Go to content

Co robisz z resztką wody z czajnika? Sprawdź, czy potrafisz „dobrze” zagotować wodę i dlaczego nie wolno tego robić kilka razy

Fot. iStock / 58shadows

Schemat jest zawsze ten sam, bo cóż to za filozofia zagotować wodę na herbatę czy kawę? Nalewasz, gotujesz i gotowe… zazwyczaj „na bogato”, cały czajnik, będzie akurat na następny raz… Potem zalewasz torebkę w kubku i…? No właśnie, co robisz z wodą, która została?

Większość z nas, robi tzw. NIC, czyli woda zostaje sobie w czajniku i spokojnie czeka, aż będzie potrzebna. Wystarczy ponownie włączyć (wstawić na gaz) czajnik, i woda znów jest gorąca. Okazuje się, że popełniamy paskudny błąd. Bo wodę powinno się gotować tylko raz! Ba! prawdziwi koneserzy kawy i herbaty, korzystają zazwyczaj z wody o temperaturze niższej, niż sławetne 100 stopni Celsjusza.

Dlaczego?

Przeczytajcie kilka faktów, o tym, co jest tak naprawdę szkodliwe.

  1. Przegotowanie wody pomaga zabić drobnoustroje – PRAWDA.
  2. Wystarczy jednokrotne przegotowanie wody – PRAWDA.
  3. Podczas, każdego gotowania, woda traci „na wartości” – ponieważ wytrącają się z niej minerały – PRAWDA.
  4. Dwa razy przegotowana woda jest „bardziej bezpieczna” – MIT!
  5. Każde kolejne zagotowanie wody sprawia, że zachodzą w niej kolejne reakcje, co może powodować powstawanie szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych. Podczas kolejnych zagotowań, z wody wydzielają się substancje takie, jak: azotany, arsen i fluorki – PRAWDA.
  6. Wielokrotnie zagotowana woda ma gorszy smak – PRAWDA.
  7. Wielokrotne gotowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób mających problemy z kamica nerkową, ponieważ wpływa na zdolność do rozpuszczania się minerałów – PRAWDA.

Nie chcesz marnować wody? Po prostu nalewaj do czajnika tylko tyle wody, ile potrzebujesz. A jeśli coś zostanie – odlej ją do podlania kwiatów lub do żelazka parowego.

Fot. iStock / cmannphoto

Fot. iStock / cmannphoto


 

Źródło: abczdrowie.plczajnikowy.com.pl