Go to content

10 nietypowych i wczesnych objawów raka trzustki, których nie wolno ignorować

Trzustka zalicza się do tych narządów, o których niewiele myślimy. Rzadko daje o sobie znać. Jest schowana za żołądkiem i do jej głównych zadań należy wsparcie trawienia i regulacja poziomu cukru we krwi. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, jak pracuje trzustka, aż do momentu, gdy pojawią się niepokojące objawy, które… łatwo zwalić na inną chorobę układu trawienia. Pewnie dlatego nowotwór trzustki zbiera tak ogromne żniwo – kiedy diagnoza zostaje postawiona, rak jest już w zaawansowanym stadium.

Chociaż nowotwór trzustki pojawia się najczęściej u osób powyżej 60. roku życia, coraz częściej słyszymy, że choroba dotyka także ludzi młodych – dwudziestolatków i trzydziestolatków. Rak szybko się rozwija i późno daje o sobie znać, dlatego śmiertelność jest tak wysoka. Według National Cancer Institute zaledwie 8 proc. ludzi żyje jeszcze pięć lat po diagnozie. Większość odchodzi znacznie szybciej.

Oto kilka najczęstszych, choć dość nietypowych objawów raka trzustki, których pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować.

Żółte oczy i skóra

Żółknięcie białek oczu i skóry zawsze powinno wzbudzić niepokój. Taki stan może być oznaką wielu problemów medycznych, takich jak alkoholizm, niewydolność wątroby oraz… rak trzustki. Powodem jest to, że wiele nowotworów trzustki znajduje się w pobliżu przewodu żółciowego. Nawet niewielkie guzy mogą blokować przewód żółciowy, który ma przenosić żółć z wątroby i pęcherzyka żółciowego przez trzustkę do jelita cienkiego. Jednym z zadań żółci jest usuwanie bilirubiny, naturalnego odpadu krwinek czerwonych, więc gdy nie może wykonać swojej pracy, nadmiar bilirubiny powoduje żółtaczkę. Bez względu na przyczynę, jest to jeden z symptomów, których nie należy ignorować. Diagnozę lepiej pozostawić lekarzom.

Brzuch jak w 4. miesiącu ciąży

Wzdęcie po obfitym posiłku jest normalne. Jeśli jednak taki stan utrzymuje się przez kilka dni, a nawet tygodni, trzeba wybrać się do lekarza. Ponieważ guzy się powiększają, mogą powodować wzdęcie brzucha. Z łatwością jednak bagatelizujemy ten objaw, sądząc, że to kwestia złej diety. Naprawdopodobniej tak właśnie jest, ale czy nie lepiej się upewnić? Warto dodać, że wzdęcie często jest też wczesnym objawem raka jajnika.

Problemy z jedzeniem

Jeżeli zauważysz u siebie problem z jedzeniem, mdłości, utratę apetytu i niestrawność, a objawy utrzymują się przez jakiś czas i nie wynikają z zatrucia pokarmowego, należy rozważyć wizytę u lekarza. Przyczyną może być rosnący rak trzustki, który uciska żołądek.

Strona 1 z 2
Czytaj dalej

rak trzustki Fot. iStock/magicmine

1/1 10 nietypowych i wczesnych objawów raka trzustki, których nie wolno ignorować

Spadek masy ciała

Utrata apetytu skutkuje szybką utratą masy ciała. Jeżeli w ciągu pół roku zgubiłaś 5 proc. wagi i nie potrafisz podać przyczyny (nie trenowałaś, nie odchudzałaś się), powinnaś wybrać się do lekarza, by dokładnie cię przebadał. Szybkie, bezproblemowe chudnięcie jest objawem wielu nowotworów. W tym oczywiście raka trzustki.

Ból pleców

Gdy guz rośnie, wywiera nacisk nie tylko na inne narządy, ale także na mięśnie grzbietowe. Możesz odczuwać stały, tępy ból pleców, który niekiedy promieniuje w stronę lędźwi. Łatwo pomylić ten objaw ze zwykłym bólem kręgosłupa, wynikającym ze złej pozycji ciała, przetrenowania czy urazu. Jeśli ból jest stały i nie znika, trzeba znaleźć przyczynę.

Zmiana koloru moczu

Ciemny kolor najczęściej świadczy o odwodnieniu organizmu. Może jednak być także pierwszym objawem raka trzustki. Ponieważ nowotwór powoduje wydalanie mniejszej ilości żółci i zwiększa poziom bilirubiny we krwi, mocz staje się brązowy, wyjaśnia American Cancer Society. Jeśli pijesz dużo płynów, a mocz wcale nie staje się jaśniejszy, musisz zrobić szczegółowe badania.

Uporczywe swędzenie

Kiedy bilirubina gromadzi się w skórze, może powodować swędzenie, zanim jeszcze skóra zmieni kolor na żółty. Jeżeli swędzi cię całe ciało, ale nie dostrzegasz u siebie ani objawów alergii (np. pokrzywka), ani śladów ukąszeń owadów, powinnaś wybrać się do lekarza.

Podejrzany stolec

I znów wracamy do tematu bilirubiny, ponieważ to między innymi ona odpowiada za kolor i konsystencję stolca (normalny kolor to brąz). Jeśli zauważysz, że stolec jest szarawy, bardzo jasny lub wyjątkowo „obślizgły” (jakby pokryty tłuszczem), z twoim organizmem dzieje się coś złego. Może to świadczyć nie tylko o problemach z trzustką, ale też z wątrobą.

Bóle brzucha

Łatwo zwalić wszystko na stres, nieodpowiednią dietę, nieregularne wypróżnienia, okres… Pójście do lekarza z bólem brzucha może wydawać się śmieszne, ale naprawdę nie warto się wstydzić. Częste bóle brzucha mogą świadczyć o wielu problemach zdrowotnych, od błahych po bardzo poważne.

Złe samopoczucie

Aby zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium, należy zwrócić uwagę na bardzo ogólne objawy, w tym choćby na złe samopoczucie, które utrzymuje się dłużej niż tydzień lub dwa i nie jest związane z oczywistą przyczyną, taką jak np. grypa.


 

Źródło: Women’s Health