Lifestyle

Obalamy powszechne mity na temat odchudzania. Dość z nieudanymi dietami

Redakcja
Redakcja
17 stycznia 2018
Następny

Mówi się, że kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się w końcu prawdą. Tak jest z wieloma rzeczami, także w obszarze diety i odchudzania się. Istnieją fałszywe przekonania, które sprawiają, że trudniej nam osiągnąć wymarzoną wagę czy w ogóle wytrwać w diecie. 

Czas się rozprawić z powszechnymi mitami na temat odchudzania, aby móc faktycznie zadbać o siebie.


źródło: livestrong.com

 

Lifestyle

Myślisz, że ludzie pełni empatii mają fajne życie? Niekoniecznie. Wampiry energetyczne jedzą ich na śniadanie

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
17 stycznia 2018
Fot. iStock/SvetaZi
 

Wiele mówi się dzisiaj o empatii, bo przecież umiejętność wczuwania się w cudze emocje i nastroje jest bardzo przydatna i ułatwia kontakt z innymi ludźmi. Większość z nas potrafi to robić w taki zwykły, ludzki sposób. Porusza nas czyjaś krzywda, współczujemy i łączymy się w bólu. Istnieją jednak ludzie, u których empatia jest wyjątkowo mocno rozwinięta, a to niestety ma też pewne swoje konsekwencje i sprzyja wewnętrznym konfliktom. O tym się jednak nie mówi, bo przecież „nie wypada”. Z czym muszą się mierzyć ludzie pełni empatii i do czego nie chcą się przyznać?

Lubią samotność

Nam się tylko wydaje, że ludzie pełni empatii  są ekstrawertykami, lubiącymi towarzystwo innych ludzi. Tak naprawdę od nich stronią. Najchętniej zaszyliby się gdzieś w swojej oazie spokoju z dala od ludzi i ich problemów. Co więcej, oni sami są raczej skryci i niechętnie opowiadają o swoich troskach.

Czasem przeraża ich własna intuicja

Zawsze mają jakieś przeczucia – czasem pozytywne, czasem negatywne. Intuicja w wielu sytuacjach życiowych bywa przydatna, ale zdarza się, że intensywne myśli przytłaczają.

Boją się wykorzystywania

Utożsamianie się z emocjami drugiej osoby jest dla nich naturalne. Niestety mogą trafić na kogoś, kto będzie chciał wykorzystać ich empatię do własnych celów. Wiedzą o tym doskonale i boją się, że trafią na przebiegłego manipulatora.

Potrzebują dużo odpoczynku

Nie tylko praca fizyczna wymaga odpoczynku. Ludzie pełni empatii naprawdę bywają wykończeni tym ciągłym wspieraniem innych osób i analizowaniem ich problemów. To nie jest tak, że kończą z kimś rozmowę, zapominają o wszystkim i wracają do swoich spraw. Emocjonalne wyczerpanie naprawdę daje im się we znaki. Nieustanne patrzenie na świat przez pryzmat innych osób naprawdę bywa stresujące.

To łakome kąski dla wampirów energetycznych

Mają w sobie tyle energii, że stają się pożywką dla wampirów energetycznych, czyli osób, które wyłącznie biorą, a nie dają niczego od siebie. Najgorsze jest to, że trudno się przed takimi ludźmi uchronić, ponieważ bardzo często szukają wsparcia i współczucia u innych.

Są wyjątkowo wrażliwi

Czasem w życiu trzeba być twardym, a oni mają z tym problem. Ich wyjątkowa wrażliwość czasem nie idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem. A ponieważ zdają sobie sprawę ze swojej empatii, mogą świadomie unikać pewnych sytuacji i zdarzeń. Po prostu wiedzą, jak wiele może ich to kosztować.

Bywają kapryśni

Ciągła, intensywna konfrontacja z cudzymi odczuciami, emocjami i problemami powoduje, że momentami mają dość. Nawet jeśli w jakiś sposób okażą swoje niezadowolenie, zmęczenie lub rozdrażnienie, szybko przeproszą z powodu wyrzutów sumienia.

Pomagają słabszym

Jeśli tylko mogą, pomogą każdemu. Dobrze, gdy trafią na kogoś, kto się odwzajemni, wniesie coś do ich życia lub chociaż będzie potrafił docenić pomoc. To pozwala im widzieć sens tego, co robią. Gorzej, gdy są wykorzystywani.

Bycie człowiekiem empatycznym ma też oczywiście swoje plusy. Ich lista jest całkiem długa:

Mają ogromne poczucie humoru

Lubią się śmiać i żartować. Zapewne właśnie to trzyma ich w dobrej kondycji i daje upust nagromadzonym emocjom. Przebywanie w towarzystwie ludzi pełnych empatii jest więc z punktu widzenia innych osób bardzo korzystne.

Potrafią być sobą

Granie, manipulowanie i knucie to nie dla nich. Są świadomi swoich zalet i wad, ale nie zamierzają stwarzać pozorów. Właśnie dlatego udaje im się zachować swoje „ja”. Są dokładnie tacy, jak widzisz. Niczego nie udają.

Są wspaniałymi przyjaciółmi

Po pierwsze, wszystkich traktują równo. Są zawsze pełni życzliwości dla drugiego człowieka. Trzeba się napracować, żeby zrazić do siebie jedną z takich osób. Można to na przykład zrobić, wykorzystując ich dobre serce. Jeśli jednak nie zrobisz im krzywdy, oni tobie tym bardziej.

Lubią przyrodę

Najlepiej odpoczywam im się na łonie przyrody. W naturalnym środowisku czują się po prostu pewnie i komfortowo. Przebywanie na świeżym powietrzu ma też korzyści zdrowotne.

Czują, że ktoś kłamie

Ludzie pełni empatii doskonale odczuwają stany psychiczne i emocjonalne innych osób. To właśnie dlatego wiedzą, że ktoś kłamie. Poza tym podpowiada im to ich wrodzona intuicja, która bardzo rzadko zawodzi. Zdolność wychwycenia kłamstwa znacznie ułatwia im życie.

Potrafią bardzo mocno kochać

Są świetnymi partnerami, ponieważ potrafią spojrzeć na sprawy z perspektywy drugiej strony. Ponadto posiadają zdolność współodczuwania i udzielają im się emocje partnera. Empatyczny człowiek będzie się troszczył o każdego, kogo kocha, a uszczęśliwianie tych osób będzie dla niego priorytetem.


 

Na podstawie: Awareness Act

 


Lifestyle

Czerwone mięso i rak piersi u kobiet po menopauzie? Naukowcy potwierdzili związek

Redakcja
Redakcja
17 stycznia 2018
Fot. iStock/Pradit_Ph

Rak piersi to poważna choroba, która dotyka kobiet w różnym wieku. Pacjentki poniżej 50. roku życia stanowią „jedynie” lub aż 25% w grupie chorych na ten nowotwór, a szczyt zachorowalności przypada na wiek 40-75 lat. Nie wszystkie kobiety pamiętają o badaniach profilaktycznych i regularnym badaniu piersi w zaciszu domowym. A im później wykryty nowotwór, tym mniejsze szanse na sukces w leczeniu. 

Kobiety po menopauzie chorują częściej, czego przyczyną jest większe prawdopodobieństwo pojawienia się lub nagromadzenia mutacji w genach, które odpowiadają za rozwój poszczególnych nowotworów. Wraz z upływem lat zdolności naprawcze organizmu są mniejsze, spada odporność, pojawiają się inne choroby przewlekłe. Do czynników sprzyjających rozwojowi nowotworu piersi są również:  czynniki genetyczne, wpływ hormonów, wcześniejsze rozpoznanie innych, niezłośliwych chorób piersi, otyłość, czynniki znajdujące się w środowisku i w pożywieniu.

Czerwone mięso, a rak piersi u kobiet po menopauzie

Wiadomo, że ruch i zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Wykazano zwiększenie ryzyka raka piersi u kobiet spożywających więcej tłuszczów zwierzęcych oraz pijących alkohol. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Glasgow i opublikowane w European Journal of Cancer wykazały, że kobiety w wieku pomenopauzalnym, które spożywają tylko 9 g (dwie kiełbasy lub trzy plasterki boczku) przetworów mięsnych tygodniowo, mogą mieć znacznie większe ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety, które go nie jedzą.

W badaniu, w którym wzięło udział 260 000 kobiet, stwierdzono również, że panie w wieku średnim, które zjadały mniej niż 9 g przetworzonego mięsa (pasztet, boczek, kiełbasy), ale spożywały minimalne ilości czerwonego mięsa, nadal były bardziej narażone na raka niż te, które nie spożywały mięsa pod żadną postacią. Mięso obfituje w tłuszcze nasycone, które wpływają na ilość cholesterolu wytwarzanego przez organizm. Cholesterol natomiast jest prekursorem estrogenu, który ma związek z podwyższonym ryzykiem raka piersi

Co ciekawe, badania nie dowiodły takiego wpływu u młodych kobiet, co sugeruje, że przetworzone mięso nie ma bezpośredniego związku z rakiem dla tej grupy wiekowej. Badanie sugeruje również brak związku między rakiem piersi, a nieprzetworzonymi czerwonymi mięsami, w tym jagnięciną, cielęciną lub wołowiną.

Oczywiście wyrzucenie czerwonego, przetworzonego mięsa z diety nie rozwiąże problemu. To jedynie wskazówka, nad czym warto się skupić, zmieniając dietę na zdrową i prowadząc higieniczny tryb życia.


 

źródło: www.womanandhome.comwww.rakpiersi.plonkologia.mp.pl


Zobacz także

Miałam aborcję, nie jestem morderczynią, egoistką, potworem. Jestem osobą odpowiedzialną, rozsądną i dobrą, przeżyłam swoje własne, osobiste piekło

11 sekretów kobiet, które nie mogą się opędzić od facetów

9 zdań, których inteligentny człowiek nie powie… A tobie się zdarza?