Zdrowie

Od owrzodzeń po rozmyte widzenie. 8 objawów syfilisu u kobiet

Redakcja
Redakcja
6 kwietnia 2018
Fot. iStock/iascic
Następny

Syfilis (inaczej kiła) jest bardzo poważną chorobą bakteryjną, którą można się zarazić poprzez seks oralny, analny i klasyczny. W 2000 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano 6000 zachorowań. W 2016 roku już 88 042. To, że żyjemy w Polsce, a nie w USA wcale nie oznacza, że zachorowanie nam nie grozi. Co gorsze, choroba może nie dawać o sobie znać przez wiele miesięcy. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy, musisz jak najszybciej wybrać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Twarde, okrągłe owrzodzenia

Na pierwszym etapie, który trwa od 3 do 5 tygodni od zakażenia, pojawiają się małe, okrągłe i wyjątkowo jędrne krostki wypełnione płynem. Są bezbolesne, dlatego łatwo je zbagatelizować.

Podwyższona temperatura

Gdy owrzodzenia już znikną, pojawi się podwyższona temperatura. Do tego powiększeniu ulęgną także węzły chłonne. Jeśli nie zauważyłaś u siebie krostek, które występowały na początkowym etapie, możesz z łatwością machnąć ręką na kolejne objawy.

Wysypka

W różnych miejscach na ciele może pojawić się wysypka. Nie tylko w miejscu, które bezpośrednio zostało zakażone (krocze, jama ustna, odbyt). Dzieje się tak, ponieważ bakterie dostały się do krwioobiegu i krążą po całym ciele. Wysypka często pojawia się na dłoniach i stopach.

Bolesne ranki

Na ustach, w okolicy pochwy i odbytu będą pojawiać się bolesne ranki i owrzodzenia o średnicy od 1 do 3 centymetrów. Mogą przypominać opryszczkę. Zdarza się, że na tym stadium diagnozowane są brodawczaki zamiast kiły.

Wypadanie włosów

W stadium wtórnym dochodzi do wypadania włosów. Chociaż jest to rzadki objaw, ma swoją nazwę – „łysienie syfiliczne”. Wypadanie włosów może być jedna spowodowane czymś zupełnie innym, dlatego tak ważny jest szczegółowy wywiad.

Utrata wagi

Ogólne zmęczenie, uczucie rozbicia, niewielka utrata wagi – wszystko to wiąże się z zakażeniem kiłą. Są to niestety tak ogólne objawy, że bardzo trudno postawić odpowiednią diagnozę. Dopiero gdy lekarz zbierze wszystkie części układanki, może wykonać badania w kierunku kiły.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Syfilis objawy

Zdrowie

Po pierwsze „wracaj do domu przed 20:00”. Poznaj pięć zasad Japońskiej Organizacji Kochających Mężów

Redakcja
Redakcja
6 kwietnia 2018
Fot. iStock / oneinchpunch
 

Zapewne nie raz zastanawialiście się nad sekretem udanego związku. Powstało już wiele poradników, a po sieci krąży ogrom dobrych rad dotyczących utrzymania szczęśliwego małżeństwa. Jednym z coraz popularniejszych pomysłów jest zbiór rad, które stworzył Japończyk Kiyo Yamana, czyli założyciel Japońskiej Organizacji Kochających Mężów.

Tak dobrze widzicie. Kiyo wraz z małżonką tworzą w opinii znajomych parę idealną, więc wiele osób zwracało się do Kiyo po złote rady, jak zbudować szczęśliwy związek. Japończyk dla żartu spisał pięć głównych zasad i rozdał je znajomym. Okazało się, że ci ludzie zaczęli wracać do niego po porady i w ten sposób powstał klub zrzeszający osoby chcące być doskonałymi partnerami dla żon. Idea zdobywa popularność, a zasady jakie propaguje organizacja są bardzo proste.

5 zasad Japońskiej Organizacji Kochających Mężów 

1. Wracaj do domu przed 20.oo

Japończycy bardzo często przebywają w pracy do późnych godzin wieczornych, nie mając czasu na wspólne posiłki. Założyciel organizacji zachęca do tego, by panowie nie poświęcali dobrego czasu na wspólny posiłek i rozmowy, dla nadgodzin w pracy. Wspólne posiłki to jeden z filarów małżeństwa.

2. Zadbaj o odprężającą atmosferę

Japończyk, który ma za sobą jedno nieudane małżeństwo doskonale wie, że nie ma nic cenniejszego od dobrego samopoczucia we własnym towarzystwie. Kiyo propaguje odpuszczenie nieistotnych sporów, odrzucenie słownych przepychanek i prób udowodnienia sobie, kto wie lepiej, kto ma rację. Radzi zadbać o relaks, aby czuć się w swoim towarzystwie dobrze.

3. Mówcie do siebie po imieniu

Proste? Ale często zapominane i małżonkowie w konsekwencji mówią do siebie bezosobowo, bez emocji. Wymieniając imię ukochanej osoby, stosując zdrobnienia pieszczotliwe określenia sprawicie, że będzie to osobiste, czułe, wyjątkowe.

4. Patrzcie sobie w oczy

Nie wyrzucajcie komunikatów bezosobowo w powietrze lub do pleców, ale konkretnie do bliskiego człowieka. Kontakt wzrokowy jest najważniejszym narzędziem, które pozwala odczuć się ważnym, adorowanym, zauważonym przez drugą osobę. Ignorowanie tego powoduje oddalanie się od siebie.

5. Słuchaj drugiej osoby

Poświęć 100% uwagi aby wysłuchać drugiej strony. Staraj się słuchać aktywnie, ale w tym czasie nie zarzucaj partnera własnymi problemami, złotymi radami czy niezwiązanymi z jego wypowiedzią informacjami.

Właśnie przez te pięć prostych zasad członkowie organizacji chcą wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla żon i budować szczęśliwe małżeństwa.

źródło: www.focus.pl


Zdrowie

Kilka sytuacji z twojego dzieciństwa, które sprawiły, że w dorosłym życiu brak Ci pewności siebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 kwietnia 2018
Następny

Wiele osób wyrosło w środowisku, w którym ich rodzice, rodzeństwo, członkowie rodziny, nauczyciele, rówieśnicy i podobnie ważne osoby w ich życiu powiedziały im, dały do zrozumienia, że nie są wystarczająco dobrzy. Niektóre z tych wiadomości były kierowane bezpośrednio, inne były przekazami ukrytymi, bardzo subtelnymi, tak, że dziecko nie było nawet świadome tego, że dzieje się coś złego. Dopiero kiedy dorośnie, mocno odczuje skutki tego, co się wydarzyło.

Usiądź, wróć wspomnieniami kilkanaście, a może kilkadziesiąt lat wstecz. Zastanów się, czy

1. Byłeś traktowany tak, jakbyś był całkiem bezwartościowy lub niewiele wart?

Niestety, wielu rodziców i inne, ważne dla nas w dzieciństwie autorytety postrzegają dziecko jako kogoś, kto jest ich „podwładnym” lub własnością. Nie dostrzegają w nim myślącej i czującej istoty.  W rezultacie traktują swoje dziecko surowo i niszczą je psychicznie. Bywa, że dochodzi do nadużyć fizycznych, emocjonalnych, werbalnych. Wiele dzieci wychowuje się w taki sposób, że ich głównym celem staje się zaspokojenie potrzeb rodzica, a nie odwrotnie. Jeśli dziecko nie jest wystarczająco dobre, jest karane, zmanipulowane, zawstydzane i wpędzane poczucie winy. Nic dziwnego, że dorasta ze zaniżoną samooceną, która przejawia się w różnego rodzaju problemach psychologicznych, emocjonalnych i społecznych.

2. Próbowano zmusić cię do osiągniecia nierealnych standardów i fałszywie obwiniano

Dorośli często stawiają swoim dzieciom poprzeczki, które osiągnąć jest bardzo trudno. Przykładem tego jest napięty program dnia, wypełniony szkołą, dodatkową nauką języków, zajęciami pozalekcyjnymi, które nie mają nic wspólnego z przyjemnością. Jeśli dziecko nie osiąga takich wyników, jakich się spodziewamy, sprawiamy, by poczuło się odrzucone i niewystarczająco dobre. Podobne przykłady można znaleźć w życiu rodzinnym dziecka, kiedy to rodzice oczekują od niego wypełnienia określonej roli, którą świadomie lub nieświadomie mu przypisali. Bywa, że dzieci są zmuszane do przestrzegania bezsensownych lub nawet sprzecznych zasad, do wzięcia odpowiedzialności za rzeczy, za które nie są odpowiedzialne. Takie zachowanie prowadzi do rozwoju przewlekłego poczucia winy i wstydu, które będzie się „ciągnęło” za dzieckiem w dorosłym życiu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Czy usunięcie macicy jest konieczne? Warto pytać…! 

Pompki przy ścianie

Idealny comfort food. Jest przynajmniej siedem powodów, by jeść ją codziennie!