Zdrowie

„My, pielęgniarki nie jesteśmy z kamienia, też jesteśmy ludźmi”. List do redakcji

Listy do redakcji
Listy do redakcji
7 kwietnia 2017
Fot. iStock / sudok1
 

Pewnego letniego dnia wydarzyło się coś, o czym chciałabym opowiedzieć.   Tak właściwie to ta właśnie historia, ten konkretny dyżur spowodował, że zaczęłam pisać bloga. Jestem pielęgniarką, pracuję na Intensywnej Terapii.  W pewien lipcowy wtorek miałam dyżur, naprawdę ciężki psychicznie dyżur. Jeden z najgorszych w moim życiu.

Miałam pod opieką dwóch pacjentów, dziadziuś miał się nie najgorzej, natomiast 2 lata starsza ode mnie dziewczyna umierała przez parę godzin. Niestety nie można było jej już pomóc, medycyna czasami jest bezradna i ta świadomość jej nieuchronnej śmierci i ta nasza niemoc była straszna. Jedyne co można było zrobić to sprawić by umierała w jak najlepszych warunkach, co starałam się robić.

Przez ten cały czas była z nią zrozpaczona ale też pełna wiary rodzina, wierzyli do samego końca, tak trzeba, dopóki nasze serca biją musimy wierzyć w to, że to jeszcze nie czas, że to jeszcze nie ta pora.

Czasem zdarzają się cuda i to nie jest pusty frazes, bo pracując na Intensywnej Terapii coś o tym wiem.

Każde podejście do łóżka z kolejnym lekiem, kroplówką czy choćby zwykłym termometrem powodował przypływ nadziei u jej męża. Nadziei płonnej bo to była kwestia czasu. Ja to wiedziałam ale mąż nie tracił wiary. Uwierzcie mi, nie jest łatwo pocieszać w takich chwilach zrozpaczoną rodzinę, kiedy sama masz w gardle wielką gulę i ściśniętą krtań, nie życzę tego nikomu, nawet najgorszemu wrogowi.

To nie jest tak, że tylko ja się przejęłam, niejedna z nas ukradkiem ocierała łezkę albo dwie, ale to była moja pacjentka i ja się nią zajmowałam.  Rodziny nikt nie okłamywał. Wiedzieli, że dziewczyna jest umierająca lecz mimo to, mieli nadzieję, że stanie się cud. Pacjentka przebywała na izolatce, więc mieli zapewnione maksimum intymności i mogli być z nią przez cały ten czas.

Dokładnie tego wtorkowego dnia, jej córeczka skończyła 3 miesiące i właśnie w ten dzień jej mama umarła, nie miały obydwie zbyt wiele czasu, żeby się sobą nacieszyć, to zdecydowanie zbyt mało czasu, żeby osoba, która miała bardzo małe, prawie znikome szanse na zajście w ciążę mogła poczuć co to jest macierzyństwo. Jedno jest pewne, nie cierpiała, odeszła w spokoju mając przy sobie pieluszkę swojej małej córeczki i mocno kochającego ją męża.

Przez te parę godzin mąż ciągle do niej mówił, błagał, głaskał po głowie i rękach, przytulał. Ten widok poruszyłby nawet największego twardziela. To było jednocześnie smutne, wzruszające i dramatyczne. Po tym dyżurze byłam wykończona psychicznie, jak nigdy dotąd

To była moja pacjentka i nie mogłam przestać o niej myśleć, nawet będąc w domu. Wstrząsnęło to mną do głębi. Myślałam, że jak na drugi dzień  pójdę do pracy to na tym łóżku będzie leżał już jakiś inny pacjent ale nie, łóżko było puste.

Na drugi dzień natomiast, przyszedł mąż i brat tej dziewczyny. Przyszli nam podziękować za opiekę i za cały trud jaki wnieśliśmy, próbując ją ratować. I jak dzień wcześniej jakoś się przy nich przez te parę godzin trzymałam, tak na drugi dzień emocje mi puściły, podczas chwilowej z nimi rozmowy miałam oczy pełne łez, wykrztusiłam tylko, że bardzo nam przykro z powodu jej śmierci.
Podziękowali raz jeszcze i odeszli.

A ja myślałam o niej przez kilka następnych dni, była o dwa lata starsza ode mnie. Może to wydawać się dziwne, że żal nam naszych pacjentów, których tak naprawdę nie znamy, to są obcy nam ludzie, z którymi często nie możemy zamienić nawet słowa, gdyż są nieprzytomni. My, pielęgniarki powinnyśmy być oparciem dla pacjentów i ich rodzin w tych trudnych chwilach, jakimi z pewnością jest choroba czy śmierć. I jesteśmy, ale czasem i my, pomimo tego że jesteśmy profesjonalistkami miewamy chwile słabości.

My, pielęgniarki nie jesteśmy robotami, mamy w sobie uczucia, mamy empatię i współczucie dla drugiego człowieka.

My, pielęgniarki nie jesteśmy z kamienia, też jesteśmy ludźmi.


autorka listu: Adriana Bednarz


Zdrowie

Kroki milowe twojego dziecka w wieku 12-18 miesięcy

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 kwietnia 2017
Fot. iStock / lisegagne
 

Hurra, samodzielność! – pod takim hasłem upłyną wasze kolejne, wspólne miesiące. Dziecko w wieku 12-18 miesięcy zaczyna zupełnie nowy rozdział w swoim życiu. Większa samodzielność motoryczna, szybko zaowocuje apetytem na poznawanie świata i chęcią większej niezależności.

Nie martw się, jeszcze wiele czasu upłynie zanim twój maluch wyfrunie  z gniazda, cieszcie się tym czasem. Twoja rola jest bardzo ważna, ponieważ właśnie od ciebie zależy, na jak wiele samodzielności pozwolisz dziecku. Bądź jego dobrym duchem, pozwól mu odkrywać, pokaż jak najwięcej piękna otaczającego świata.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Obszary rozwoju dziecka w wieku 12-18 miesięcy

Następne trzy miesiące życia twojego dziecka, to istna rewolucja. Maluch będzie coraz bardziej samodzielny – i co najważniejsze,  coraz sprawniej zacznie się poruszać w przestrzeni.

 • motorycznym: dziecko dokonali umiejętność chodzenia i biegania. Coraz śmielej wspina się i sięga po przedmioty, które go interesują. Zmiany zaobserwujesz podczas wizyt na placu zabaw, być może odniesiesz wrażenie, że trudno ci nadążyć za maluchem.
 • poznawczym: chęć poznawania wszystkiego, co nowe i powracania do zabawa czy miejsc dobrze znanych, będą teraz jeszcze większe. Dzięki większej samodzielności motorycznej, wzrośnie również apetyt na poznawanie świata.
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 • komunikacyjnymtwoje dziecko bardzo szybko przechodzi na kolejny poziom komunikacji. Zaczyna budować dwuwyrazowe wypowiedzi, chętnie pokazuje ci i opisuje to, co widzi. Komunikuje się za pomocą mowy orz gestów.
 • społecznym: na tym etapie rozwoju dziecko coraz chętniej przebywa wśród rówieśników. Na razie ich wspólne zabawy opierają się głównie na wzajemnej obserwacji, ale to bardzo ważny element rozwoju. Dziecko bacznie obserwuje i powtarza, chętnie ogląda zabawki innych dzieci i podejmuje nowe zaobserwowane formy aktywności.

Wspieraj swoje dziecko w rozwoju

Najważniejsze na tym etapie rozwoju, są zabawy pomagające dziecku zrozumienie otaczającego świata. Czas spędzony na wspólnej aktywności, to istny poligon doświadczalny. Prawdziwą fascynację wzbudzisz pokazując, jak upadają różne przedmioty, wydają z siebie dźwięki; ukazując różnice między nimi. W zabawie dobrze sprawdzą się pierwsze puzzle oraz zadania polegające na sortowaniu i grupowaniu przedmiotów.

To również doskonały moment na budowanie prostych konstrukcji i aktywności ściśle powiązane z ruchem – dzieci w tym wieku uwielbiają zabawki, które można za sobą ciągnąć lub pchać, podawanie sobie piłki (poćwiczcie pierwsze rzuty lub zacznijcie od turlania do siebie piłeczki po podłodze).

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Szukanie rozwiązań – to nowe wyzwanie dla twojego dziecka. Dotychczas malec chętnie naśladował czynności, które ty wykonywałaś, teraz zacznie próbować wykonywać różne czynności wedle własnych pomysłów.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nie ograniczaj

Drogi rodzicu, pozwalaj się ubrudzić. To ten moment, kiedy twój maluch bardzo chętnie będzie wykonywać wiele codziennych czynności. Ubieranie się, samodzielnie jedzenie to nie lada atrakcja dla twojego malucha. Wykorzystaj to, ty również wiele zyskasz na samodzielności szkraba.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Podstawa zdrowego rozwoju malucha kryje się w tym, co je

Twoje dziecko poznaje coraz więcej smaków. To kolejny etap zmian w jego życiu, nadal natomiast do zdrowego rozwoju potrzebuje mleka. Intensywny okres rozwoju nie uda się bez wspierających te wszystkie trudne zadania witamin i bardzo ważnych kwasów tłuszczowych DHA.

Kwasy DHA wspierają między innymi rozwój wzroku, rozwój intelektualny – to ważne, aby mieć pewność, że dieta twojego dziecka, zawiera wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. Pamiętaj, że rozwój twojego dziecka – tonie tylko rozwój fizyczny. Dbaj o to by miało okazję poznawać nowe smaki, próbować i wybierać.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Enfamil Premium 3 jest mlekiem modyfikowanym dla dzieci powyżej 1. roku życia, zawierającym składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka, stanowiąc ważny element coraz bardziej urozmaiconej diety. Wraz ze wzrostem dziecka wzrastają jego potrzeby. Enfamil Premium 3 zawiera specjalną mieszankę składników odżywczych, takich jak kwas ALA (α-linolenowy), wapń, żelazo, cynk i witaminy, zapewniając prawidłowe żywienie, odpowiedniejsze niż mleko krowie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Enfamil


Zdrowie

Przepis na wielkanocne babeczki cytrynowe. Akcja „Wielkanoc pachnąca tradycją z babcinymi przepisami oraz dekoracjami”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
7 kwietnia 2017
Fot. iStock / Tom Merton

Przepis naszej Czytelniczki, nadesłany w ramach akcji „Wielkanoc pachnąca tradycją z babcinymi przepisami oraz dekoracjami”. Weź udział w naszej zabawie z nagrodami.

Przepis na Wielkanocne babeczki cytrynowe z kremem czekoladowym:

Składniki na ok 12 babeczek (40 mini babeczek):

 • 110 g cukru trzcinowego

 • 90 g masła, miękkiego
 • skórka otarta z 2 dużych cytryn
 • 2 duże jajka
 • 210 g mąki pszennej
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 130 g jogurtu naturalnego lub greckiego
 • 2 łyżki soku z cytryny
 • odrobinę barwnika spożywczego – żółtego (niekoniecznie)
 1. Produkcję babeczek najlepiej zacząć od przygotowania kemu czekoladowego, a dokładnie od rozpuszczenia czekolady w kremówce.

 2. Cytryny porządnie szorujemy i zalewamy wrzątkiem. Po 5 minutach wyciągamy z wody i suszymy. Za pomocą tarki z malutkimi oczkami ścieramy żółtą skórkę. Nie ścieramy białej błonki, ponieważ jest ona gorzka.

 3. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia i sodą. Odkładamy na bok.

 4. W misce, przy pomocy miksera ucieramy masło z cukrem i skórką cytrynową. Miksujemy do uzyskania puszystej masy, ok 3-5 minut. Dodajemy jajka i dokładnie mieszamy. Odkładamy mikser.

 5. Dodajemy połowę przesianych składników, połowę jogurtu i barwnik spożywczy. Za pomocą rózgi kuchennej delikatnie mieszamy. Następnie dodajemy pozostałą część mąki, jogurtu i wlewamy sok z cytryny. Mieszamy całość tylko do połączenia się składników.

 6. Gotowe ciasto przekładamy łyżką do papilotek umieszczonych w formie do muffinek. Wypełniamy papilotki do ¾ ich wysokości.

 7. Pieczemy ok 18-20 minut w temperaturze 175ºC (bez termoobiegu), do tzw. suchego patyczka. Mini babeczki pieczemy krócej, ok 12-15 minut. Wyjmujemy babeczki z piekarnika i chwilę studzimy.

 8. Jeszcze ciepłe babeczki smarujemy, za pomocą pędzla cukierniczego, syropem cytrynowym. Odkładamy babeczki do całkowitego wystudzenia. Następnie dekorujemy babeczki kremem czekoladowym i czekoladowymi jajeczkami.

Syrop cytrynowy:
1,5 łyżki świeżego soku z cytryny
1 łyżeczka cukru brązowego

Cukier zalewamy sokiem z cytryny i mieszamy, aż się rozpuści. Jeśli będzie problem z rozpuszczeniem się cukru, to można lekko podgrzać całość w kąpieli wodnej.

Krem czekoladowy:

250 ml kremówki 30%
90 g czekolady gorzkiej, połamanej
80 g czekolady mlecznej, połamanej
 1. W małym rondelku podgrzewamy kremówkę, aż będzie gorąca (nie doprowadzamy do wrzenia). Zdejmujemy z ognia i dodajemy połamane czekolady. Powoli mieszamy, aż uzyskamy gładką i jednolitą masę czekoladową. Odstawiamy do wystudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na ok 3 godziny. Nie za długo, aby masa czekoladowa nie zrobiła się twarda.
 2. Następnie przy pomocy miksera (wolne obroty) ubijamy całość, aż uzyskamy gęsty krem czekoladowy. Uważajmy przy tym, aby krem się nie zwarzył.
 3. Przekładamy krem czekoladowy do worka cukierniczego z tylką i dekorujemy babeczki. Dekorując babeczki trzymajmy worek cukierniczy tak, aby nie ogrzewać kremu dłonią. Od ciepła rąk krem może się zwarzyć.

Do dekoracji: czekoladowe jajeczka

Magdalena Indyka

DSC_0969a

Akcja „Wielkanoc pachnąca tradycją z babcinymi przepisami oraz dekoracjami”

Przez najbliższe dwa tygodnie serdecznie zapraszamy was do wspólnych przygotowań  i delektowania się wielkanocnymi smakami, dekoracjami i pomysłami na to, co zapada w naszej pamięci na długie lata. Piszcie do nas!

W ramach naszej zabawy będziemy publikować dla was artykuły pełne wielkanocnych inspiracji, trików i najlepszych przepisów. Przesyłajcie do nas swoje przepisy, zdjęcia i świąteczne aranżacje! Wszystko to, co dla was jest symbolem Świąt Wielkiej Nocy, jest fragmentem waszej tradycji, tworzy wasze najpiękniejsze wspomnienia.

Przepisy, zdjęcia, filmy – wszystkie chwyty dozwolone 😉 Czekamy na wasze wiadomości – piszcie na adres [email protected] w temacie wiadomości wpisując „Wielkanoc”.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Najciekawsze propozycje opublikujemy na łamach naszego magazynu, a na autorów najlepszych, najpiękniejszych czy najbardziej chwytających nas za serca prac czekają fantastyczne nagrody!

Do dzieła!

Czas trwania akcji: 06.04.2017 – 19.04.2017 roku. Wyniki zostaną opublikowane na www.ohme.pl do dnia 27.04.2017 roku.

Nagrody:

logo ze sloncem

3 x Zestaw bakalii marki Bakalland (o wartości ok. 200 zł każdy)

IMG_4041

Świąteczne zestawy nagród od Bakalland

 

Święta najlepiej smakują z bakaliami, dlatego nie może zabraknąć ich na naszych świątecznych stołach i w potrawach, które będziemy przygotowywać. Dla Laureatów Bakalland przygotował zestawy bakalii, które doskonale sprawdzą się zarówno w daniach wytrawnych, , sałatkach jak i deserach. Bakalie to również doskonała przekąska w takcie przygotowań. W zestawach znajdują się między innymi: Złote owoce (miechunka peruwiańska), Orzechy włoskie Chandler, Mango, Ananas, Migdały, Śliwki całe owoce, Chrupiąca Sałatka, Nerkowiec, Wiśnia soczysta, Rodzynki Bursztynowe, Żurawina z sokiem z granatu.

logo-210x120px

1 x POŚCIEL DWUSTRONNA PASTICHE BUTTERFLY BLUE

Posciel-dwustronna-Pastiche-Butterfly-blue

2 x Obrus prostokątny 130 x 160 cm

1 141-13

Obrus prostokątny to doskonała dekoracja stołu, umili czas przy porannej kawie, nada podniosły ton ważnej uroczystości, przykryje zadrapany blat ukrywając jego mankamenty – charakter i styl obrusu zależy od tkaniny z jakiej zostanie uszyty.

2 x Taca BUTTERFLY

Taca-Butterfly-45x31-cm

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

Sprawdź, czy twoje dziecko otrzymuje odpowiednią ilość tych ważnych produktów w diecie. O znaczeniu mięsa i ryb w codziennym jadłospisie niemowlęcia

14 korzyści dla twojego ciała z picia herbaty. Każdej herbaty

Ciężarna Agnieszka z Częstochowy zmarła i osierociła trójkę dzieci. Rodzina oskarża szpital