Go to content

Czujesz, że już nie dajesz rady i się wypaliłaś? Zobacz, co powinnaś zmienić w swoim życiu

Fot. iStock/Viktor_Gladkov

Masz gorszy moment? Czujesz, że jesteś przeciążona pracą i rozczarowana jej rezultatami. Dajesz z siebie wszystko, a to i tak wciąż za mało, wciąż niewystarczająco się starasz… Zaczynasz odczuwać frustrację i gniew, pojawiają się problemy ze snem i łapiesz się na tym, że nieustannie narzekasz. Czujesz się wypalona. I nie musi chodzić tylko o sferę zawodową.

Wypalenie może złapać każdego i może pojawić się w każdym wieku. Według informacji podanych przez Forbes wynika, że jedni ludzie są bardziej narażeni na wypalenie niż inni, mimo pracy i funkcjonowania w tych samych warunkach. Ma to związek ze stresującymi sytuacjami z życia prywatnego oraz jest powiązane z cechami, takimi jak neurotyczność i niska samoocena.

Naukowcy opracowali kilka czynników, które sprzyjają szybszemu wypaleniu. Zobacz, czy występują u ciebie.

Brak wewnętrznej zgody na to, co robisz

– Osobom, które nie wiedzą dokąd zmierzają, ciężko poruszać się naprzód – twierdzi autor badania Kelly Cutrone oraz dodaje, że należy podążać za swoją pasją i robić to, co nam sprawia przyjemność, a nie to, czego oczekują np. rodzice czy mąż. Wypełniając czyjeś oczekiwania, będziesz nieszczęśliwa. Brak wewnętrznej równowagi odbije się na twoim zdrowiu i życiu, dlatego uświadom sobie, czego ty chcesz i rób to. Tylko wtedy będziesz zmotywowana i zaangażowana.

Obsesje i osobowość narcystyczna

Skupienie na sobie, wymaganie podziwu od innych i brak empatii sprawiają, że ciężko ci pracować z innymi osobami. Wiara w to, że jesteś kimś szczególnym, może ci szkodzić i cię wypalać. Bo oni niekoniecznie muszą doceniać, że jesteś wyjątkowa, a do tego nie chwalą głośno twoich osiągnięć. Jak przezwyciężyć taką obsesję? Powtrzymaj się przed komentowaniem innych i wytykaniem im błędów. Zacznij im pomagać oraz wspieraj i motywuj.

Perfekcjonizm

Strach przed porażką, dążenie do idealnego wyglądu i ciągłe wymaganie od siebie więcej i więcej – to tylko niektóre objawy niezdrowego perfekcjonizmu. Kiedy na niego cierpisz, każde niepowodzenie cię przygnębia i zabiera radość z życia. Nie wymagaj od siebie za wiele i zastanów się, czy naprawdę warto dążyć do doskonałości.

STOP dla bycia perfekcyjną

Fot. iStock / Kladyk

Odosobnienie

Stronisz od ludzi, nie szukasz kontaktów z innymi. Pozornie możesz czuć, że jest ci bardzo dobrze, jednak wyrządzasz sobie takim zachowaniem dużą szkodę. Rozmowa z przyjacielem poprawi twój humor, zwiększy twoją wydajność i sprawi, że będziesz miała większą motywację. Dlatego nie odmawiaj, kiedy dostaniesz zaproszenie na spotkanie towarzyskie. Idź i baw się dobrze.

Pesymizm

To cecha, która najbliżej wiąże się z wypaleniem. Cynicy rzadziej podejmują ciekawe wyzwania i są słabiej zmotywowani. Poza tym ich organizm wydziela więcej hormonów stresowych. Jeśli to dotyczy siebie, wyluzuj troszkę i nie bój się ryzyka. A nuż się uda:)

Jeśli dostrzegłaś u siebie któreś z tych zachowań, popracuj nad sobą. Przez tydzień postępuj inaczej, niż dotychczas. Na początku będzie ci ciężko, ale jesteś silna i dasz radę. Zobaczysz, że będzie ci się lepiej żyć. Poza tym bądź dla siebie dobra, rozpieszczaj siebie i daj sobie prawo do odpoczynku.


 

Źródło: forbes.com