Go to content

Szum w uszach, dudnienie i piski. Co robić, gdy dokuczają ci dźwięki, których nikt inny nie słyszy?

Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie
Fot. iStock

Szum w uszach to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która wpływa na obniżenie samopoczucia i komfortu życia. Zazwyczaj jest niegroźna, ale może być objawem poważnych chorób, więc stałe słyszenie dźwięków warto skonsultować z lekarzem. Co robić, gdy w uszach dudni, świszczy i syczy? Co powoduje szum w uszach i jak można leczyć ten problem?

Szum w uszach zdecydowanie powoduje ogromny dyskomfort i obniża samopoczucie osoby, której dotyczy problem. Sytuacja wymaga uwagi, a w końcu interwencji specjalisty, gdy pacjent odczuwa stałe rozdrażnienie, ma trudności z koncentracją uwagi, zaczyna odczuwać zmęczenie. W takim przypadku nie należy ignorować problemu.

Czym jest szum w uszach?

Szum w uszach jest określeniem na wrażenia słuchowe, które pojawiają się bez działania bodźca zewnętrznego. Może pojawiać się tylko w prawym lub w lewym uchu, lub też dokuczać obustronnie. Szum może być ledwie ledwie słyszalny, lub natężony, bardzo głośny. Osoby zmagające się z szumami usznymi opisują doznania dźwiękowe jako dzwonienie, stukanie, dudnienie, świszczenie, piszczenie, brzęczenie, lub też tętnienie w uchu. Szum w uszach bywa przejściowy, pojawia się rzadko lub jedynie w określonych sytuacjach, lub nabiera charakteru stałej dolegliwości.  Szumy uszne same w sobie nie są chorobą, natomiast mogą być objawem toczącego się procesu chorobowego, najczęściej w narządzie słuchu lub układzie nerwowym. Leczenie tej dolegliwości, tak ważne dla cierpiących z jej powodu pacjentów, nadal jest zadaniem niezwykle trudnym.

Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie

Fot. iStock/ Szumy w uszach

W Polsce, według statystyk, pojedyncze przypadki szumów w uszach przytrafiają się u ok. 20% osób dorosłych, natomiast u 5% szumy w uszach nabierają charakteru chronicznej dolegliwości.

Szumy uszne subiektywne i obiektywne — jak je rozróżnić?

Subiektywne szumy uszne, spotykane najczęściej, słyszy jedynie osoba, której dotyczy problem. Ich rozpoznanie i leczenie jest bardzo trudne, a przyczyn ich pojawienia się może być wiele, np. wadliwa praca układu nerwowego.

Szumy uszne obiektywne, które przypominają pulsowanie, są słyszalne jednakowo dla samego pacjenta oraz dla osoby wykonującej badanie. Można je zmierzyć, ponieważ wywołują je struktury anatomiczne ucha, lub te, które z uchem bezpośrednio sąsiadują, np. w przypadku problemów z żuchwą.

Szum w uszach — przyczyny problemów

Szum w uszach może mieć wiele przyczyn i nie zawsze możliwe jest ich ustalenie.

Najczęściej szumy uszne spowodowane są przez:

Narażenie na hałas

Jest to najczęstsza przyczyna pojawiania się w uchu szumów. Badania potwierdziły, że stała ekspozycja na hałas zwiększa ryzyko nie tylko pojawienia się szumów usznych, ale również niedosłuchu.

Nieprawidłowa praca narządu słuchu

Dokuczliwy szum w uszach może być skutkiem istnienia nieprawidłowości w obrębie budowy ucha. Przyczyną problemu może być także  zalegająca w uchu zewnętrznym woskowina, zapalenie ucha, lub też czy otoskleroza dotykająca kosteczki obecne w uchu środkowym. Na pracę narządu słuchu mogą wpływać także problemy z błędnikiem oraz choroba Meniere’a.

Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie

Fot. iStock/Szumy uszne

Szum w uszach a nerwica

Szumy uszne bywają także objawem nerwicy. W tym przypadku hałas nasila się podczas sytuacji stresowych, a szumom może towarzyszyć uczucie kołatania serca, ucisk w klatce piersiowej, duszność i zawroty głowy. Szum w uszach powoduje nie tylko nerwica, ale dolegliwość ta pojawia się także u osób cierpiących na depresję.

Inne choroby

Szumy w uszach mogą być skutkiem innych chorób i stanów zapalnych rozwijających się w organizmie. Zaliczamy do nich m.in.: niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, choroby nerek, cukrzycę, choroby reumatyczne, lub pojawiająca się z wiekiem głuchota starcza. Do innych przyczyn ogólnoustrojowych możemy zaliczyć zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, najczęściej pojawiające się w odcinku szyjnym. Rzadziej powodem przykrych dolegliwości bywają m.in.: choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy, udar, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bądź stwardnienie rozsiane. Dodatkowo narażenie na działanie przewlekłego stresu także może powodować szumy uszne.

Szum w uszach — kiedy udać się do lekarza?

Osoby, których dotyczy problem, zastanawiają się często, czy powinny z szumem usznym udać się do lekarza. Zależy to od pewnych czynników. Jeśli szumy dotyczą tylko jednego ucha, towarzyszy im uczucie „przytkania” ucha, w dodatku znikają samoistnie po kilku sekundach, nie ma się czym martwić. Chwilowy szum w uszach przytrafia się większości osób i nie stwarza zagrożenia.

Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie

Fot. iStock/Szumy w uszach

Natomiast gdy szum w uszach pojawia się częściej, trwa dłużej i jest coraz bardziej dokuczliwy, nie ma co zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeżeli pojawia się tylko w jednym uchu, towarzyszą mu niepokojące objawy dodatkowe, taki jak: nagły i ostry ból oraz zawroty głowy, czy zaburzenia równowagi, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W tej sytuacji konieczne jest pilne wykonanie badania słuchu, a jeśli istnieją wskazania, także dalsza diagnostyka rezonansem magnetycznym.

Jak leczyć szum w uszach?

Leczenie dolegliwości takiej jak szum w uszach jest niezwykle trudne, ponieważ nie zawsze jest możliwe wskazanie źródła problemu. W zależności od przyczyn szumów i specyfiki samej dolegliwości specjalista może zalecić stosowanie różnych farmaceutyków. Pacjentom, jeśli istnieje takie wskazanie, najczęściej poleca się przyjmowanie środków uspokajających, przeciwlękowych lub przeciwdepresyjnych, a także psychoterapię. Pomocne mogą być także leki poprawiające ukrwienie naczyń mózgowych.

Wartościowym wsparciem osób cierpiących na szum w uszach mogą techniki relaksacyjne, zalecenie aktywnego i zdrowego stylu życia. W przypadkach ubytku słuchu konieczne może się okazać zastosowanie odpowiedniego aparatu słuchowego, który może zredukować natężenie słyszalnych dźwięków.


źródło: www.mp.pl