Kobiety chcąc pozbyć się ponadprogramowych kilogramów, chętnie sięgają po diety, aktywność fizyczną, oraz różne suplementy diety, które mają przyspieszyć proces utraty wagi. Podobnie jak różnorodność diet i ich efektów zmusza do zastanowienia się, która z nich nie tylko zredukuje masę, ale przysłuży się zdrowiu, tak samo nie jest obojętne dla organizmu, jakie suplementy będziemy przyjmować.
Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnianie normalnej diety o konkretne składniki. Na rynku pojawiło się wiele suplementów, które poprzez zawartość różnorodnych substancji, mają przyspieszyć proces chudnięcia. Czy tak jest faktycznie?
Warto pamiętać o tym, że ze względu na brak wiarygodnych badań klinicznych, wręcz sprzeczne wyniki różnych badań klinicznych lub jedynie badania z niewielką ilością pacjentów, trudno jednoznacznie określić ich skuteczność w redukcji masy ciała. Ale…
Sprawdź, jakie działanie wykazują poszczególne składniki suplementów
Błonnik
Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe), należy do węglowodanów złożonych (polisacharydów). Błonnik nie ulega trawieniu i wchłanianiu w przewodzie pokarmowym i nie jest przyswajalne, nie służy więc jako źródło energii. Pokarmy zawierające dużą ilość błonnika wywołują uczucie sytości. To sprawia, że uwzględnia się jego spożycie dużych ilości warzyw, owoców i produktów zbożowych z pełnego przemiału, szczególnie otręby pszenne. Błonnik zwiększa wydzielanie soków trawiennych i pobudza ukrwienie jelit, pomaga w zwiększenia masy stolca i przyspieszeniu perystaltyki jelit. Zwiększa również wydalanie tłuszczu ze stolcem i opóźnia wchłanianie triglicerydów, traktuje się go jako skuteczny element mechanizmu zapobiegającego nadwadze, otyłości i cukrzycy typu 2.
Działanie preparatów zawierających błonnik, polega na wywieraniu wpływu na przemiany tłuszczowe, wspomaganiu procesu fermentacji, przyspieszaniu pasażu jelitowego oraz wydłużeniu czasu trwania posiłku (dłuższe przeżuwanie), powodując przyspieszenie pojawienia się uczucia sytości.
Chityna
Jest polisacharydem występującym przede wszystkim w pancerzach skorupiaków, w pokrywach skrzydeł chrząszczy, a także w ścianach komórkowych niektórych bakterii i grzybów. Przypisuje się jej wpływ na pracę układu pokarmowego, oraz regulację przemiany tłuszczowej w organizmie. Skuteczność wykorzystywanego w suplementach diety preparatu chityny – chitozan (substancja organiczna pochodząca z chityny), w kwestii redukcji masy ciała, nie potwierdzają jednak wyniki badań klinicznych.
Inulina
Jest to naturalny probiotyk, stymulujący wzrost pożytecznych bakterii jelitowych. Zaliczany jest do błonnika rozpuszczalnego, i wykazuje zdolność do obniżania poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Wpływa na regulację wypróżnień, może hamować łaknienie, zwiększać odczuwanie sytości przez co może mieć wpływ na zmniejszenie masy ciała. Poza tym, że można przyjmować ją w postaci suplementu, występuje cykorii, porze, cebuli, czosnku, szparagach, karczochach, bananach.
Kwas linolowy
Kwas linolowy (CLA) jest mieszaniną 8 różnych izomerów kwasu tłuszczowego nienasyconego – linolowego, występującą w żywności pochodzenia zwierzęcego – w tłuszczu mleka krowiego, produktach mlecznych oraz mięsie pochodzącym od zwierząt przeżuwających. Obecnie wiadomo, że sprzężony kwas linolowy wykazuje korzystny wpływ na zwiększenie podstawowej przemiany materii, termogenezy, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej i poprawia gospodarkę lipidową. Na ten moment, skuteczne działanie preparatu na redukcję masy ciała nie zostało jednoznacznie udowodnione.
Kofeina
Kofeina, czyli substancja występująca głównie w kawie, posądzana jest o hamowanie apetytu, oraz lekkie przyśpieszanie spalania kalorii, co wykazywały niektóre badania kliniczne. Brak jest jednak przekonujących dowodów medycznych, o jej wpływie na redukcję masy ciała. Ponadto kofeina, przyjmowana w dużych ilościach, może mieć negatywny wpływ na pracę serca.
Chrom
Preparatom chromu (pikolinian chromu III) przypisuje się działanie mające obniżyć apetyt, oraz ograniczanie odkładania się tłuszczu w tkankach, co jednak nie zostało potwierdzone w badaniach. Poza suplementami, można go znaleźć w drożdżach piwnych, wątróbce, przetworach zbożowych, kiełkach, orzechach, rybach czy owocach morza.
Efedryna
Czyli substancja zwiększająca zdolność do wysiłku fizycznego, stosowana przez sportowców. Wchodzi także w skład leków stosowanych w chorobach układu oddechowego, oraz preparatów na odchudzanie. Znajduje się ona w roślinach: w cisie i prząślach. Jej działanie polega na pobudzeniu ośrodkowego i obwodowego układu adrenergicznego poprzez zwiększenie ilości adrenaliny i noradrenaliny, i przyspieszenie metabolizmu tłuszczy oraz nasilenie procesu termogenezy. Preparaty z efedryną są niebezpieczne, mogą doprowadzić do ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego, wystąpienia drgawek, bezsenności.
źródło: medycyna praktyczna