Go to content

Pietruszka na anemię i dla zdrowych nerek. Jaka siła kryje się w tym niepozornym warzywie?

pietruszka - korzeń, natka, naciowa, właściwości
Fot. belchonock/iStock

Pietruszka to warzywo, bez którego trudno sobie wyobrazić polską kuchnię. Bez pietruszki nie ma mowy o pysznym rosole, inne zupy bez niej też jakby uboższe, o sałatce jarzynowej nie wspominając. Nie tylko korzeń tego niepozornego warzywa ma swoje miejsce w kuchni. Również zielona, aromatyczna natka jest chętnie stosowana. Pietruszka ma wiele cennych właściwości, więc warto postarać się, by w kuchni gościła jak najczęściej.

Pietruszka zwyczajna – biały korzeń, zielona natka – to warzywo doskonale kojarzą nawet dzieci. Podobno przywędrowała ona wraz z królową Boną na polskie stoły i tak już została. Poza charakterystycznym smakiem i aromatem, jaki oddaje potrawom, zarówno korzeń, jak i natka chronią nasze zdrowie na różne sposoby.

pietruszka - korzeń, natka, naciowa, właściwości

Fot. Qwart/iStock

Pietruszka zwyczajna – składniki odżywcze

Pietruszka, a szczególnie jej natka, jest doskonałym źródłem witaminy C i A. W 100 g natki znajdziemy aż 160 mg witaminy C, podczas gdy dzienne zapotrzebowanie wynosi 60 mg. Zielona część pietruszki dostarcza również żelazo niehemowe, które jest lepiej wchłanialne przez organizm, dzięki towarzystwu wspomnianej już witaminy C i kwasu foliowego. Natka pietruszki zawiera chlorofil, oczyszczający organizm człowieka. Natomiast korzeń pietruszki dostarcza znaczne ilości witaminy A  oraz witaminy C,  B, B6, B9,K, PP i E, żelazo, potas, fosfor, wapń, magnez, cynk, sód i mangan. W korzeniu obecne są flawonoidy oraz kumaryny, a także lecznicze olejki eteryczne (apiol, mirystycyna i terpeny). Pietruszka najlepiej wpływa na zdrowie spożywana na surowo. Korzeń najczęściej trafia do zupy, a świeżą natką można posypywać wszelkie dania, równie dobrze smakuje na kanapce. Nadmiar pietruszki można zamrozić lub ususzyć, by mieć ją w kuchni zawsze pod ręką.

pietruszka - korzeń, natka, naciowa, właściwości

Fot. fcafotodigital/iStock

Pietruszka – właściwości dla zdrowia

Pietruszka na pęcherz i nerki

Zielona część pietruszki wykazuje działanie antyseptyczne, zapobiegając rozwojowi szkodliwych bakterii w pęcherzu moczowym i nerkach. O odpowiednią ilość natki pietruszki w diecie powinni zadbać szczególnie osoby ze skłonnościami do infekcji dróg moczowych. Korzeń pietruszki od dawna ceniony jest z powodu właściwości moczopędnych. Powinny to szczególnie docenić osoby ze skłonnościami do obrzęków oraz cierpiących na nadciśnienie tętnicze.

Pietruszka – natka dla zdrowej krwi

Pietruszka, szczególnie natka, bogata jest zarówno w witaminę C i żelazo idealnie sprawdzi się w diecie zapobiegającej anemii. W natce pietruszki znajdziemy także witaminę K, niezbędną do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi. Chlorofil z kolei wspiera wzrost erytrocytów – komórek czerwonych krwi, które transportują cząsteczki tlenu po organizmie.

Pietruszka podczas menstruacji

To warzywo powinno stale gościć w menu kobiet, które miesiączkują. Natka dostarczając wartościowe żelazo, zapobiega powstawania jego niedoborów podczas intensywnego krwawienia. Pietruszka, a szczególnie jej korzeń, ułatwia usunięcie z organizmu obrzęków, które są częste w trakcie okresu. Sprawdzi się także, jeśli kobieta narzeka na skurcze macicy, wpływając na zmniejszenie napięcia mięśni gładkich.

pietruszka - korzeń, natka, naciowa, właściwości

Fot. pilipphoto/iStock

Pietruszka – korzeń na lepsze trawienie

Korzeń pietruszki reguluje procesy trawienne, wpływając na produkcję śliny w jamie ustnej i soków trawiennych w żołądku. Jest także wiatropędny, więc usuwa wzdęcia. Oczyszczającą moc pietruszki poleca się osobom cierpiącym na schorzenia wątroby.

Poprawia stan wzroku i skóry

Natka pietruszki to skarbnica prowitaminy A – garść natki uzupełnia dzienne zapotrzebowanie na karoten. Karoten (prowitamina A) jest niezbędna dla zdrowej skóry oraz wzroku. Garść natki pokrywa dzienne zapotrzebowanie na prowitaminę A! Warto serwować ją skropioną dobrą oliwą, gdyż prowitamina A potrzebuje tłuszczu, by organizm dobrze ją przyswoił.

Pietruszka naciowa – składniki odżywcze

Pietruszka naciowa to kuzynka pietruszki zwyczajnej. Ta dwuletnia roślina wytwarza dużą ilość aromatycznych liści, które są znacznie bardziej obfite niż u zwykłej pietruszki. Korzeń pietruszki naciowej nie jest jadalny, ponieważ jest bardzo twardy i łykowaty. Pietruszka naciowa uprawiana jest ze względu na wspomnianą rozetę liści, które wykorzystuje się przede wszystkim jako dodatek do potraw. Zawierają one dużą ilosć witaminy C, a także witaminę A, B1, B2, sole mineralne – szczególnie wapń, potas, fosfor, żelazo.

Fot. Crask/iStock

Pietruszka – przeciwwskazania

Pietruszka, mimo że ma wiele zalet, ma także pewne przeciwwskazania. Najczęściej nie tyle chodzi o zupełną rezygnację z tego warzywa, ale ograniczenie ilość w pewnych przypadkach. Dużej ilości natki pietruszki w menu powinny unikać osoby z chorobami nerek, z powodu kwasu szczawiowego, który może przyczynić się do powstawania kamieni w nerkach.


źródło:  okiemdietetyka.pl