Seler naciowy znany jest od wiek wieków. Należy do roślin z rodziny pietruszkowatych. Dawniej używany był jako lek na przeziębienie. Dodawany jest nie tylko do zup, ale także może posłużyć do przygotowania chrupiącej przekąski, idealnie komponuje się z dressingiem z masła orzechowego. Co zawiera i dlaczego warto włączyć go do codziennego menu?
Seler naciowy – cenne właściwości
Działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo
Przeprowadzone badania dowodzą, że seler naciowy jest źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczyć stany zapalne i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu poprzez eliminowanie szkodliwych wolnych rodników.
Obniża ciśnienie krwi
Dzięki naturalnie wysokiej zawartości azotanów sok lub ekstrakt z selera naciowego może przyczynić się do leczenia wysokiego ciśnienia krwi. Może też pomóc w utrzymaniu optymalnego poziomu ciśnienia krwi w dłuższej perspektywie.
Poprawia pamięć
Badanie przeprowadzone w 2017 roku sugeruje, że ekstrakt z selera może zmniejszyć spadek funkcji poznawczych związanych z depresją lub starzeniem się.
Wspomaga odchudzanie
100 g selera zawiera tylko około 14 kalorii, tak więc warzywo to często spożywane jest przez osoby chcące zrzucić kilka kilogramów. Seler naciowy zaspokaja apetyt i zmniejsza apetyt na mniej zdrowe przekąski, jednocześnie regulując metabolizm i dostarczając witamin i innych składników odżywczych.
Zobacz także: Pietruszka na anemię i dla zdrowych nerek. Jaka siła kryje się w tym niepozornym warzywie?
Co daje nam seler naciowy?
Włączenie selera naciowego do diety może przynieść organizmowi wiele korzyści zdrowotnych. Seler jest cennym źródłem witaminy C, dlatego spożywając go codziennie, wzmocnisz wzrok, a także zmniejszysz cienie pod oczami. Regularne spożywanie selera naciowego jest również dobre dla skóry, nadaje jej młodszy i świeższy wygląd.
Seler jest cennym źródłem elektrolitów, które mogą promować naturalne nawodnienie poprzez przenoszenie wody do komórek. Seler to świetna przekąska, która sprawdzi się podczas upałów. Elektrolity są szczególnie ważne dla osób intensywnie ćwiczących.
Seler naciowy posiada naturalne działanie moczopędne, które może pomóc w wypłukiwaniu nadmiaru płynów z organizmu. Kiedy poczujesz się opuchnięta, zamiast sięgać po suplementy z apteki, chrupnij seler naciowy.
Ile można jeść selera naciowego dziennie?
Seler naciowy, tak jak wszystko, należy spożywać z umiarem. Pamiętaj, że seler naciowy niezależnie pod jaką postacią, nie powinien zastąpić ci pełnowartościowych posiłków. Jeśli po zjedzeniu selera lub wypiciu soku wystąpią jakiekolwiek problemy trawienne, należy ograniczyć spożywanie tego warzywa. Warto mieć na uwadze, że seler naciowy może być naszpikowany pestycydami, dlatego najlepiej kupować ten ze sprawdzonego źródła lub ekologiczny.
Czy seler naciowy jest dobry na odchudzanie?
Seler naciowy to produkt mało kaloryczny, dlatego można go spożywać bez obaw o dodatkowe kilogramy. Bogaty jest w błonnik pokarmowy, który wspomaga trawienie, ale także sprzyja uczuciu sytości. To idealny wybór na zdrową przekąskę!
Łodygi selera naciowego składają się aż w 95% z wody, co czyni go bardzo nawadniającym produktem. Spożywanie pokarmów o dużej zawartości wody zapobiega przejadaniu się i pomaga w utrzymaniu uczucia sytości przez dłuższy czas. Dodatkowo seler jest pełen niezbędnych witamin i minerałów, w tym witaminy K, witaminy C, potasu i kwasu foliowego. Te składniki odżywcze mają kluczowe znaczenie dla utrzymania ogólnego stanu zdrowia i przyczyniają się do dobrze zbilansowanej diety.
Seler posiada działanie moczopędne. Pomaga w zwiększeniu produkcji moczu i może pomóc w eliminacji nadmiaru wody z organizmu. Należy jednak pamiętać, że nadmierne spożycie selera może prowadzić do przeciążenia potasem, co może być szkodliwe dla osób z problemami z nerkami.
Źródło: providr.com