Go to content

Od owrzodzeń po rozmyte widzenie. 8 objawów syfilisu u kobiet

Syfilis (inaczej kiła) jest bardzo poważną chorobą bakteryjną, którą można się zarazić poprzez seks oralny, analny i klasyczny. W 2000 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano 6000 zachorowań. W 2016 roku już 88 042. To, że żyjemy w Polsce, a nie w USA wcale nie oznacza, że zachorowanie nam nie grozi. Co gorsze, choroba może nie dawać o sobie znać przez wiele miesięcy. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy, musisz jak najszybciej wybrać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Twarde, okrągłe owrzodzenia

Na pierwszym etapie, który trwa od 3 do 5 tygodni od zakażenia, pojawiają się małe, okrągłe i wyjątkowo jędrne krostki wypełnione płynem. Są bezbolesne, dlatego łatwo je zbagatelizować.

Podwyższona temperatura

Gdy owrzodzenia już znikną, pojawi się podwyższona temperatura. Do tego powiększeniu ulęgną także węzły chłonne. Jeśli nie zauważyłaś u siebie krostek, które występowały na początkowym etapie, możesz z łatwością machnąć ręką na kolejne objawy.

Wysypka

W różnych miejscach na ciele może pojawić się wysypka. Nie tylko w miejscu, które bezpośrednio zostało zakażone (krocze, jama ustna, odbyt). Dzieje się tak, ponieważ bakterie dostały się do krwioobiegu i krążą po całym ciele. Wysypka często pojawia się na dłoniach i stopach.

Bolesne ranki

Na ustach, w okolicy pochwy i odbytu będą pojawiać się bolesne ranki i owrzodzenia o średnicy od 1 do 3 centymetrów. Mogą przypominać opryszczkę. Zdarza się, że na tym stadium diagnozowane są brodawczaki zamiast kiły.

Wypadanie włosów

W stadium wtórnym dochodzi do wypadania włosów. Chociaż jest to rzadki objaw, ma swoją nazwę – „łysienie syfiliczne”. Wypadanie włosów może być jedna spowodowane czymś zupełnie innym, dlatego tak ważny jest szczegółowy wywiad.

Utrata wagi

Ogólne zmęczenie, uczucie rozbicia, niewielka utrata wagi – wszystko to wiąże się z zakażeniem kiłą. Są to niestety tak ogólne objawy, że bardzo trudno postawić odpowiednią diagnozę. Dopiero gdy lekarz zbierze wszystkie części układanki, może wykonać badania w kierunku kiły.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Syfilis objawy

syfilis objawy Fot. iStock/iascic

1/1 8 objawów syfilisu u kobiet

Zmiany neurologiczne

Nieleczony syfilis w końcu przechodzi do trzeciego stadium, powodują zaburzenia koncentracji, niezborność ruchową, bóle głowy. To dlaczego, że bakterie dotarły do mózgu. Na tym etapie konieczna może być hospitalizacja.

Rozmyte widzenie

Kiła gałki ocznej jest kolejnym trzeciorzędowym efektem nieleczonej kiły, w której bakterie wpływają na nerw wzrokowy w mózgu. Objawy mogą obejmować zmiany widzenia do trwałej ślepoty.


 

Na podstawie: Women’s Health

syfilis objawy