Soki są smaczne i zdrowe, warto je pić dla zdrowia i urody, choć z umiarem. Właśnie o umiarze nie każdy pamięta, co dotyczy również rodziców małych dzieci. Pierwsze soki wprowadzane są ostrożnie, jednak rodzice zbyt chętnie po nie sięgają, czasem zupełnie zapominając o wodzie.
A soki owocowe, mimo bezsprzecznych zalet, mają i minusy. Zawierają naturalne cukry owocowe, które w nadmiarze przyczyniają się do psucia się zębów oraz wystąpienia nadwagi i problemów z otyłością. W związku z tym, że rodzice chętnie podają je niemowlętom, niekiedy w zbyt dużych ilościach, American Academy of Pediatrics zdecydowało się na aktualizację zaleceń żywieniowych dotyczących spożycia soków owocowych (dostępne są już online).
Skrót nowych zaleceń żywieniowych w skrócie
- Należy edukować dzieci na temat wyższości spożycia całych owoców nad sokami owocowymi z uwagi na zawarty w nich błonnik.
- Dzieci do 12. miesiąca życia nie powinny otrzymywać soków owocowych (wcześniejsze rekomendacje wspominały o możliwości podawania soków dzieciom powyżej 6. miesiąca życia, obecnie wskazuje się, że brak jest korzyści zdrowotnych dla tej grupy wiekowej).
- Dzieci w wieku 1-3 lat mogą otrzymywać niecałe 120 ml soków owocowych.
- Dzieci w wieku 4-6 lat mogą spożywać 120-180 ml.
- Dzieci w wieku 7-8 lat mogą spożywać do szklanki (240ml) dziennie.
- Sok grejpfrutowy powinien być wyłączony z diety dzieci zażywających niektóre leki.
- Soki owocowe nie powinny być włączane do diety przy biegunce lub odwodnieniu.
- Soki dla dzieci powinny być pasteryzowane.
- Soki dla niemowląt i małych dzieci nie powinny być dawane im do buteleczek, do których sięgają przez cały dzień z uwagi na ich szkodliwy wpływ na szkliwo zębów.
Należy również pamiętać, że najwięcej cennych dla zdrowia składników zawierają soki świeżo wyciskane.
źródło: dietetycy.org.pl,aap.orgx