Choroby Zdrowie

Szum w uszach, dudnienie i piski. Co robić, gdy dokuczają ci dźwięki, których nikt inny nie słyszy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 sierpnia 2021
Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie
Fot. iStock
 

Szum w uszach to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która wpływa na obniżenie samopoczucia i komfortu życia. Zazwyczaj jest niegroźna, ale może być objawem poważnych chorób, więc stałe słyszenie dźwięków warto skonsultować z lekarzem. Co robić, gdy w uszach dudni, świszczy i syczy? Co powoduje szum w uszach i jak można leczyć ten problem?

Szum w uszach zdecydowanie powoduje ogromny dyskomfort i obniża samopoczucie osoby, której dotyczy problem. Sytuacja wymaga uwagi, a w końcu interwencji specjalisty, gdy pacjent odczuwa stałe rozdrażnienie, ma trudności z koncentracją uwagi, zaczyna odczuwać zmęczenie. W takim przypadku nie należy ignorować problemu.

Czym jest szum w uszach?

Szum w uszach jest określeniem na wrażenia słuchowe, które pojawiają się bez działania bodźca zewnętrznego. Może pojawiać się tylko w prawym lub w lewym uchu, lub też dokuczać obustronnie. Szum może być ledwie ledwie słyszalny, lub natężony, bardzo głośny. Osoby zmagające się z szumami usznymi opisują doznania dźwiękowe jako dzwonienie, stukanie, dudnienie, świszczenie, piszczenie, brzęczenie, lub też tętnienie w uchu. Szum w uszach bywa przejściowy, pojawia się rzadko lub jedynie w określonych sytuacjach, lub nabiera charakteru stałej dolegliwości.  Szumy uszne same w sobie nie są chorobą, natomiast mogą być objawem toczącego się procesu chorobowego, najczęściej w narządzie słuchu lub układzie nerwowym. Leczenie tej dolegliwości, tak ważne dla cierpiących z jej powodu pacjentów, nadal jest zadaniem niezwykle trudnym.

Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie

Fot. iStock/ Szumy w uszach

W Polsce, według statystyk, pojedyncze przypadki szumów w uszach przytrafiają się u ok. 20% osób dorosłych, natomiast u 5% szumy w uszach nabierają charakteru chronicznej dolegliwości.

Szumy uszne subiektywne i obiektywne — jak je rozróżnić?

Subiektywne szumy uszne, spotykane najczęściej, słyszy jedynie osoba, której dotyczy problem. Ich rozpoznanie i leczenie jest bardzo trudne, a przyczyn ich pojawienia się może być wiele, np. wadliwa praca układu nerwowego.

Szumy uszne obiektywne, które przypominają pulsowanie, są słyszalne jednakowo dla samego pacjenta oraz dla osoby wykonującej badanie. Można je zmierzyć, ponieważ wywołują je struktury anatomiczne ucha, lub te, które z uchem bezpośrednio sąsiadują, np. w przypadku problemów z żuchwą.

Szum w uszach — przyczyny problemów

Szum w uszach może mieć wiele przyczyn i nie zawsze możliwe jest ich ustalenie.

Najczęściej szumy uszne spowodowane są przez:

Narażenie na hałas

Jest to najczęstsza przyczyna pojawiania się w uchu szumów. Badania potwierdziły, że stała ekspozycja na hałas zwiększa ryzyko nie tylko pojawienia się szumów usznych, ale również niedosłuchu.

Nieprawidłowa praca narządu słuchu

Dokuczliwy szum w uszach może być skutkiem istnienia nieprawidłowości w obrębie budowy ucha. Przyczyną problemu może być także  zalegająca w uchu zewnętrznym woskowina, zapalenie ucha, lub też czy otoskleroza dotykająca kosteczki obecne w uchu środkowym. Na pracę narządu słuchu mogą wpływać także problemy z błędnikiem oraz choroba Meniere’a.

Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie

Fot. iStock/Szumy uszne

Szum w uszach a nerwica

Szumy uszne bywają także objawem nerwicy. W tym przypadku hałas nasila się podczas sytuacji stresowych, a szumom może towarzyszyć uczucie kołatania serca, ucisk w klatce piersiowej, duszność i zawroty głowy. Szum w uszach powoduje nie tylko nerwica, ale dolegliwość ta pojawia się także u osób cierpiących na depresję.

Inne choroby

Szumy w uszach mogą być skutkiem innych chorób i stanów zapalnych rozwijających się w organizmie. Zaliczamy do nich m.in.: niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, choroby nerek, cukrzycę, choroby reumatyczne, lub pojawiająca się z wiekiem głuchota starcza. Do innych przyczyn ogólnoustrojowych możemy zaliczyć zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, najczęściej pojawiające się w odcinku szyjnym. Rzadziej powodem przykrych dolegliwości bywają m.in.: choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy, udar, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bądź stwardnienie rozsiane. Dodatkowo narażenie na działanie przewlekłego stresu także może powodować szumy uszne.

Szum w uszach — kiedy udać się do lekarza?

Osoby, których dotyczy problem, zastanawiają się często, czy powinny z szumem usznym udać się do lekarza. Zależy to od pewnych czynników. Jeśli szumy dotyczą tylko jednego ucha, towarzyszy im uczucie „przytkania” ucha, w dodatku znikają samoistnie po kilku sekundach, nie ma się czym martwić. Chwilowy szum w uszach przytrafia się większości osób i nie stwarza zagrożenia.

Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie

Fot. iStock/Szumy w uszach

Natomiast gdy szum w uszach pojawia się częściej, trwa dłużej i jest coraz bardziej dokuczliwy, nie ma co zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeżeli pojawia się tylko w jednym uchu, towarzyszą mu niepokojące objawy dodatkowe, taki jak: nagły i ostry ból oraz zawroty głowy, czy zaburzenia równowagi, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W tej sytuacji konieczne jest pilne wykonanie badania słuchu, a jeśli istnieją wskazania, także dalsza diagnostyka rezonansem magnetycznym.

Jak leczyć szum w uszach?

Leczenie dolegliwości takiej jak szum w uszach jest niezwykle trudne, ponieważ nie zawsze jest możliwe wskazanie źródła problemu. W zależności od przyczyn szumów i specyfiki samej dolegliwości specjalista może zalecić stosowanie różnych farmaceutyków. Pacjentom, jeśli istnieje takie wskazanie, najczęściej poleca się przyjmowanie środków uspokajających, przeciwlękowych lub przeciwdepresyjnych, a także psychoterapię. Pomocne mogą być także leki poprawiające ukrwienie naczyń mózgowych.

Wartościowym wsparciem osób cierpiących na szum w uszach mogą techniki relaksacyjne, zalecenie aktywnego i zdrowego stylu życia. W przypadkach ubytku słuchu konieczne może się okazać zastosowanie odpowiedniego aparatu słuchowego, który może zredukować natężenie słyszalnych dźwięków.


źródło: www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

Po takim spotkaniu czujesz się jak przeciśnięta przez praskę. Jak rozpoznać wampira energetycznego i jak mu się nie dać?

Redakcja
Redakcja
5 sierpnia 2021
Jak się bronić przed wampirem energetycznym
Fot. iStock / Planet Flem
Następny

Czy kiedykolwiek znalazłaś się w obecności kogoś, kto pozostawił cię w strasznym dołku i zmęczeniu? Wampiry energetyczne są wszędzie. Każdego dnia jesteście skrępowani ludźmi, którzy zabierają waszą energię życiową. Niezależnie od tego, czy jest to partner, krewny, kolega czy przyjaciółka. Ktoś wysysa twoją moc. Mówi się, że wszyscy jesteśmy swego rodzaju Pojemnikiem Energii, a nasze relacje z innymi opierają się właśnie na jej wymianie. Kiedy twoja siła życiowa jest wysysana przez wampiry energetyczne, jednocześnie „dostajesz” od nich negatywne wzorce myślowe i totalny spadek energii życiowej. 

Z ich obecności w naszym życiu nie od razu zdajemy sobie sprawę. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, co się z nami dzieje w towarzystwie wampira. Jedynie po spotkaniu miewamy  nieodparte wrażenie, jakby ktoś przecisnął nas przez praskę, wysysając z nas całą energię.

Najlepiej byłoby się od nich po prostu odciąć. Ale to nie takie proste.

Oto pięć typów ludzi, którzy zatruwają nasze emocje, wysysają z nas energię i prześladują nas tak, jakbyśmy byli ich ofiarą.

Pasywny agresor

Swoją wrogość przykrywa miłym uśmiechem. Nigdy nie atakuje wprost, nie mówi o swoich pretensjach wprost, wręcz przeciwnie jest ekspertem w w upiększaniu i słodzeniu swojej wrogości. Każdy z nas momentami zachowuje się w taki sposób, różnica polega na tym, że wampir energetyczny nadużywa tego. Mówi: „Odbiło ci”, „Zwariowałaś?” – a ty nie wiesz, co odpowiedzieć. Nawet, jeśli ty masz o coś pretensje, to nawet nie wiesz kiedy – zaczynasz się tłumaczyć ze swojego zachowania, bo nagle okazuje się, że to ty jesteś winna danej sytuacji. Oczywiście w mniemaniu wampira energetycznego.

Narcyz

Znasz kogoś, kto uważa, że wszystko kręci się wokół niego, bo wierzy, że jest pępkiem świata. Narcyzi są egocentryczni, próżni, głodni podziwu i uwagi. Przedstawiają się jako inteligentni i uroczy ludzie, ale to wszystko do czasu, do momentu, kiedy zauważą, że ich status osoby stawianego jak wzór, godnej naśladowania jest zagrożony. Często brakuje im empatii

Biorąc pod uwagę, że motto tego typu osobowości jest „ja pierwsza” złościć i / lub wyrażania siebie stanowczo nie będą miały żadnego wpływu na nich. Często brakuje im empatii, a bezwarunkowa miłość w ich przypadku jest dla nich trudna i właściwie niemożliwa.

Jak się bronić przed takimi osobami – najlepiej pamiętać o swoich mocnych stronach, stawiać sobie realne oczekiwania. Warto też spróbować uświadomić tego typu ludziom, że sprawiają, że czujemy się gorsi, kto wie, jeśli jest to ktoś, na kim nam zależy – może się zmieni i zrozumie swoje działania.

Atakujący

Te emocjonalne wampiry rzucają się na ciebie z całą siłą swojej agresji i złości – upokarzają, krytykują, doprowadzenie do konfliktów zdaje się być ich przeznaczeniem. Są uzależnieni od wściekłości, wtedy działają na wysokim C, potrzebują trzymania innych w potrzasku swojej złości. Czujesz się przy nich w nieustannym napięciu i strachu, bo boisz się, że powiesz, czy zrobić coś nie tak.

Najlepszą samoobroną jest… ochrona własnej samooceny, którą gniew może skutecznie zniszczyć. Dlatego nie spiesz się, odczekaj moment konfrontacji, nie reaguj i nie daj się wciągnąć w awanturę. Tylko tak jest szansa na uspokojenie nerwów i wyjaśnienie swojego punktu widzenia po pewnym czasie. Możesz spróbować uświadomić takiemu typowi wampira energetycznego, że na pierwszym miejscu stawia od atak, złość i agresję – że w taki sposób nie przyjmuje żadnych argumentów widząc tylko swoje racje.

Ofiara

Wampiry energetyczne bywają też królami dramatu, wchodzą bardzo chętnie w rolę ofiary. Oni doskonale wiedzą, jak się zachować, co powiedzieć, który przycisk przycisnąć, żebyś poczuła się niepewnie. Są mistrzami wzbudzania w tobie wyrzutów sumienia, oczywiście zupełnie bez powodu.

W relacji z tego typu ludźmi musimy przede wszystkim zrozumieć, że nikt nie jest idealny, że każdy z nas popełnia błędy. Można spróbować jeszcze zakomunikować: „Rozumiem twój punkt widzenia, ale kiedy tak mówisz, ranisz moje uczucia, byłabym wdzięczna, gdybyś przestał tak robić”.

Plotkarz

Jest jeszcze jeden typ – plotkarzy. Uwielbiają mówić o innych, ale też o nas – za naszymi plecami. Psują reputację, rozprzestrzeniają złośliwe plotki. Robią to wszystko sprawiając, że czujesz się upokorzona, a oni sami podbudowują swoją wartość szukając potwierdzenia swoich opinii na twój temat u innych.

Oczywiście najlepiej by było się nie martwić tym, co o nas mówią, nie brać tego do siebie. Masz prawo rozsiewane plotki ignorować, być ponadto, co ta osoba o tobie mówi. A jeśli słyszysz, że zaczyna plotkować w twojej obecności o innych – powiedzieć wprost, że nie chcesz brać w tym udziału i zmienić temat.

Ja je rozpoznać? Poniżej pięć najważniejszych cech. Często idą w parze, ale nie muszą –

CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

 

Choroby Zdrowie

„Owoc bogów” dla osób z insulinoopornością i w diecie przeciw nowotworom. Co dobrego daje włączenie mango do diety?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 sierpnia 2021
mango - wartości odżywcze, kalorie, zalety, alergia, jak obrać, jak kroić mango
Fot. iStock

Mango, zwane przez Hindusów owocem bogów, nie tylko pachnie pięknie i świetnie smakuje, ale także jest wyjątkowo zdrowe. Pod jędrną skórką kryje się miąższ zawierający witaminy i substancje niezbędne dla zdrowia. Poleca się go w diecie przy insulinooporności i cukrzycy, a to nie jedyne jego zalety. Istnieje o wiele więcej powodów, dla których warto sięgać właśnie po mango.

Mango — hinduski „owoc bogów”

Mango jest owocem uprawianym już od 4000 tysięcy lat w Indiach, skąd trafił także do gorących regionów Ameryki, Afryki, Australii, a także i Europy. Ze względu na swój wspaniały smak i kuszący zapach, określano go mianem owocu bogów. Obecnie nie ma żadnego problemu z jego dostępnością na półkach w sklepach. Możemy znaleźć mango w różnych kolorach — zielonym, żółtym, czerwonym, a nawet fioletowym. Zależy to od stopnia dojrzałości owocu oraz jego konkretnej odmiany.

mango - wartości odżywcze, kalorie, zalety, alergia, jak obrać, jak kroić mango

Fot. iStock

Jak rozpoznać dojrzałe mango?

Dojrzałe mango nie powinno być mocno zielone lub zbyt rumiane. Po dotknięciu sprężysty miąższ powinien ugiąć się pod palcem, a skórka powinna być jędrna. O dojrzałości owocu świadczy również przyjemny zapach przy szypułce. Pod skórką, co można sprawdzić już w domu, miąższ przybiera pomarańczowo-żółty kolor. Jest on przyjemnie słodki i pachnący, soczysty, a dojrzały wprost rozpływa się w ustach. A co, jeśli do koszyka trafił niedojrzały owoc? Wystarczy w domu odstawić go na kilka dni w towarzystwie jabłka, by mango dojrzało.

Wartości odżywcze mango

W 100 g mango znajduje się 0,82 g białka, 0,38 g tłuszczu, 14,98 g węglowodanów, oraz 1,6 g błonnika. Jest ono znakomitym źródłem witamin i minerałów. Znajdziemy w jego miąższu witaminę C, A, E, K oraz witaminy z grupy B. Zawiera również minerały takie jak: wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk i sód. Nie brakuje w nim wartościowych dla zdrowia antyoksydantów (związki fenolowe, flawonoidy, inne polifenole, karotenoidy) o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym oraz przeciwmiażdżycowym.

Mango — kalorie i indeks glikemiczny 

Warto włączyć je do diety, ponieważ przy wielu wartościowych dla zdrowia  substancjach dostarcza umiarkowaną ilość kalorii. W 100 g mango znajdziemy 70 kalorii. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że jest dużym owocem, pozbawione pestki i skórki przeciętnie waży ok. 250 g, a więc przy zjedzeniu całego owocu ilość kalorii się podwoi. Nadal jednak to nie powinno zniechęcać do sięgania po ten smaczny i zdrowy owoc. Indeks glikemiczny dojrzałego mango wynosi 50, więc zaliczany jest do owoców o niskim indeksie glikemicznym. Z tego powodu mogą bez obaw sięgać po niego osoby cierpiące na cukrzycę.

mango - wartości odżywcze, kalorie, zalety, alergia, jak obrać, jak kroić mango

Fot. iStock

Właściwości dla zdrowia mango

W diecie przy insulinooporności i cukrzycy

Badania (póki co przeprowadzone na myszach) przedstawione podczas spotkania Federacji Amerykańskich Stowarzyszeń Biologii Doświadczalnej (FASEB) wykazały, że codzienne jedzenie mango może wpływać na obniżenie poziomu cukru we krwi. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Stanu Oklahoma twierdzą, że włączenie go do diety pomaga obniżyć insulinooporność i poprawić tolerancję glukozy.

Dla zdrowego serca

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Queensland, mango wywiera pozytywny wpływ na poziom lipidów zmniejszając ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto obecność niemałej ilości potasu, pozwala obniżyć podwyższony poziom ciśnienia tętniczego oraz wspiera pracę serca.

Przeciw nowotworom 

Mango zawiera liczne antyoksydanty istotne w zapobieganiu powstawaniu stresu oksydacyjnego w komórkach. Dzięki temu zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów. Badania wykazały, że polifenole obecne w jego miąższu wykazują działanie profilaktycznie w kontekście raka piersi, raka prostaty, raka płuc oraz raka jelita grubego.

Na szczupłą sylwetkę

Co prawda mango samo z siebie nie odchudza, ale zawartość błonnika w jego miąższu wpływa na poprawę trawienia, ułatwia wypróżnianie i hamuje napady głodu. Niski indeks glikemiczny owocu sprawia, że stopniowo podnosi poziomu glukozy we krwi, nie powodując jej wahań, dzięki czemu można uniknąć napadów wilczego apetytu. Ten owoc jest wartościowym dodatkiem do diety dla szczupłej sylwetki.

mango - wartości odżywcze, kalorie, zalety, alergia, jak obierać, jak kroić mango

Fot. iStock

Alergia na mango i przeciwwskazania

Nawet tak zdrowy owoc nie powinien być spożywany przez każdego, ponieważ może powodować reakcję alergiczną, która u osób uczulonych objawia się opuchnięciem warg, wysypką i podrażnieniem skóry. Reakcja następuje niedługo po zjedzeniu. W skrajnych przypadkach może spowodować wstrząs anafilaktyczny.

Mango nie powinny jeść również chorzy przyjmujący preparaty z warfaryną stosowaną w leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Owoc może wchodzić w interakcje z tym lekiem.

Jak obrać i pokroić mango?

Najpierw umyj je pod bieżącą wodą i osusz  skórkę.

Jak obrać mango i usunąć pestkę? To zadanie bywa problematyczne, gdy wykonuje się je po raz pierwszy. Najlepiej odkroić miąższ wzdłuż owocu ostrym nożem z obu stron pestki, usuwając ją. Inny sposób wymaga użycia szklanki. Po przekrojeniu na dwie części weź szklankę i przyłóż jej krawędź do owocu, tuż przy skórce. Przesuń owoc po krawędzi tak, by miąższ wpadł do szklanki, a skórka została na zewnątrz.  I już. Teraz czas pokroić miąższ na mniejsze kawałki.

mango - wartości odżywcze, kalorie, zalety, alergia, jak obierać, jak kroić mango

Fot. iStock

Jak pokroić mango? Przekrojony owoc ze skórką ułóż skórką do dołu, i natnij miąższ w kawałki wzdłuż i wszerz. Następnie weź do ręki i od spodu wypchnij skórkę na zewnątrz tak, by pokrojony owoc  się „rozszedł”. Takie kawałki możesz zjeść bezpośrednio ze skórki lub odkroić nożykiem do sałatki czy koktajlu. Jeśli korzystasz ze sposobu na szklankę, miąższ bez skórki po prostu pokrój na dowolne kawałki.


źródło:   www.poradnikzdrowie.pl, dietetycy.org.pl 

Zobacz także

Szpinak - baby, warzywny i nowozelandzki - zalety, przepis

Szpinak – niepozorny, ale wartościowy dla zdrowia. Co trzeba o nim wiedzieć?

Upadło ci coś do jedzenia? Nie żałuj i zapomnij o zasadzie „5 sekund”

7 najczęściej powtarzanych przez ciebie kłamstw, które szkodzą zdrowiu