Zdrowie

Rubinki na skórze. Czym są punkty rubinowe i czy trzeba coś z nimi robić?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 października 2021
rubinki, naczyniaki rubinowe,, punkty rubinowe
Fot. iStock
 

Rubinki, czy też punkty rubinowe na skórze, to łagodne zmiany, które przybierają charakterystyczny wygląd niewielkich, nieco wypukłych znamion o rubinowym kolorze. Choć ich obecność może martwić, rubinki zazwyczaj nie stanowią problemu, choć mogą szpecić. Warto wiedzieć, dlaczego się tworzą i czy można usunąć je bezpiecznie ze skóry?

Czym są punkty rubinowe (rubinki)?

Punkty rubinowe, znane również jako rubinki, naczyniaki rubinowe, czy plamy De Morgana, są niezłośliwymi zmianami pojawiającymi się na skórze całego ciała, i nie stanowią powodu do niepokoju. Przybierają postać małych punkcików o średnicy kilku milimetrów, które wyglądają na delikatne uwypuklenia skóry o kolorze mniej lub bardziej rubinowym (czerwonym, bordowym, fioletowym). Najczęściej wykwitają na ramionach, tułowiu, na twarzy, szyi i dekolcie, czyli w miejscach, gdzie skóra jest dość cienka i delikatna. Najczęściej pojawiają się one u kobiet osób z jasną karnacją skóry. Nie rozrastają się, ani nie rozprzestrzeniają. Ich obecność nie powoduje żadnych dolegliwości.

rubinki, naczyniaki rubinowe,, punkty rubinowe

Fot. iStock/rubinki

Rubinki powstają w wyniku nadmiernego rozrastania się i poszerzania się naczynek krwionośnych, płytko umiejscowionych pod powierzchnią skóry. Uwidaczniają się, gdy dochodzi do zanikania włókien sprężystych obecnych w naczyniach krwionośnych, przez co rozszerzają się i tworzą widoczne zgrubienie. Proces ich powstawania nasila się wraz z wiekiem. Zazwyczaj pierwsze zmiany rubinowe można zauważyć po 30. roku życia, a im bardziej zaawansowany wiek, tym tych zmian jest więcej.

Przyczyny tworzenia się punktów rubinowych

Nie ustalono do tej pory, z jakiej przyczyny rubinki się tworzą. Prawdopodobnie może to mieć powiązanie z genetyką, ponieważ zauważono, że występują one występują u osób ze sobą spokrewnionych. Ponadto ryzyko ich powstawania podnoszą wahania gospodarki hormonalnej (najczęściej w okresie ciąży, laktacji i menopauzy), nadmierna ekspozycja skóry na słońce, czy też uszkodzenia skóry.

Do innych przyczyn zwiększających ryzyko ich powstania zaliczamy m.in.:

Czy rubinki trzeba usuwać?

Jeśli naczyniaki rubinowe znajdują się na skórze w miejscach narażonych na otarcia czy urazy (np. pod gumką majtek czy ramiączkiem stanika), mogą na skutek uszkodzeń krwawić, należy więc je obserwować. W przypadku, gdy będą ciągle podrażniane, krwawiące, swędzące czy zaczną zwiększać swą objętość, należy skonsultować ich obecność ze specjalistą.

O ile zazwyczaj rubinki nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia, mogą wpływać negatywnie na samoocenę, gdy pojawia się na twarzy lub szyi i są widoczne. Nie można zapobiec ich rozwojowi, ale można je bezpiecznie usunąć.

rubinki, naczyniaki rubinowe,, punkty rubinowe

Fot. iStock/Punkt rubinowy

Metody usuwania rubinków na skórze

Do dyspozycji mamy cztery standardowe metody na usunięcie punktów rubinowych:

  • Rubinki można usunąć za pomocą urządzenia do termokoagulacji, czyli zamykania rozszerzonych naczynek krwionośnych za pomocą energii cieplnej wytwarzanej przez fale radiowe. Jest to działanie punktowe i bardzo precyzyjne, które nie uszkadza. Ta metoda wymaga poświęcenia jedynie od kilku do kilkunastu minut na zabieg. Długość trwania zabiegu uzależniona jest finalnie od ilości punktów rubinowych zakwalifikowanych do usunięcia.
  • W przypadku laseroterapii stosuje się wiązkę laserową, która powoduje obkurczenie i zamknięcie poszerzonych naczyń krwionośnych.
  • Kriochirurgia, która polega na zamrożeniu nieprawidłowej tkanki za pomocą specjalistycznego urządzenia działającego na podtlenek azotu.
  • Elektrochirurgia wykorzystuje działanie prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości, który wytwarza na końcach elektrody wysoką temperaturę.

Powyższe zabiegi nie przedstawiają istotnego ryzyka powikłań po zabiegu i najczęściej można po nich wrócić do zwyczajnego funkcjonowania.


FB/ohmepl

 

 


Zdrowie

Kobiety mniej pewne siebie tylko na pozór? Sztuczna inteligencja obnaża, jak naprawdę siebie widzimy

Redakcja
Redakcja
27 października 2021
 

Co wpływa na poczucie własnej wartości? Czy męska pewność siebie to mit? Przełomowe badanie NEUROHM, rzuca nowe światło na to, co naprawdę o sobie myślimy oraz w jaki sposób pewność siebie przekłada się na sukces osobisty i zawodowy.

Co sprawia, że Polacy wierzą w siebie? Na to pytanie odpowiada najnowszy raport NEUROHM „Uwierz w siebie. Polska 2021”. Firma badawcza, wspólnie z naukowcami i liderami opinii wzięła pod lupę 12 zagadnień dotyczących naszego poczucia skuteczności, odporności na krytykę oraz atrakcyjności.

Badacze skorzystali z inteligentnej technologii iCode™. Za pomocą mierzących czas reakcji, autorskich algorytmów, łączących neuronaukę, psychologię i sztuczną inteligencję ujawnili nie tylko, co deklarujemy, ale również co tak naprawdę myślimy. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie Polaków oraz osobach pracujących w dużych korporacjach.

 

Badanie przekonań o sobie to temat delikatny. Nie wszyscy są gotowi, aby mówić o swoich słabościach lub… aby doceniać swoje mocne strony. Często spotykamy się z próbą kreowania własnego wizerunku, który nie do końca odzwierciedla prawdziwe postawy. Dlatego uznaliśmy, że prawdziwy obraz kobiet i mężczyzn w Polsce otrzymamy, wykorzystując inteligentną technologię iCode™, która sięga nie tylko do tego, co mówimy, ale ujawnia, co tak naprawdę myślimy – komentuje Rafał Ohme, założyciel NEUROHM.

W badaniu wzięło udział siedem międzynarodowych korporacji: Bank BPH SA, Bank Millennium,  Lotte Wedel Sp. z o.o., Orange Polska, PepsiCo Poland, Pfizer Polska, SAP Polska. Ich wyniki zostały porównane do reprezentatywnej próby Polaków.

Kobiety wierzą w siebie bardziej niż nam się wydaje!

Wyniki badań częściowo potwierdzają powszechny pogląd, że kobiety są z siebie mniej zadowolone niż mężczyźni. Mają niższe niż mężczyźni poczucie skuteczności oraz są mniej odporne na krytykę, a jedyny obszar, w którym wypadają lepiej od mężczyzn, to poczucie własnej atrakcyjności. Jednak iCode ujawnia, że wiele z owych negatywnych opinii kobiety wyrażają jedynie na poziomie deklaracji. Choć nawet co druga kobieta deklaruje negatywne myślenie o sobie (56%), to tylko co czwarta jest rzeczywiście o tym przekonana (26%).

Kultura Instagrama spowodowała, że przywykliśmy do nakładania masek, a swoje życie, tak jak siebie samych, próbujemy upiększać filtrami. Tendencja do autoprezentacji nie zawsze jednak wiąże się z przedstawianiem siebie w samych superlatywach. U kobiet zaobserwowaliśmy fałszywą skromność – skłonność do przedstawiania siebie w negatywnym świetle. Jednak nasze badanie wskazuje, że postawy te są słabo ugruntowane w prawdziwych przekonaniach. Mężczyźni są pewniejsi od kobiet, ale jedynie o 3 punkty procentowe – tłumaczy Natalia Suska, CEO NEUROHM.

Kobieta może być szefem? – tak tylko mówimy!

Badacze NEUROHM zapytali też Polaków czy kobiety mogą być szefami. Aż 82% ankietowanych kobiet i mężczyzn deklaruje, że wierzy w kompetencje kobiet do pełnienia funkcji kierowniczych. Inteligentne testy ujawniają, że jest w tym dużo politycznej poprawności. Z tym poglądem faktycznie utożsamia się jedynie 27% badanych! Dotyczy to w równym stopniu mężczyzn, jak i kobiet. Aż 55% ankietowanych prezentowało postawę politycznej poprawności, odpowiadając twierdząco, ale po długim wahaniu.

Co ciekawe, na pogląd ten nie miał wpływu ani status zawodowy, ani zarobki, ani zajmowana pozycja. Przekonanie o kompetencjach kobiet na kierowniczych stanowiskach wzrasta natomiast wraz z wiekiem i wykształceniem ankietowanych. Dodatkowo mocno przekonani są o tym mężczyźni, którzy posiadają dzieci oraz… pracownicy korporacji. W tym ostatnim przypadku efekt jest najsilniejszy – co druga osoba pracująca w dużej firmie szczerze wierzy w kompetencje kobiet jako liderek.

Posiadanie dzieci. Trampolina lub pułapka poczucia własnej wartości

Elementem, który ma szczególny wpływ na poczucie własnej wartości jest posiadanie dzieci. Ale uwaga! Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn. Ojcowie są mniej podatni na krytykę, mają większe poczucie skuteczności, a dodatkowo czują się bardziej atrakcyjni! I jest to efekt niezależny od wieku!

Podobnej intensywnej zależności nie zaobserwowaliśmy u mam. Głównym wyznacznikiem poczucia własnej wartości kobiet jest wiek (im większe doświadczenie, tym większa pewność siebie). Krytycznym momentem jest jednak dla nich powrót do pracy z urlopu macierzyńskiego. Już po około 6 miesiącach od wznowienia pracy zawodowej, wśród matek wyraźnie wzrasta podatność na krytykę i samokrytykę. Co więcej, zmienia się postrzeganie nie tylko siebie, ale kobiet w ogóle. Matki zaczynają mniej wierzyć w kompetencje kobiet na kierowniczych stanowiskach!


Raport „Uwierz w siebie. Polska 2021” przedstawia wybrane wyniki pochodzące z szerszego badania zrealizowanego w okresie kwiecień-lipiec 2021 na reprezentatywnej grupie 1000 Polek i Polaków oraz pracownikach korporacji.

Patronami projektu są Bank BPH SA, Bank Millennium,  Lotte Wedel Sp. z o.o., Orange Polska, PepsiCo Poland, Pfizer Polska, SAP Polska.

Partnerami projektu są Wyższe Szkoły Bankowe, Akademia Leona Koźmińskiego, GorillaJob, Mindgram i Syno Poland.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie www.uwierzwsiebie.com.pl

NEUROHM to międzynarodowa firma dostarczająca inteligentne technologie i badania oparte na neuronauce. Specjalizuje się w analizach takich obszarów jak: potrzeby i satysfakcja konsumentów, klientów i pracowników, wizerunek marki, reklama, sensoryka produktów. Wykorzystuje innowacyjne metody badawcze oparte między innymi o pomiar czasu reakcji (RT). Od ponad 20 lat NEUROHM prowadzi badania w ponad 30 państwach na sześciu kontynentach. Od marca 2020 regularnie monitoruje postawy Polaków wobec koronawirusa i hybrydowej rzeczywistości.

 


Zdrowie

Miód akacjowy to naturalny specyfik na odporność. Istnieje wiele powodów, by sięgać po niego codziennie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 października 2021
Miód akacjowy
Fot. iStock

Miód akacjowy to naturalny specyfik wzmacniający odporność, lubiany przez dorosłych i przez dzieci. Jest smacznym i zdrowym zamiennikiem dla cukru, a ze względu na jego wartości lecznicze warto włączyć go na stałe do diety.

Miód to naturalny produkt wytwarzany przez pszczoły, doceniany przez człowieka od zarania dziejów. W czasach starożytnych uważano go za pożywienie godne bogów, które składano im w ofierze. Miód uważano również za afrodyzjak, wykorzystywano do jedzenia i picia. Dzięki leczniczym właściwościom traktowany był jako naturalne lekarstwo, służące do stosowania na skórę, czy wzmacniająco podczas choroby. Miody mogą pochodzić z nektaru różnych roślin, a jednym z najbardziej popularnych jest miód akacjowy.

Miód akacjowy

Fot. iStock/Miód akacjowy

Czym jest miód akacjowy?

Miód akacjowy pozyskiwany jest z nektaru kwiatów akacji (robinii akacjowej). Jego barwa jest jasnosłomkowa, czasem wydaje się nawet bezbarwny. Smak miodu akacjowego jest łagodny, choć oczywiście bardzo słodki, pachnie mocno i przyjemnie. Świeży miód akacjowy dość długo pozostaje płynny, ponieważ ze względu na dużą zawartość fruktozy, jego krystalizacja przebiega powoli. Skrystalizowany miód zyskuje barwę kremową lub żółtą.

Co znajdziemy w miodzie akacjowym?

Wartość energetyczna miodu wynosi ok. 320 kcal/100 g, czyli jest kaloryczny, ale w przeciwieństwie do cukru, miód akacjowy zawiera wiele cennych substancji. Znajdziemy w nim witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, takie jak: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan. W jego składzie obecne są także pewne ilości kwasu foliowego, pantotenowego i biotyny, kwasy organiczne, (glukonowy, jabłkowy i cytrynowy), olejki eteryczne pochodzące z nektaru, enzymy (białka). Znajdziemy w nim również działające ochronnie przed wolnymi rodnikami flawonoidy i karotenoidy, które m.in. wpływają na barwę miodu. Obecny jest również nadtlenek wodoru, o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Stwierdzono w nim także obecność acetylocholiny, która wpływa na serce i układ krwionośny, oraz substancji  o charakterze hormonalnym. W miodzie akacjowym najwięcej jest cukrów prostych, czyli glukozy i fruktozy.

Miód akacjowy — właściwości

Miód akacjowy ma wiele zalet dla zdrowia, więc zalecany jest jako uzupełnienie codziennej diety, szczególnie jesienią i zimą, gdy nasz układ odpornościowy pracuje na pełnych obrotach. Można go dodawać do napojów, deserów, sałatek, naturalnych syropów. Aby jednak miód faktycznie służył zdrowiu, nie należy go podgrzewać do temperatury powyżej 40º Celsjusza, ponieważ niszczy to cenne enzymy.

Miód akacjowy na układ trawienny

Miód akacjowy stosowany jest przy kłopotach trawiennych — nadkwaśności, niestrawności, skurczach, oraz w przypadku zapalenia żołądka i jelit. Ten naturalny specyfik osłania żołądek i chroni go przed negatywnym wpływem nadmiernej ilości kwasów trawiennych. Miód ten polecany jest również dla wsparcia pracy wątroby, dla ułatwienia jej oczyszczania się. Dzięki zawartości oligosacharydów miód uznaje się za naturalne źródło prebiotyków koniecznych dla utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Pobudza również ich perystaltykę, dzięki czemu ma działanie nieco przeczyszczające, więc poleca się włączenie go do diety przy zaparciach.

Na zmęczenie

Miód akacjowy zawiera dużą ilość cukrów prostych, dlatego warto po niego sięgać, gdy brakuje energii do nauki, pracy lub wysiłku fizycznego. To szybko działające źródło energii, które dodatkowo wpływa na poprawę samopoczucia w chwilach największego zmęczenia. Ponadto miodek ten uspokaja, ułatwia spokojny i regenerujący sen.

Miód akacjowy

Fot. iStock/Miód akacjowy

Miód akacjowy na skórę

Miód z akacji jest naturalnym specyfikiem stosowanym do leczenia chorób skóry, szczególnie przebiegających z ropnym zakażeniem. Ponieważ hamuje rozrost grzybów, działa bakteriobójczo i regenerująco, przyspiesza gojenie się miejsc dotkniętych stanem zapalnym.

Na chorobę i wzmocnienie

Miód akacjowy to tradycyjne lekarstwo na infekcje górnych dróg oddechowych i towarzyszące im dolegliwości, np. ból gardła i kaszel. Wykazuje ma działanie wykrztuśne, gdyż rozrzedza wydzielinę z oskrzeli. Regularnie stosowany miodek z akacji podnosi naturalną odporność organizmu.

Miód akacjowy chroni serce

Regularne spożywanie miodu w postaci np. osłody do herbaty, lepiej poprawia siłę skurczów mięśnia sercowego oraz efektywne ukrwienie naczyń wieńcowych, w porównaniu ze zwykłym cukrem. Ponadto obniża stężenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, cholesterolu LDL, oraz zwiększa poziom cholesterolu HDL.

Wspiera pracę układu moczowego

Miód akacjowy wykazuje działanie moczopędne. Działa bakteriobójczo i wspiera oczyszczanie nerek i układu moczowego.

Miód akacjowy

Fot. iStock/Miód akacjowy

Kto powinien uważać na miód?

Warto wiedzieć także, że miód może powodować reakcje alergiczne, więc alergicy powinni być w tej materii ostrożni. Podobnie w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu II, po miód należy sięgać z rozwagą, z powodu wysokiej zawartość fruktozy, która wpływa na niekorzystne dla diabetyków wahania poziomu cukru we krwi.

Miód akacjowy dla dzieci 

Miodek akacjowy jest wartościowym wsparciem odporności dzieci, jednak trzeba pamiętać, że można go podawać starszakom, natomiast niemowlętom nie. Spowodowane jest to faktem, że miód może zawierać pewne ilości bakterii Clostridium botulinum (laseczka jadu kiełbasianego), czyli niebezpieczną toksynę, która może wywołać botulizm. Botulizm objawia się nagłym wiotkim porażeniem mięśni, może dojść do niewydolności oddechowej i stanu przypominającego śpiączkę. Ponieważ niemowlęta nie mają w pełni wykształconej odporności organizmu, są szczególnie narażone na botulizm. Stąd zalecenie, aby nie podawać miodu dzieciom poniżej 12 miesiąca życia.

Miód akacjowy — cena

Za 400 g miodu akacjowego trzeba zapłacić ok. 25 zł, natomiast za 1 kg od ok. 40 do 50 zł.  Cena miodu zależy m.in. od warunków, jakie pszczoły miały do pracy. W przypadku długiej zimy i deszczowej wiosny, gdy pszczołom nie udało się zebrać odpowiedniej ilości nektaru, miód może być droższy niż w poprzednim sezonie.

FB/ohmepl


źródło:  wcinaj-miod.pl

Zobacz także

4 zaskakujące fakty o bólu gardła. Najwyższy czas zmienić swoje nawyki

Zabiegi kosmetyczne w ciąży. Sprawdź, z czego powinnaś zrezygnować | Radzi mama lekarz

7 oznak celiakii. Czy naprawdę dotknęła cię nietolerancja glutenu?

7 oznak celiakii. Czy naprawdę dotknęła cię nietolerancja glutenu?