Arnika górska to jedna z najbardziej skutecznych roślin stosowana w leczeniu homeopatycznym. Jej znakomite właściwości znają wszyscy, którzy nie raz zmagali się z siniakami, obrzękami, czy bólami po urazach. Warto przypomnieć sobie wszystkie jej zalety, zwłaszcza wiosną, bo ma niebywale szerokie zastosowanie.
Arnika górska (arnica montana) to bylina z rodziny astrowatych. Ma żółte złocisto-pomarańczowe kwiaty, rośnie przede wszystkim w górzystych i pagórwkowatych rejonach Europy Środkowej, w Polsce głównie w Karkonoszach, Bieszczadach, Górach Świętokorzyskich i na dolnym Śląsku i objęta jest ścisłą ochroną.
Jej prozdrowotne właściwości odkryto już w średniowieczu, a współczesne badania potwierdziły jej lecznicze właściwości. Arnika górska zawiera bowiem wiele substancji, które działają m.in. przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Na dodatek stężenie tych związków jest bardzo wysokie. Do najważniejszych należą laktony seskwiterpenowe, helenalina i 11,13-dihydrohelenalina oraz ich estry, które blokują aktywność białka odpowiedzialnego za wytwarzanie substancji zapalnych. Arnika górska jest również bogatym źródłem flawonoidów, kwasów fenolowych i poliacetylenów. Co to oznacza i jak możemy korzystać z jej wszechstronnych właściwości?
STOSOWANIE ZEWNĘTRZNE
Preparaty z arniki stosujemy przede wszystkim zewnętrznie, w postaci kremu, żelu, maści, okładu. Naparu z suszonych kwiatów arniki oraz nalewki arnikowej (Tinctura arnicae), używa się do robienia okładów i płukania jamy ustnej.
STOSOWANIE WEWNĘTRZNE
Lekiem zawierającym ekstrakt z arniki, który można stosować doustnie są granulki homeopatyczne Arnica montana. W takiej postaci Arnica montana stosowana jest również u kobiet w ciąży, podczas przygotowania do porodu, ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne i przyspiesza gojenie się krocza. Lek stosuje się również dla wzmocnienia terapii. Im szybciej zastosujemy takie połączenie, tym lepszy będzie efekt leczenia.
Na jakie dolegliwości i choroby działanie arniki jest najskuteczniejsze? O to spis jej największych osiągnięć w leczeniu i cały wachlarz dolegliwości, w których może zdecydowanie pomóc.
STŁUCZENIA, SINIAKI I KRWIAKI
Ogromną zaletą tej rośliny jest fakt, iż jej kwiat (koszyczek) zawiera ponad 150 związków czynnych! Najważniejszą grupą są laktony seskwiterpenowe (0,2-0,8 proc.) – substancje litofilne – warunkujące wykorzystanie arniki jako leku odkażającego, przeciwzapalnego oraz przeciwreumatycznego. Wydzielona z kwiatów laktozy helenalina, oprócz silnych właściwości przeciwzapalnych, hamuje z kolei agregację płytek krwi ( ich zlepiania) i wykazała działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Preparaty z arniki górskiej są najskuteczniejsze, gdy zostaną zastosowane natychmiast po doznaniu urazu. Użyte na siniaki, krwiaki które już powstały, przyspieszą ustępowanie wysięku.
SKRĘCENIA
Narastanie opuchlizny i wysięku, które powstały na wskutek skręcenia stawu, idealnie hamuje żel ze świeżej arniki albo okład nasączony naparem z niej.
Dobrze mieć pod ręką lub w telefonie szybki przepis:
3 łyżeczki arniki zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy przez 30 minut. Okład powinien być przykładany 3 razy dziennie na 15 minut.
Warto zintensyfikować leczenie homeopatycznym preparatem Arnica montana zastosowanym doustnie.
BÓLE MIĘŚNI
Przeciwbólowe i relaksujące działanie substancji zawartych w arnice sprawia, że znakomicie niesie pomoc przy bólach i zmęczeniu mięśni po wysiłku fizycznym. Zakwasy ustępują szybciej, jeśli po treningu zażyjemy doustnie Arnica monatana. Środek ten warto też zażyć prewencyjnie, gdy taki intensywniejszy wysiłek dopiero planujemy, m.in. wycieczkę górską albo spływ kajakowy. Zdecydowanie zapobiegnie to przemęczeniu mięśni i zmniejszy ryzyko urazów. Granulki homeopatyczne Arnica montana można zacząć przyjmować profilaktycznie już kilka dni przed wyjazdem, kiedy mięśnie jeszcze nie przyzwyczaiły się do zwiększonego wysiłku. Lek działa przeciwzapalnie, chroni naczynia krwionośne, dzięki czemu skutki uboczne zwiększonej aktywności będą mniej dokuczliwe. Znakomitym lekarstwem na obolałe mięśnie jest również ARNICREME. W ostatnim czasie w aptekach dostępny jest krem z zawartością 7% wyciągu ze świeżej Arnica montana, który doskonale nadaje się do masażu zmęczonych mięśni przynosząc ulgę w zakwasach. Najlepsze skutki odniesiemy stosując ARNICREME zaraz po wystąpieniu objawu.
OBRZĘKI STAWÓW
Maści i żele z ekstraktem z arniki wspomagają leczenie zapaleń stawów, także reumatoidalnych, i zwyrodnień. Substancje zawarte w arnice zmniejszają ból i sztywność charakterystyczne dla tych schorzeń. Dlatego warto je stosować równolegle z leczeniem przepisanym przez lekarza prowadzącego.
ROZSZERZONE NACZYNKA
Ekstrakty arniki łatwo przenikają przez naskórek i docierają do włosowatych naczynek krwionośnych, powodując ich obkurczenie i wzmacniając ścianki. Stosowanie kosmetyków i maści z arniką nie sprawi, że rozszerzone naczynka znikną zupełnie, ale doprowadzi do tego, że po pewnym czasie staną się one mniej widoczne, a nowe pajączki przestaną się pojawiać.
ŻYLAKI
Substancje czynne z ekstraktów pozyskiwanych z arniki bardzo dobrze przenikają przez naskórek, docierając do głębiej położonych warstw skórnych. Wyciągi z tej rośliny zastosowane zewnętrznie powodują wzrost aktywności fibrynolitycznej krwi oraz zapobiegają powstawaniu zakrzepów żylnych, m.in. przeciwdziałając małopłytkowości.
OPARZENIA
Preparaty z arniki doskonale sprawdzają się w przypadku oparzeń mniej głębokich (I stopnia). Poprawa krążenia w drobnych naczyniach krwionośnych oraz bakteriostatyczne i bakteriobójcze właściwości arniki przyczyniają się do szybszego gojenia i regeneracji uszkodzonych tkanek. Uwaga – w przypadku oparzeń, które powodują rany otwarte, preparaty z arniki są jednak przeciwwskazane.
UKĄSZENIA
Zawarte w arnice substancje czynne działają przeciwbólowo, zmniejszają też obrzęk powstały w reakcji na działanie jadu na przykład komara lub meszki. Efekt przeciwbólowy i przeciwobrzękowy można podnieść zażywając dodatkowo homeopatyczny preparat Arnica montana doustnie.
ZAPALENIA DZIĄSEŁ I AFTY
Laktony seskwiterpenowe (helenalina) i flawonoidy zawarte w arnice mają właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze, a także przeciwgrzybicze, dlatego sprawdzają się doskonale w leczeniu chorób jamy ustnej – zapaleń i owrzodzeń dziąseł i aft. Ekstrakt z arniki jest składnikiem wielu preparatów stomatologicznych (płynów do płukania, żeli). Przy aftach i innych zapaleniach jamy ustnej, można też płukać usta naparem z kwiatów arniki górskiej.
Oto przepis:
1 łyżkę suszu zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy przez 20 minut, a ostudzonym płynem, po odcedzeniu, płuczemy usta 2-3 razy dziennie.
Przeciwwskazaniami w zewnętrznym stosowaniu preparatów z arniki, są przede wszystkim uczulenia na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae). Należy również unikać stosowania preparatów z arniki na otwarte rany, rozległe obtarcia naskórka i ostre stany zapalne skóry, gdyż mogą wywołać silne podrażnienie tkanek.
Tak jak zdecydowanie warto zaopatrzyć domową apteczkę w preparaty przygotowane na bazie arniki, tak z całą pewnością zalecamy dokładne sprawdzenie, czy do ich produkcji został użyty prawdziwy ekstrakt z arniki górskiej.
Artykuł sponsorowany