierę ochronną zapobiegającą krystalizacji zawartych w moczu związków mineralnych i działa przeciwzapalnie.
- Jałowiec – stosuje się go podczas zakażeń dróg moczowych oraz kamieni na nerkach.
- Krwawnik pospolity – ma właściwości moczopędne oraz antyseptyczne walcząc z bakteriami odpowiedzialnymi za zakażenia dróg moczowych.
4. Uprawiaj sport
Aktywność fizyczna pozwala przyspieszyć metabolizm, przez co organizm skuteczniej usuwa toksyczne substancje znajdujące się w krwiobiegu. Regularne, umiarkowane ćwiczenia fizyczne pomagają też regulować ciśnienie tętnicze krwi, co wpływa bezpośrednio na pracę nerek.
5. Zrezygnuj z używek
Używki zaburzają pracę wielu organów, w tym także nerek. Ryzyko wystąpienia niewydolności nerek jest dwukrotnie większe u osób sięgających po papierosa. Szczególnie uważaj na alkohol spożywany w nadmiarze, ponieważ nerki zostają obarczone koniecznością usuwania z organizmu alkoholu i jego metabolitów.
6. Nie przetrzymuj moczu
W moczu zalegającym długi czas w pęcherzu łatwiej dochodzi też do namnażania się bakterii. Efektem tego jest infekcja pęcherza, która może rozprzestrzenić się na nerki. Nie przetrzymuj moczu dłużej niż musisz i opróżniaj pęcherz do końca. Zwróć uwagę na kolor moczu – powinien być jasno słomkowy a jego ilość nie powinna być zbyt mała.
7. Rób badania kontrolne
Raz do roku, nawet jeśli nie masz żadnych objawów, zrób analizę moczu. To proste i tanie badanie ujawnia nieprawidłowości, które mogą wymagać kontroli specjalisty.
źródło: nefrologia.mp.pl, zdrowie.gazeta.pl, agnieszkamaciag.pl, krokdozdrowia.pl