Go to content

Bezpieczne dziecko to spokojni rodzice. O czym pamiętać, planując wakacje dla dziecka

Fot. Materiały prasowe

Wakacje kojarzą się nam ze słońcem, relaksem i brakiem obowiązków. Dla rodziców mają one jeszcze drugą stronę medalu – stres związany z bezpieczeństwem ich dzieci. Bo wakacje to czas, kiedy dziecko nie siedzi spokojnie w szkolnej ławce, ale znaczną część dnia spędza bardzo aktywnie. To sprzyja różnego rodzaju kontuzjom czy nieszczęśliwym wypadkom. Co zrobić, żeby mieć pewność, że w razie nieszczęśliwego wypadku będzie można liczyć na wsparcie?

Według większości rodziców, na dzieci czyha więcej niebezpieczeństw podczas wakacji niż to miało miejsce za czasów ich dzieciństwa. Taki wniosek płynie z badania zrealizowanego dla PZU. Z tego samego badania dowiadujemy się, że rodzice martwią się, żeby  ich pociechy nie doznały przemocy od innych dzieci. Obawiają się też, że dziecku może zabraknąć wyobraźni i ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi. Okazuje się, że troski rodziców dotyczą także samodzielnych wyjazdów wakacyjnych ich pociech. Więcej niż połowa dorosłych zastanawia się, czy ich syn lub córka poradzi sobie samo w trakcie wyjazdu.

Takie zmartwienia mają swoje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki dzieci spędzają swoje wakacje. Dorośli chcą mieć kontrolę nad tym, co wtedy robią ich dzieci i czuwać nad ich bezpieczeństwem, dlatego najczęściej decydują się na wakacyjne wyjazdy całą rodziną. Aż 79 proc. dzieci wyjeżdża z rodzicem jako opiekunem bądź współopiekunem*.

Niezależnie jednak od tego, czy dziecko wyjeżdża na krótkie wyjazdy, czy lato spędza w domu, to jest ono bardzo aktywne. Granie w piłkę, zabawy na podwórku, jazda na deskorolce to wszystko powoduje, że o zwichnięcia czy skaleczenia nie trudno. Kontuzja na skutek nieszczęśliwego wypadku może się przytrafić każdemu. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i już odpowiednio wcześniej przygotować się na taką ewentualność, żeby w razie konieczności móc liczyć na wsparcie.

W tym celu prowadzona jest ogólnopolska akcja „Wakacje z PZU. Bezpieczne Dziecko”. Organizatorem jest PZU Pomoc, który bezpłatnie daje możliwość wszystkim rodzicom w Polsce objęcie dzieci ochroną ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków. Z akcji mogą też samodzielnie skorzystać pełnoletni uczniowie i studenci do 25. roku życia. Osoby chętne mają czas na zgłoszenie do 21 czerwca.

Na co mogą liczyć ci, którzy przystąpią do akcji?

Ubezpieczenie NNW działa 24 godziny na dobę, w domu i na wakacyjnych wyjazdach,  w Polsce i za granicą,  w czasie odpoczynku i w czasie uprawiania sportów – również wyczynowo, niezależnie od innych ubezpieczeń.

Skorzystanie z akcji jest dość proste. Wystarczy, że wejdziemy na stronę wakacjezpzu.pl i wypełnimy odpowiedni formularz deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia i wyrazimy zgody na przetwarzanie swoich danych we wskazanych celach. Rodzice mogą być pewni, że dane dziecka, które podają – tylko imię, nazwisko oraz numer PESEL – posłużą wyłącznie do objęcia dziecka ochroną ubezpieczeniową.

Dodatkową atrakcją towarzyszącą ogólnopolskiej akcji PZU Pomoc jest konkurs fotograficzny, prowadzony na oficjalnym Facebooku PZU. Osoby, które prześlą zdjęcie z wakacji, i opiszą wspomnienia z nim związane, mają szansę zdobyć vouchery na sprzęt sportowy o wartości 2 000 zł każdy.


*Badanie na próbie N=600 rodziców dzieci w wieku 7-19 lat zrealizowane na panelu internetowym Norstat

Ubezpieczenie w ramach Umowy Grupowego Ubezpieczenia NNW PZU Edukacja zawartej pomiędzy PZU Pomoc SA (ubezpieczający) a PZU SA (ubezpieczyciel). Aby skorzystać z ubezpieczenia, należy wyrazić zgody do wskazanych celów. Akcja obowiązuje do 21.06.2019 r. Szczegóły sprawdź w regulaminie dostępnym na wakacjezpzu.pl. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności PZU SA, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia NNW PZU Edukacja wraz z postanowieniami dodatkowymi i odmiennymi, dostępnych na wakacjezpzu.pl

Artykuł powstał we współpracy z PZU