Zdrowie

Światowy Dzień Walki z Rakiem – pamiętaj o oncofertility!

Redakcja
Redakcja
3 lutego 2020
Fot. Materiały prasowe

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest co roku 4 lutego. Walka z nowotworem to duże wyzwanie dla pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, ponieważ wymaga zastosowania agresywnych terapii wywołujących szereg działań niepożądanych, także w układzie rozrodczym. O ile wygrana z rakiem jest najważniejsza dla każdego chorego, a o leczeniu nie sposób zapomnieć, o tyle zabezpieczenie płodności na przyszłość, nie zawsze jest oczywiste.

U chorych poddawanych radioterapii i chemioterapii prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości w obrębie układu rozrodczego jest wyjątkowo duże, dlatego zaleca się, aby pacjenci, jeszcze przed wdrożeniem leczenia, rozważyli opcję zabezpieczenia płodności, czyli procedury zachowania płodności.

Skutki leczenia onkologicznego

Niektóre skutki uboczne leków przeciwnowotworowych są tymczasowe i stanowią problem tylko do momentu zakończenia leczenia, inne zostawiają trwały ślad w organizmie chorego — zakres zmian zależy wówczas od czasu trwania terapii, typu stosowanych leków oraz ich dawek, a także od wieku pacjenta.

Jednym z najczęstszych — i najbardziej dotkliwych — następstw leczenia onkologicznego jest upośledzenie funkcji rozrodczych. Zjawisko to dotyczy pacjentów obu płci: u kobiet terapia przeciwnowotworowa niekorzystnie wpływa m.in. na funkcjonowanie jajników, natomiast u mężczyzn zaburza proces spermatogenezy (produkcji plemników).

Radio- i chemioterapia a płodność

Radioterapia i chemioterapia uratowały życie tysiącom pacjentów, ale skuteczne leczenie raka ma swoją cenę:

  • u kobiet chemioterapia uszkadza lub całkowicie niszczy komórki jajowe, zmniejsza rezerwę jajnikową i może spowodować zanik miesiączki;
  • u mężczyzn chemioterapia powoduje zaburzenia procesu spermatogenezy oraz nieprawidłowości w materiale genetycznym plemników, dlatego lekarze zalecają, aby pacjenci przez co najmniej dwa lata od zakończenia terapii nie starali się o dziecko (dopiero po ok. 24 miesiącach proces produkcji plemników zaczyna znów przebiegać właściwie);
  • radioterapia u kobiet stanowi szczególne zagrożenie dla układu rozrodczego, gdy naświetlanie odbywa się w pobliżu miednicy i bezpośrednio oddziałuje na macicę oraz jajniki — może wówczas dojść do przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników, zaburzenia przepływu krwi w jamie macicy, zmniejszenia liczby pęcherzyków jajnikowych oraz redukcji objętości mięśnia macicy;
  • również u mężczyzn radioterapia może okazać się niezwykle szkodliwa, jeśli promieniowaniu poddawane są okolice narządów płciowych — zakres zmian zależy przede wszystkim od dawek promieniowania; zdarza się, że mężczyzna jest płodny przez cały okres terapii, ale nie powinien w tym czasie starać się z partnerką o dziecko z powodu ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u płodu.

Oncofertility — szansa na ciążę po leczeniu onkologicznym

Procedury oncofertility polegają na pobraniu gamet żeńskich i męskich od osób, które w związku z planowaną terapią (np. przeciwnowotworową) są narażone na trwałą utratę płodności. Gamety (oocyty i plemniki) są następnie zamrażane i przechowywane w bardzo niskich temperaturach do momentu, w którym pacjenci są w pełni zdrowi i gotowi na powiększenie rodziny.

W przypadku oocytów przeżywalność zamrożonych gamet wynosi nawet 95%, dzięki czemu kobiety, które skorzystały z programu oncofertility dysponują obiecującą liczbą komórek jajowych i mają duże szanse na uzyskanie ciąży dzięki metodzie in vitro – mówi doktor Tomasz Rokicki, ginekolog-położnik i dyrektor medyczny kliniki InviMed w Warszawie.

Co warte podkreślenia, jakość zamrożonych oocytów utrzymuje się na tym samym poziomie mimo upływu czasu, podczas gdy w “naturalnych” warunkach komórki jajowe starzeją się i z wiekiem częściej ulegają uszkodzeniom, które następnie skutkują wystąpieniem wad rozwojowych u płodu – dodaje lekarz.

Kto może skorzystać z procedur oncofertility?

Procedury oncofertility prowadzone są w wielu ośrodkach zajmujących się medycyną rozrodu, między innymi we wszystkich placówkach InviMed – największej sieci klinik leczenia niepłodności w Polsce. Jednak mimo dostępności, nie każdy może z nich skorzystać.

Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o leczeniu niepłodności, pobranie i zamrożenie komórek jajowych może mieć miejsce wyłącznie w określonych sytuacjach (muszą istnieć wskazania medyczne do zabezpieczenia płodności) i niedopuszczalna jest witryfikacja gamet na życzenie – tłumaczy doktor Rokicki.

Jednak w większości przypadków pacjentki onkologiczne, nie muszą obawiać się o kwalifikację do procedury mrożenia komórek jajowych. Odpowiednie skierowanie może wystawić im onkolog, ale także każdy z lekarzy InviMed na podstawie skierowania na terapię gonadotoksyczną – dodaje specjalista.

Ile kosztuje procedura oncofertility?

Koszty procedur oncofertility nie są niskie – najczęściej oscylują w granicach około 5000 złotych, ale zdarza się, że pacjenci mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony władz samorządowych. W 2019 roku całkowity koszt mrożenia komórek jajowych przed zastosowaniem terapii gonadotoksycznej został wyceniony przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego na około 4511 zł.

W klinice InviMed Warszawa kobiety i dziewczęta zakwalifikowane do leczenia gonadotoksycznego oraz „Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego w latach 2019 – 2022” mogą zupełnie bezpłatnie skorzystać z zabiegu pobrania oraz zamrożenia komórek jajowych. Procedury w innych klinikach dofinansowywane są przez Urząd tylko do kwoty 2,8 tys. złotych.


Artykuł sponsorowany


Zdrowie

Każdy ma swój niewysłany list. Ruszamy z nową akcją dla kobiet!

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
3 lutego 2020

Każdy z nas ma swój niewysłany list. List, który zawsze chcieliśmy napisać. List do dawnej miłości, do męża, byłego partnera, może kochanka. List o miłości pięknej, wzniosłej, trudnej lub niepojętej. Tak intymny,  że choć napisany z serca do najbliżej kiedyś osoby, wciąż brakuje nam siły lub odwagi, by go jej przekazać. Zgodzić się na odkrycie najczulszych miejsc.

Są miłości, które nam się nie śniły. Takie, które trudno nam pojąć, zrozumieć, zaakceptować. Są i te bolące. Palące do żywego mimo nastu czy dziesięciu lat, które upłynęły. Są te, których nie potrafimy zasypać popiołem, mimo, że już dawno ułożyliśmy sobie życia o innym zapachu, smaku czy kolorze. U boku miłości innej, cieplejszej od tamtego, wakacyjnego słońca. Są też miłości, które odbijają się echem „co by było, gdyby…”.

Te wszystkie miłości są jednak „po coś”. Uczą nas żyć, kochać, podnosić się. Wreszcie, uczą nas widzieć miłość prawdziwą, dobrą, często cichą. Czytać w niej w wieczorami lub szukać jej z nadzieją za najbliższym rogiem.

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

  • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

  • ekologiczna torba na zakupy

  • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach)

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zdrowie

10 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, gdy partner łamie ci serce

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 lutego 2020
Fot. iStock / MariKu

Dla ciała, tak jak dla umysłu, rozpad związku jest bardzo stresujący. Cierpisz i może nawet czujesz, że już nigdy nie będziesz kochać – a to są „tylko” emocjonalne symptomy. O ile nie jest wyzwoleniem z toksycznej relacji, rozstanie ma bardzo negatywne skutki dla ogólnego stanu naszego zdrowia, choć pewnie mało kto z nas zdaje sobie z tego sprawę.

 10 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, gdy partner łamie ci serce

1. Jesteś mniej odporny na ból

Poziom dopaminy, oksytocyny i serotoniny jest wyższy, gdy jesteś zakochany. Po zmniejszeniu ich ilości, spowodowanym negatywnymi emocjami związanymi z rozstaniem, twoje ciało jest bardziej podatne na ból, ze względu na obniżony poziom oksytocyny.

2. Twoja waga ulega zmianie

Zależnie od tego, jak radzisz sobie ze stresem – przybierasz na wadze albo chudniesz. „Zajadanie” uwalnia dopaminę, to sprawia, że czujesz się lepiej. Jeśli  hamujesz „niepohamowany” apetyt, poziom dopaminy spada, więc odruchowo sięgasz po coś smacznego.

Inni, cierpiąc z powodu miłosnego zawodu, zupełnie tracą ochotę na jedzenie, przez co mają coraz mniej energii. Reakcja organizmu jest podobna do tej, jaką obserwujesz podczas choroby: ​​chcesz zostać w łóżku przez cały dzień, kilka dni, tydzień. Nie podejmujesz akywności fizycznej.

3. Problemy ze snem

Bezsenność jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi możesz się borykać po rozstaniu. Twoje myśli koncentrują się głównie wokół przyczyn rozpadu związku, w pamięci przywołujesz wspólne, szczęśliwe chwile, a może wyobrażasz sobie, że znowu jesteście razem. Nic więc dziwnego, że nie możesz spać.

4. Twoje mięśnie twarzy układają się w inny sposób, wyrażający żal

Naukowcy wiedzą, że czujesz się nieszczęśliwy, nawet jeśli twoje słowa i mimika pokazują co innego. Badania mięśni twarzy osób, którym właśnie rozpadł się związek, wykazały, że można wykryć negatywne emocje za pomocą urządzenia mierzącego aktywność elektryczną najdrobnieszych mięśni, niewykrywalnych dla ludzkiego oka (chodzi o mięśnie twarzy wokół oczu i brwi). Ich aktywność zwiększała się, gdy pacjenci myśleli o swoich byłych partnerach.

5. Zapominasz kim jesteś

Dziwne? Niezupełnie. Twój umysł musi teraz na nowo się zidentyfikować. Przedtem był skoncetrowany na wyłapywaniu wspólnych cech osobowości z twoim partnerem i definiował się poprzez niego. Teraz zastanawia się kim naprawdę jesteś, bez tej drugiej osoby.

6. Spada twoje libido

Chociaż mogłoby się wydawać, że szybki romans byłby doskonałym lekarstwem na złamane serce, ze względu na emocjonalny ból, twój popęd płciowy jest chwilowo mocno zahamowany.

7. Twoje życie może być zagrożone

Smutek i żałoba po rozstaniu z ukochaną osobą są czymś naturalnym. Jednak, w dłuższej perspektywie obniżenie nastroju może być oznaką depresji. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i w razie potrzeby nie wahaj się sięgnąć po pomoc specjalisty.

8. Rozstanie pobudza w mózgu ośrodek nagradzania

Choć po zakończeniu związku masz  w organizmie mniej dopaminy, hormonu dobrego samopoczucia, mózg wciąż aktywuje ośrodek nagrody.

9. Może wystąpić ból w klatce piersiowej podobny do takiego, jaki następuje przy zawale serca

Nieprawidłowe skurcze serca odczuwalne w jego w środkowych i górnych częściach serca oraz przyspieszony rytm bicia serca przypominają objawy wsytępujące u osób, które są przechodzą przez silny stres.

10. Podwyższony poziom hormonu stresu

Po rozpadzie, stres emocjonalny kumuluje się w organizmie, co znajduje odzwierciedlenie w wyższym poziomem kortyzolu, hormonu stresu. Kortyzol powoduje, że tętno wzrasta, oddychamy szybciej i nasze ciśnienie krwi jest wyższe. Są to bardzo negatywne skutki dla zdrowia,  zwiększające na przykład ryzyko zawału serca.


Źródło: powerofpositivity.com


Zobacz także

toksyny

5 oznak, że w twoim organizmie nagromadziły się toksyny

Nowość w sposobie prezentacji zasad żywienia dla najmłodszych! Narzędzie dla rodziców, opracowane we współpracy z ekspertami

Jedzenie jest fajne! Niech Twoje dziecko się o tym przekona

Hity z apteki, które nie zrujnują twojej kieszeni. Sprawdzamy, co kupić za mniej niż 10, 20 i 30 złotych