Tętniaki mózgu zazwyczaj kojarzą się z przypadłością osób starszych, jednak ofiarami zbyt późno udzielonej pomocy po pęknięciu tętniaka może być każdy. To niebezpieczne dla życia zdarzenie nadchodzi nagle i bardzo gwałtownie. Sam tętniak powstaje długo, gdy tętnica ulegnie w jednym miejscu osłabieniu, a płynąca pod ciśnieniem krew wypycha na zewnątrz osłabioną ścianę tętnicy, tworząc uwypuklenie, które z czasem powiększa się i może pęknąć.
Szacuje się, że ok 15% osób, u których pęka tętniak, umiera jeszcze przed przybyciem pomocy, a nawet 10% światowej populacji nosi w sobie różnego rodzaju tętniaki.
Czynniki ryzyka
Tętniaki mózgu są o wiele rzadszym przypadkiem. W grupie ryzyka najczęściej, choć to nie jest reguła, są kobiety powyżej 40 roku życia, osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, palące papierosy, zażywające narkotyki. Torbielowatość nerek, zespół Marfana, zespół Ehlersa i Danlosa, nerwiakowłókniakowatość czy zespół policystycznych nerek — są schorzeniami, które zwiększają ryzyko wystąpienia tętniaka mózgu.
Tętniaki powstają przez dłuższy czas, a gdy podwyższone ciśnienie tętnicze powoduje pęknięcie osłabionej tętnicy, następuje krwotok wewnątrzczaszkowy. Do momentu pęknięcia często nie daje żadnych sygnałów, ale duży tętniak mózgu może uciskać sąsiednie struktury i dawać objawy neurologiczne. Nie ma również określonej sytuacji, w której tętniak pęka — może być to chwila zaskoczenia, silne emocje, nagły ruch czy zwykły wysiłek, np. podczas wypróżniania w toalecie, który powoduje wzrost ciśnienia krwi i w konsekwencji krwotok.
Sygnały ostrzegawcze
Sygnały alarmujące o problemie mogą pojawić się na sześć do dwudziestu dni przed pęknięciem tętniaka. Należą do nich:
-
silny ból głowy,
-
podwójne widzenie,
-
opadanie powiek i osłabienie mięśni poruszających gałkami ocznymi,
-
nagle poszerzona źrenica niereagująca prawidłowo na światło,
-
bóle twarzy po stronie tętniaka,
-
drgawki,
-
zawroty głowy,
-
osłabienie siły lub nawet przemijający niedowład kończyn po jednej stronie.
Pojawienie się ich zawsze powinno skłaniać do wizyty u lekarza.
Ból niczym „uderzenie pioruna”. Objawy pęknięcia tętniaka
W trakcie pęknięcia tętniaka i towarzyszącego mu krwawienia następuje ekstremalnie silny ból, jakiego pacjenci dotychczas nie doświadczali. Wiele osób opisywało to jako uczucie rażenia piorunem w głowie. Silny ból głowy może być również skutkiem tak zwanego krwawienia ostrzegawczego, po którym może nastąpić kolejne, o wiele groźniejsze. Mogą towarzyszyć temu również rozszerzenie źrenic, zmiana jakości widzenia lub podwójne widzenie, a także u ból nad i za jednym okiem, drętwienie jednej strony twarzy, nudności i wymioty, uczucie zmieszania, zagubienia, sztywność karku, a także utrata przytomności, osłabienie siły lub nawet przemijający niedowład kończyn po jednej stronie, drgawki.
Pęknięcie tętniaka przynosi poważne konsekwencje dla życia i zdrowia. Nie licząc nagłej śmierci, możliwe są powikłania neurologiczne i brak możliwości powrotu do standardu życia sprzed pęknięcia tętniaka. Od 1 do 2% tętniaków pęka każdego roku, więc bardzo ważne jest, by umieć rozpoznać sygnały i w porę wezwać pomoc.
źródło: www.mp.pl, www.powerofpositivity.com