Lifestyle

Jak długo będziesz jeszcze żyć? Być może dłużej niż ci się wydaje

Redakcja
Redakcja
10 lipca 2018
Fot. iStock/Kangah
 

Czy wiecie, że od 1900 roku średnia długość życia człowieka na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie! Wszystko to za sprawą lepszej opieki zdrowotnej, rozwojowi medycyny i zróżnicowanej żywności. Okazuje się jednak, że cały czas nie została ustalona górna granica wieku człowieka. Jak długo jesteśmy w stanie żyć? 100, 110 a może i 130 lat?

Doktor Elisabetta Barbi z Uniwersytetu Rzymskiego uważa, że do osiągnięcia limitu przeżytych lat jeszcze nam daleko. Obecny rekord najdłuższego życia człowieka ustalono 21 lat temu, kiedy Jeanne Calment, Francuzka, zmarła mając 122 lat. Od tego czasu nikt nie żył dłużej. Dwa lata temu zespół naukowców z College of Medicine Alberta Einsteina na Bronksie odważnie stwierdził, że ludzie osiągnęli ustalony okres życia, który szacuje się na około 115 lat.

Wielu krytyków krytykowało jednak te badania podając, że ich statystyki miały poważne błędy.

Tymczasem dr Barbi i jej koledzy przeczesywali we Włoszech wszystkie formalne dane, by znaleźć każdego, kto osiągnął wiek 105 lat w okresie od 2009 do 2015 roku. Jednocześnie ustalali umieralność wśród różnych grup wiekowych. Okazało się, że wśród niezwykle starych Włochów śmiertelność przestaje rosnąć, czyli żyją oni coraz dłużej zwłaszcza po osiągnięciu 105 lat. Dlaczego tak się dzieje? Nie wiadomo, być może tego wieku dożywają tylko silne jednostki, a słabsze umierają szybciej. Ci, z mocnymi genami długowieczności, cieszący się zdrowiem mogą żyć ponad sto lat, zwłaszcza, że prawdopodobnie starzy ludzie starzeją się wolniej.

I co wy na to? Żyć 105 lat? To już naprawdę coś. 😉


źródło: New York Times

 

 

 


Lifestyle

Chcesz coś zmienić w swoim życiu, a nie możesz ruszyć z miejsca? Jest kilka rzeczy, które zabijają twoją motywację

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 lipca 2018
Fot. Pixabay / Foundry / CC0 Public Domain
 

Masz dość swojego życia? Widzisz, że inni coś robią, podejmują decyzję, idą krok do przodu, a ty tkwisz, jak zamknięta w klatce i pomimo szczerych chęci nie jesteś w stanie zacząć działać? Największym naszym utrapieniem jest brak motywacji – nie tylko do schudnięcia czy regularnych ćwiczeń, ale także do tego, by dokonać zmian w naszym życiu. Motywacja sama nie przyjdzie, a ty bez niej nic nie zdziałasz. Przeanalizuj swoje życie i zastanów się, czy nie jest ono pełne rzeczy, które zabijają twoją motywację, twoją prawdziwą chęć do zmiany

Zapomniałaś o swoich pasjach

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że powinni angażować się w to, co przynosi im radość. Mówią, że nie mają czasu ani energii, aby robić rzeczy, które lubią. Ty do nich należysz? Jeśli porzuciłaś to, co kochasz, wróć do tego! Wstań wcześniej, żebyś miała więcej czasu, nie zniechęcaj się nawet, gdy jesteś zmęczona. Korzyści poczujesz bardzo szybko – większa energia i napęd do działania. Musimy karmić nasze życie pasją!

Robisz rzeczy, które uważasz za nudne

Zawsze jest tak, że musimy też robić rzeczy, których nie lubimy. Niezależnie od tego, czy nie znosisz wyrzucania śmieci, pracy czy czyszczenia piekarnika – nie unikniesz tego. Jednak to twoja postawa, a nie praca, sprawia, że się nudzisz.

Stwórz bodziec do odkurzania podłogi, wyrywania chwastów w ogrodzie lub wykonywania cotygodniowych zakupów. Ćwicz na przykład uważność. Skoncentruj się na tym, co robisz i przypomnij sobie o korzyściach, jakie czerpiesz z bycia uważnym – lepsza koncentracja, spokój ducha i mniejszy stres.

Poza tym pamiętaj o pozytywach tego, co robisz – zarabiasz pieniądze, masz czyste mieszkanie. . Skup się na korzyściach, a twoja motywacja będzie coraz lepsza.

Otaczasz się narzekaczami

Jeśli wokół ciebie są same osoby, które narzekają, żalą się lub podważają sensowność twoich działań, zabijają twój entuzjazm. Ich ponura perspektywa jest zaraźliwa, więc unikaj ich, jeśli tylko to możliwe. Trzymaj się ludzi szczęśliwych, odnoszących sukcesy ludzi, a dzięki temu ty też inaczej spojrzysz na życie.

Zaniedbujesz swoje zdrowie

Trudno się motywować, gdy jest się zmęczonym, gdy je się byle co, nie dba o siebie. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie, o kondycję fizyczną. Aktywność zwiększa energię, podobnie jak pożywne jedzenie i około siedmiu godzin snu. Dbaj o siebie, a twoja motywacja wzrośnie – podobnie jak twoja samoocena.

Nie szukasz radości

Czy wierzysz, że szczęście można stworzyć? Czy może czekasz, żeby życie cię uszczęśliwiło? Wiesz, że masz moc generowania wszystkich pozytywnych emocji, których chcesz doświadczyć, w tym motywacji? Najczęściej czekamy na radość, zamiast samemu do niej dotrzeć.

Najszczęśliwsi ludzie na świecie rozumieją, że są odpowiedzialni za radość w swoim życiu. Nie polegają na innych ludziach lub okolicznościach, które są poza ich kontrolą, aby być szczęśliwymi.

Możesz nie mieć tyle entuzjazmu, ile chcesz, ale możesz zwiększyć motywację i zapał. Chcesz dokonać zmian? Być szczęśliwa? To czas – start.


źrodło: Pyschocentral

 


Lifestyle

Jak odmówić seksu, żeby twój partner nie czuł się odrzucony

Redakcja
Redakcja
9 lipca 2018
Jak odmówić seksu, żeby twój partner nie czuł się odrzucony
Fot. iStock/nd3000

Sprzątasz dom, myśląc o rachunkach, które musisz zapłacić, o przyjaciółce, do której nie dzwoniłaś od tygodni, o tej niezręcznej rozmowie z twoim nowym współpracownikiem wczoraj, kiedy nagle pojawia się twój partner i daje ci wyraźnie do zrozumienia, że ma ochotę na coś więcej. Co teraz? Jak odmówić seksu, żeby twój partner nie czuł się odrzucony?

Może seks wydaje się właśnie w tym momencie dokładnie tym, czego potrzebujesz. W takim razie świetnie – ciesz się nim i baw. Ale może być też tak, że uważasz, że teraz dla ciebie absolutnie nie jest miejsce i pora na tę właśnie bliskość. Jak rozmawiać o tym z partnerem, by nie skończyło się na dąsach i wyrzutach, że to już „kolejny raz”…?

Odrzucenie seksualne może być trudną do przełknięcia pigułką, szczególnie jeśli tylko jedna osoba jest w dużej mierze (lub nawet w całości) odpowiedzialna za inicjowanie seksu w związku.

Ale bycie osobą, która odrzuca seks, również nie jest takie wspaniałe. Może jesteśmy zirytowani, że nasz partner nie mógł odczytać naszego nastroju lub sytuacji. A może czujemy się źle, ponieważ nie znosimy sprawiać zawodu ukochanej osobie, więc zgadzamy się na bliskość, by on był szczęśliwy?

Najnowsze badania na temat seksu sugerują, że – w porównaniu do uprawiania seksu w celu uniknięcia negatywnych skutków – odrzucenie niekoniecznie szkodzi satysfakcji ze związku, o ile robimy to w pozytywny sposób.  Oto trzy podejścia, o których należy pamiętać.

1. Wyraźnie wyjaśnij, dlaczego mówisz „nie”

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, to wytłumaczyć mu wprost, dlaczego nie masz ochoty na bliskość. Unikniesz w ten sposób nieporozumień i tego, by twój partner przyjął odrzucenie seksualne osobiście. Więc jeśli czujesz się zbyt zmęczony na seks, powiedz to. Jeśli miałeś długi dzień i jesteś rozkojarzony stresem w pracy, powiedz o tym. Pomóz partnerowi lepiej zrozumieć twój wewnętrzny świat i pokaż, że brak zainteresowania seksem nie jest odbiciem braku zainteresowania partnerem .

2. Zaproponuj inny czas – wkrótce

Odrzucenie seksualne zwykle wydaje się o wiele łatwiejsze do zaakceptowania, gdy dostajemy tak zwaną linię bezpieczeństwa. Coś w stylu: „Nie czuję tego teraz, ale może moglibyśmy spróbować w weekend, albo później wieczorem po tym, jak pójdę biegać? Albo może rano, przed pracą, po tym, jak oboje się wyspaliśmy?

3. Znajdz inny sposób, by być blisko 

To, że nie jesteś w nastroju do seksu, niekoniecznie oznacza, że ​​musisz odrzucić inne sposoby zbliżenia się do swojego partnera. Z badań wiemy, że kobiety i mężczyźni czerpią znacznie więcej z seksu niż z innego rodzaju fizycznej bliskości. Jednak przytulanie, trzymanie się za ręce, rozmowa, a nawet każda inna aktywność, którą oboje lubicie, mogą być całkiem dobre jako zamiennik.

Najważniejsza jest komunikacja i szczerość. Jeśli chcesz mieć udane życie seksualne w twoim związku, pilnuj, by ich nie zaniedbywać.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Zobacz także

Gdybyś żył Tato…

Czego się boją hipochondrycy? Poznaj 9 rzeczy, które spędzają sen z powiek osobom przewrażliwionym na punkcie zdrowia

Gdy ciało kobiety jest towarem…