Go to content

Śliwki – pyszne, zdrowe i uniwersalne owoce, po które warto sięgać cały rok

śliwki - kcal, w czekoladzie, z boczkiem, suszone
Fot. iStock

Śliwki cieszą się ogromną popularnością, szczególnie gdy przychodzi na nie sezon. To owoce nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Mając je w kuchni, można przyrządzić śliwki w czekoladzie, czy boczku, pyszne ciasta, aromatyczne kompoty, a także dania z mięsem, z którymi doskonale się komponują.

Śliwki najlepiej smakują w sezonie. Można je już dostać u schyłku lata, przez jesień. Aby cieszyć się ich smakiem zimą, można je ususzyć, zamrozić lub przygotować przetwory. Mało jest owoców tak uniwersalnych i smacznych jak śliwka, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu, co zyskujemy sięgając po nie regularnie.

śliwki - kcal, w czekoladzie, z boczkiem, suszone

Fot. iStock/zoramn

Śliwki – wartości odżywcze, kcal

Śliwki doskonale wpływają na organizm, dostarczając mu wielu cennych substancji. W zależności od gatunku, ich zawartość może się od siebie różnić, ale owoce te można potraktować tu dość ogólnikowo. Śliwki przede wszystkim są źródłem witaminy A, E, Witamin z grupy B, a do tego wapnia, żelaza, magnezu, fosforu. Dzięki temu można je określić mianem bomby odżywczej. Te soczyste owoce zawierają dużą ilość błonnika oraz niewielką ilość białka. Jeśli chodzi o kalorie, śliwki świeże mają w 100 g od 80 do 120 kcal, więc można zajadać się nimi bezkarnie. Natomiast suszone mogą mieć kalorii aż trzy razy więcej, niż w przypadku świeżych owoców. W 100 gramach suszonych śliwek jest aż 360 kcal, więc akurat one nie są szczególnie polecane na przy dietach odchudzających.

śliwki - kcal, w czekoladzie, z boczkiem, suszone

Fot. iStock

Śliwki suszone 

Śliwki suszone, mimo że są słodsze i bardziej kaloryczne, to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Zawierają aż 5 razy więcej witaminy A, niż świeże, poza tym zawierają witaminę E, witaminy z grupy B, potas, żelazo, fosfor, wapń i magnez. Co ważne, suszona śliwka zawiera aż 7 razy więcej błonnika, niż owoce świeże. Badacze uważają, że śliwka w wersji suszonej, to owoc o największej zawartości antyoksydantów chroniących przez nowotworami i przedwczesnym starzeniem się komórek organizmu.

Śliwki – wpływ na zdrowie

Śliwka na zaparcia

W przypadku zaparć warto sięgać po śliwki, które wykazują działanie przeczyszczające. Dzięki dużej zawartości  błonnika poprawiają pracę układu pokarmowego, pomagając usunąć zbędne i zalegające w nim substancje. Błonnik wpływa także na zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworów jelita grubego. Na pracę układu trawiennego wpływają zarówno owoce świeże, jak i suszone. W przypadku śliwek, kilka suszonych owoców należy zalać gorącą wodą na noc, a rano wypić napar i zjeść owoce. Można także po prostu włączyć suszone owoce do owsianki lub podjadać je zamiast słodyczy.

Śliwki wspierają układ krążenia

Nie można pomijać milczeniem pozytywnego wpływu śliwek na układ krążenia. Dostarczają one miedź, która chroni serce przed chorobami. Obecność polifenoli, a dokładniej katechin i kwasu chlorogenowego, doskonale wpływa na kondycję układu krążenia. Polifenole wykazują właściwości przeciwzapalne, regulujące krwi oraz pozytywnie wpływające na stan naczyń krwionośnych. Należy pamiętać przy tym, że  im ciemniejsza śliwka, tym większa zawartość cennych dla zdrowia polifenoli.

Suszone śliwki na mocne kości

Suszona śliwka pozytywnie wpływa na stan kości i chroni przed osteoporozą. Badacze ze State University udowodnili, że regularne sięganie po suszone śliwki dobrze wpływa na gęstość kości, dzięki czemu zmniejsza ryzyko złamań i osteoporozy, której ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Aby zahamować utratę gęstości kości, zaleca się  profilaktycznie spożywać od 2 do 10 suszonych śliwek każdego dnia. Poza tym dostarczają do organizmu fosfor i wapń, czyli pierwiastki mineralne, które wraz z witaminą D wpływają na zdrowie zębów i kości.

śliwka

Fot. iStock

Kto powinien uważać na śliwki?

Mimo wielu ważnych dla zdrowia zalet, śliwki, szczególnie suszone, nie powinny być bez ograniczeń spożywane przez osoby chorujące na cukrzycę. W ich przypadku zaleca się ograniczenie spożywania tych owoców, ze względu na to, że zawierają sporo węglowodanów, więc znacznie szybciej podnoszą glikemię. Już dwie suszone śliwki mogą podnieść glikemię nawet o 30-40 mg/dL. Lepsze są świeże węgierki, które mają niski indeks glikemiczny (IG 35) – można zjeść 5-6 śliwek, aby podnieść glikemię o ok. 40 mg/dL.

Przepisy na pyszne śliwki w czekoladzie, suszone i w boczku

Te słodkie i aromatyczne owoce są doskonałym „materiałem” do szaleństw w kuchni. Można z nich wyczarować nie tylko przetwory na zimę, ale i proste dania, które zachwycają smakiem każdego.

Śliwki w czekoladzie – przepis

śliwki - kcal, w czekoladzie, z boczkiem, suszone

Fot. iStock

Śliwki w czekoladzie – składniki:

  • śliwka suszona – opakowanie
  • 1,5 tabliczki czekolady gorzkiej lub deserowej
  • ½ szklanki śmietanki 30%
  • kruszone pistacje, wiórki kokosowe, chili, cynamon, lub inne dodatki – wg. uznania

Śliwki w czekoladzie – przygotowanie:

  1. Suszone owoce gotujemy w niewielkiej ilości wody aż zmiękną.
  2. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, dolewamy śmietankę i chwilę mieszamy na parze, aż składniki się dokładnie połączą – masa powinna być gęsta, by nie spłynęła z owoców.
  3. Na osobnych spodeczkach rozkładamy dodatki do śliwek – nie jest to jednak konieczne.
  4. Każdą śliwkę nabijamy na patyczki do szaszłyków, moczymy w najpierw w czekoladzie, a następnie zanurzamy delikatnie w dodatkach – wiórkach, chili, kruszonych pistacjach, czy cynamonie.
  5. Pozostawiamy do wyschnięcia, wkładając patyczki do np. szklanki, lub układając na papierze kuchennym.

Śliwki w boczku – przepis

To danie nieziemsko proste, szybkie i wyśmienite, szczególnie na ciepło. Na imprezach znika w mgnieniu oka, bo trudno się oprzeć połączeniu smaku słodkich śliwek i słonego boczku.

śliwka

Fot. iStock

Śliwki w boczku – składniki:

  • cienkie plasterki chudego, wędzonego boczku – tyle, ile ma być śliwek
  • śliwki suszone – tyle, ile plastrów boczku
  • wykałaczki

Śliwki w boczku – składniki:

  1. Piekarnik nastawiamy na temperaturę 200 oC.
  2. W międzyczasie, gdy piekarnik się rozgrzewa, każdą śliwkę ciasno owijamy plastrem boczku i spinamy wykałaczką.
  3. Przygotowane śliwki z boczkiem układamy na papierze do pieczenia rozłożonym na blasze, lub w żaroodpornym naczyniu.
  4. Wstawiamy je do piekarnika na ok. 10 minut – boczek powinien się ładnie zrumienić, ale nie zeschnąć.
  5. Wykładamy na talerz lub do miseczki i zjadamy, póki ciepłe.

Śliwki suszone – przepis

Ten przepis na śliwki suszone przydaje się wtedy, gdy pod ręką jest dużo świeżych i zdrowych śliwek węgierek. Żeby uzyskać z nich pełnowartościowe i smaczne suszone owoce, najpierw warto przelać je wrzątkiem i pozwolić obeschnąć. Ze śliwek wyjmujemy pestki, i rozkładamy owoce na papierze do pieczenia na płytce/blasze piekarnika i wsuwamy do rozgrzanego wnętrza. Najbardziej służy im powolne suszenie w niewysokiej temperaturze 60 ºC w termoobiegu przez dobę – dzięki temu będą najsmaczniejsze i zachowają cenne składniki odżywcze.

źródło:  zdrowie.gazeta.pl , diabdis.com