Dieta Zdrowie

Pietruszka na anemię i dla zdrowych nerek. Jaka siła kryje się w tym niepozornym warzywie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 marca 2020
pietruszka - korzeń, natka, naciowa, właściwości
Fot. belchonock/iStock
 

Pietruszka to warzywo, bez którego trudno sobie wyobrazić polską kuchnię. Bez pietruszki nie ma mowy o pysznym rosole, inne zupy bez niej też jakby uboższe, o sałatce jarzynowej nie wspominając. Nie tylko korzeń tego niepozornego warzywa ma swoje miejsce w kuchni. Również zielona, aromatyczna natka jest chętnie stosowana. Pietruszka ma wiele cennych właściwości, więc warto postarać się, by w kuchni gościła jak najczęściej.

Pietruszka zwyczajna – biały korzeń, zielona natka – to warzywo doskonale kojarzą nawet dzieci. Podobno przywędrowała ona wraz z królową Boną na polskie stoły i tak już została. Poza charakterystycznym smakiem i aromatem, jaki oddaje potrawom, zarówno korzeń, jak i natka chronią nasze zdrowie na różne sposoby.

pietruszka - korzeń, natka, naciowa, właściwości

Fot. Qwart/iStock

Pietruszka zwyczajna – składniki odżywcze

Pietruszka, a szczególnie jej natka, jest doskonałym źródłem witaminy C i A. W 100 g natki znajdziemy aż 160 mg witaminy C, podczas gdy dzienne zapotrzebowanie wynosi 60 mg. Zielona część pietruszki dostarcza również żelazo niehemowe, które jest lepiej wchłanialne przez organizm, dzięki towarzystwu wspomnianej już witaminy C i kwasu foliowego. Natka pietruszki zawiera chlorofil, oczyszczający organizm człowieka. Natomiast korzeń pietruszki dostarcza znaczne ilości witaminy A  oraz witaminy C,  B, B6, B9,K, PP i E, żelazo, potas, fosfor, wapń, magnez, cynk, sód i mangan. W korzeniu obecne są flawonoidy oraz kumaryny, a także lecznicze olejki eteryczne (apiol, mirystycyna i terpeny). Pietruszka najlepiej wpływa na zdrowie spożywana na surowo. Korzeń najczęściej trafia do zupy, a świeżą natką można posypywać wszelkie dania, równie dobrze smakuje na kanapce. Nadmiar pietruszki można zamrozić lub ususzyć, by mieć ją w kuchni zawsze pod ręką.

pietruszka - korzeń, natka, naciowa, właściwości

Fot. fcafotodigital/iStock

Pietruszka – właściwości dla zdrowia

Pietruszka na pęcherz i nerki

Zielona część pietruszki wykazuje działanie antyseptyczne, zapobiegając rozwojowi szkodliwych bakterii w pęcherzu moczowym i nerkach. O odpowiednią ilość natki pietruszki w diecie powinni zadbać szczególnie osoby ze skłonnościami do infekcji dróg moczowych. Korzeń pietruszki od dawna ceniony jest z powodu właściwości moczopędnych. Powinny to szczególnie docenić osoby ze skłonnościami do obrzęków oraz cierpiących na nadciśnienie tętnicze.

Pietruszka – natka dla zdrowej krwi

Pietruszka, szczególnie natka, bogata jest zarówno w witaminę C i żelazo idealnie sprawdzi się w diecie zapobiegającej anemii. W natce pietruszki znajdziemy także witaminę K, niezbędną do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi. Chlorofil z kolei wspiera wzrost erytrocytów – komórek czerwonych krwi, które transportują cząsteczki tlenu po organizmie.

Pietruszka podczas menstruacji

To warzywo powinno stale gościć w menu kobiet, które miesiączkują. Natka dostarczając wartościowe żelazo, zapobiega powstawania jego niedoborów podczas intensywnego krwawienia. Pietruszka, a szczególnie jej korzeń, ułatwia usunięcie z organizmu obrzęków, które są częste w trakcie okresu. Sprawdzi się także, jeśli kobieta narzeka na skurcze macicy, wpływając na zmniejszenie napięcia mięśni gładkich.

pietruszka - korzeń, natka, naciowa, właściwości

Fot. pilipphoto/iStock

Pietruszka – korzeń na lepsze trawienie

Korzeń pietruszki reguluje procesy trawienne, wpływając na produkcję śliny w jamie ustnej i soków trawiennych w żołądku. Jest także wiatropędny, więc usuwa wzdęcia. Oczyszczającą moc pietruszki poleca się osobom cierpiącym na schorzenia wątroby.

Poprawia stan wzroku i skóry

Natka pietruszki to skarbnica prowitaminy A – garść natki uzupełnia dzienne zapotrzebowanie na karoten. Karoten (prowitamina A) jest niezbędna dla zdrowej skóry oraz wzroku. Garść natki pokrywa dzienne zapotrzebowanie na prowitaminę A! Warto serwować ją skropioną dobrą oliwą, gdyż prowitamina A potrzebuje tłuszczu, by organizm dobrze ją przyswoił.

Pietruszka naciowa – składniki odżywcze

Pietruszka naciowa to kuzynka pietruszki zwyczajnej. Ta dwuletnia roślina wytwarza dużą ilość aromatycznych liści, które są znacznie bardziej obfite niż u zwykłej pietruszki. Korzeń pietruszki naciowej nie jest jadalny, ponieważ jest bardzo twardy i łykowaty. Pietruszka naciowa uprawiana jest ze względu na wspomnianą rozetę liści, które wykorzystuje się przede wszystkim jako dodatek do potraw. Zawierają one dużą ilosć witaminy C, a także witaminę A, B1, B2, sole mineralne – szczególnie wapń, potas, fosfor, żelazo.

Fot. Crask/iStock

Pietruszka – przeciwwskazania

Pietruszka, mimo że ma wiele zalet, ma także pewne przeciwwskazania. Najczęściej nie tyle chodzi o zupełną rezygnację z tego warzywa, ale ograniczenie ilość w pewnych przypadkach. Dużej ilości natki pietruszki w menu powinny unikać osoby z chorobami nerek, z powodu kwasu szczawiowego, który może przyczynić się do powstawania kamieni w nerkach.


źródło:  okiemdietetyka.pl 

Dieta Zdrowie

List miłosny do kobiety pewnej siebie. Akcja Jestem Kobietą

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 marca 2020
Fot. iStock
 

Kocham cię. Uwielbiam wszystko, czym jesteś, tę całą złożoność i wszystkie barwy, którymi się mienisz.  Uwielbiam to, że wyrażasz swoje zdanie. Wszędzie. Nie oczekujesz, że inni zgadną, co myślisz. Mówisz w restauracji i sypialni. Mówisz na podium i scenie oraz na kanapie w domu. Szukasz partnerów – w miłości, życiu, biznesie. Wciąż trudno mi zrozumieć tych, którzy tak bardzo się ciebie boją. To ich słabość ich uwiera, nie twoja siła.

Jesteś kobietą, która wie kim jest i jest z tego dumna

Chcesz partnera, a nie kogoś, kto z trudem przełyka każdego dnia twoją samodzielność. Nie szukasz towarzysza, który zamiast wiosłować, całą drogę próbuje przewrócić łódź. Tak wielu o tym marzy, w końcu mógłby cię wtedy tak pięknie uratować. Nie, ty wiesz, że twoja siła nie musi nikogo uwierać, jeśli tylko nie próbuje ukrywać za tobą własnych słabości. To twoje piękno.

Za co cię kocham?

Za marzenia.

Za siłę.

Za rozsądek i szaleństwo.

Za czas, który poświęcasz sobie. I za ten, który oddajesz innym.

Za to wciąż wierzysz, że warto robić różne rzeczy, tylko dlatego, że w nie wierzysz.

Za to, że nie można cię kupić.

Za twoją szczerość.

Za twoją krytykę, która nigdy nie rani, bo nie taki jest jej cel.

Za twoje oddanie. Tak, lecz to oddanie nigdy nie jest paktem zaprzedania duszy. To najwspanialsze wsparcie świata. Gdy wspiera cię kobieta pewna siebie, to skarb, to pomoc osoby, która w ciebie wierzy.

Za empatię.

Za to, że nie ma w tobie pychy i przemądrzałości.

Za otwartość.

Za to, że potrafisz okazać, co czujesz.

Za ideały, za troskę, za chęci.

Za to wszystko, czego nie sposób wymienić.

Ale przede wszystkim za bycie sobą. Wciąż dojrzewającą, uczącą się i każdego dnia ciut inną, ale zawsze sobą.

Uwielbiam twoją pewność siebie. Zastanów się, czy może być w niej coś złego?

Dlatego, proszę cię dziś z całego serca o te kilka rzeczy.

Nigdy…

Nigdy nie milcz w obawie, że komuś nie spodoba się to, co myślisz i czujesz. To pewne, że komuś może się to nie spodobać. Ale czy chcesz oddawać swój czas, komuś, kto cię nie chce zrozumieć?

Nigdy nie myśl, że musisz zasłużyć na czyjąś uwagę. To zawsze prowadzi do zniewolenia.

Nigdy nie uważaj, że nie masz prawa zabierać głosu i być wysłuchaną.

Nigdy nie myśl, że musisz się poświęcać, bo inni tego do ciebie oczekują.

Nigdy nie zapominaj, że partnerstwo, to nie tylko wstawienie prania.

Nigdy nie myśl, że wartościowe jest tylko to, co nieosiągalne lub trudne. Bądź (bezczelnie) dumna ze swoich talentów!

Nigdy nie udawaj, że nie cierpisz.

Nigdy nie żałuj, że jesteś kobietą pewną siebie. Nawet, gdy wybrana droga wydaje się trudniejsza.

Nigdy nie błagaj o to, by ktoś pozwolił ci być sobą.

Nigdy nie zapominaj, że „większe dobro” i „mniejsze zło” – to pierwszy krok do zła totalnego.

Nigdy nie przestawaj ufać sobie samej.

Nigdy nie zatrzymuj na siłę ludzi, którzy cię nie szanują. Nie płacz po nich, oni nie będą płakać po tobie. Nie cenią ciebie, twojego czasu ani marzeń. Zapytaj siebie, czy naprawdę chcesz, by zajmowali w twoim życiu ważne miejsce?

Zawsze…

Zawsze bądź dumna z tego kim jesteś.

Zawsze miej odwagę powiedzieć „nie”.

Zawsze  wspieraj kobiety. Przecież tak dobrze wiesz, jak życie potrafi być pogmatwane.

Zawsze  patrz w lustro z podniesioną głową.

Zawsze, gdy masz wątpliwości, zapytaj siebie, czy gdyby chodziło o twoją przyjaciółkę, córkę, najbliższą kobietę na świecie, doradziłabyś jej to samo…

Jeśli choć przez chwilę pomyślałaś, że jesteś słaba. Że się „nie łapiesz” zapamiętaj jedno:

Żadna z nas nie ma certyfikatu na pewność siebie. Nic oprócz tego, co myślisz nie stanowi o twojej wartości. Ta nie zależy od związku, pracy, pieniędzy, dzieci czy pary jeansów. Jeśli zgubiłaś swoją pewność siebie, uwierz, że ona nadal w tobie jest.

Jedyną osobą, która może ją dziś uwolnić – jesteś TY.

Nie bój się siebie. To początek tego wszystkiego, czego tak długo szukasz. Nie muszę w to wierzyć, po prostu wiem, że ci się uda.

Nigdy nie myśl, że to nie do ciebie jest ten list.

PS: Jeśli czytasz mój list, wyślij go proszę każdej kobiecie, która dziś potrzebuje wsparcia i wiary w siebie. Pokaż jej, że w nią wierzysz, nawet, gdy ona już przestała. Pewność siebie to nie grzech.

O AKCJI

Jestem kobietą – jestem z tego dumna.

Jestem Kobietą – wspieram.

Jestem Kobietą – jestem piękna, mądra, odważna.

Jestem kobietą – jestem matką, żoną, kochanką, babcią, siostrą… po prostu jestem sobą! Mam swoją historie.

Szukajmy się nawzajem. Czerpmy od siebie siłę. Inspirację. Wspierajmy się z całej mocy. Zapraszam Was! Piszcie do nas, pytajcie, dzielcie się z nami wszystkimi swoimi sukcesami i radościami. Dla nich – dla nas.

Miesiąc Kobiet pod hasłem „Jestem Kobietą” uważamy za otwarty! Stwórzmy niepowtarzalne portrety nas samych.

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.Zobacz także

Eksperci alarmują – już co trzecie polskie dziecko dźwiga zbędne kilogramy

Chleb bezglutenowy na diecie eliminacyjnej

Chleb bezglutenowy na diecie eliminacyjnej

8 grzechów, które w przyszłości spowodują problemy ze stawami. Które z nich ty teraz popełniasz?