Coraz częściej o niej mówimy, bo wreszcie wzrasta świadomość na temat nietolerancji histaminy. Nie jest łatwa do zdiagnozowania, bo uwielbia swoimi objawami udawać klasyczną alergię pokarmową. Jak więc ją rozpoznać i kiedy kierować podejrzenia, że przykre dolegliwości, które nas nękają to nie alergia a nietolerancja histaminy?
Przeczytajcie koniecznie wszystko, co warto o niej wiedzieć.
Nietolerancja histaminy – lista najczęściej zadawanych pytań
Co to jest histamina?
Histamina jest substancją, która jest wytwarzana naturalnie w naszym organizmie, ale przede wszystkim jej nadmiar w organizmie bierze się ze spożywania niektórych pokarmów.
Histamina dostarczana wraz z pożywieniem jest rozkładana w jelicie cienkim przez enzym oksydazę diaminową (DAO), którego zbyt mała ilość może powodować u pacjenta wystąpienie nietolerancji histaminy.
Jakie produkty są bogate w histaminę?
Produkty wysokohistaminowe:
- czerwone wino
- wino musujące,
- sery twarde
- sery wędzone,
- kiszonki,
- ocet (wyjątkiem jest ocet spirytusowy)
- drożdże,
- salami,
- kiełbasy z surowego mięsa,
- mięso wędzone i suszone,
- tuńczyk,
Produkty stymulujące wytwarzanie histaminy przez organizm:
- banany,
- czekolada,
- cytrusy,
- truskawki,
- kiwi,
- skorupiaki.
Jakie objawy ma nietolerancja histaminy?
Objawy te mogą być zarówno miejscowe, jak i uogólnione. Zwykle pojawiają się dość wcześnie po spożyciu bogato-histaminowego pokarmu (10-30 min.) i mają tendencję do samoistnego zanikania w ciągu 6-8 godz.
Najczęściej występujące objawy nietolerancji histaminy:
- bóle głowy,
- migreny,
- gwałtowne zaczerwienienie skóry twarzy oraz wysypka
- objawy ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, wymioty, biegunka, wzdęcia, mdłości).
Rzadziej obserwuje się uogólnioną pokrzywkę, wysypkę z zaczerwieniem i świądem skóry, niedociśnienie, uczucie kołatania serca, arytmie, nieżyt nosa, duszność, świszczący oddech.
Objawy nietolerancji histaminy mogą mieć również przewlekły charakter. Sugeruje się jej związek z zespołem przewlekłego zmęczenia, bolesnym miesiączkowaniem, bezsennością czy zaburzeniami depresyjnymi.
Dlaczego występuje nietolerancja histaminy?
Nietolerancja histaminy może również być konsekwencją dysproporcji pomiędzy przyjmowaniem histaminy wraz z pokarmem, a zdolnością jej metabolizowania przez enzym DAO. Wtedy histamina rozkładana jest z opóźnieniem, jej zwiększone stężenie wywołuje objawy podobne do alergicznych. Szacuje się, że nietolerancja histaminy może występować u około 3% populacji ogólnej.
Ponieważ endogenna histamina jest jednym ze składników reakcji alergicznej, bardzo często jej podwyższony poziom jest błędnie diagnozowany, jako alergia. W przypadku nietolerancji histaminy powód wystąpienia objawów, jest jednak zupełnie inny. Znane są przypadki współwystępowania alergii pokarmowych oraz nietolerancji histaminy.
Skąd się bierze nietolerancja histaminy?
Nietolerancja histaminy może być wrodzona lub nabyta. Uważa się również, że w pewnych niekorzystnych okolicznościach, ujawnia się predyspozycja genetyczna do tej choroby.
Co naraża nas na wystąpienie nietolerancji histaminy?*
Niektóre choroby czy sytuacje narażają nas na wystąpienie niedobory enzymu DAO i w konsekwencji nietolerancję histaminy. Są to między innymi:
- przewlekły stres,
- WZW, czyli wirusowe zapalenie wątroby,
- zapalenie jelit,
- SIBO, czyli Zespół Rozrostu Bakteryjnego Jelita Cienkiego,
- zakażenie rotawirusem oraz inne infekcje przewodu pokarmowego,
- niedobory witaminy B6, witaminy C, miedzi, cynku,
- stosowanie niektórych leków (np. przeciwgrzybiczych).
Jak się diagnozuje nietolerancję histaminy?
Ze względu na zróżnicowany obraz kliniczny nietolerancja histaminy stanowi duże wyzwanie diagnostyczne. Główne znaczenie odgrywa skrupulatnie zebrany wywiad oraz prowadzony przez pacjenta dziennik posiłków i pojawiających się w związku z ich spożyciem objawów. Spośród badań diagnostycznych obecnie największe znaczenie ma określenie aktywności enzymu DAO we krwi.
Obiecującymi metodami diagnostycznymi są również punktowe testy skórne, w tym ocena wymiarów bąbla pohistaminowego po śródskórnym wstrzyknięciu roztworu histaminy (tzw. histamine 50-skin-prick test).
Czy nietolerancję histaminy się leczy?
Tak. Pierwszym i najbardziej popularnym krokiem, jest wprowadzenie diety eliminującej pokarmy bogate w histaminę. Bywa to jednak uciążliwe, a skutki nie zawsze są zadowalające. Można skorzystać również z nowoczesnych rozwiązań i wprowadzić suplementację enzymu DAO, czyli brakującego enzymu pozwalającego na rozłożenie histaminy w jelitach.
Czy dieta eliminacyjna jest konieczna?
Reakcja na podwyższony poziom histaminy jest bardzo indywidualna. U niektórych pacjentów całkowita eliminacja wydaje się być konieczna, inny mogą bez przykrych konsekwencji spożywać niewielkie ilości produktów bogatych w histaminę. Skutecznym rozwiązaniem często okazuje się połączenie diety niskohistaminowej (nie eliminacyjnej) wraz z supelmentacją enzymu DAO.
Aby uniknąć stosowania restrykcyjnej diety, eksperci zalecają suplementację enzymu DAO w postaci preparatu HISTAsolv®, który uzupełnia niedobór enzymu w jelicie cienkim przyczyniając się do prawidłowego metabolizmu histaminy. HISTAsolv® to jedyny preparat zawierający oksydazę diaminową (DAO) – naturalny enzym rozkładający histaminę, którego niedobór w organizmie wywołuje objawy nietolerancji histaminy. Suplementacja jest skuteczną metodą leczenia nietolerancji histaminy wpływając na wyraźną poprawę komfortu życia pacjenta.
Ostateczna weryfikacja nietolerancji histaminy oparta jest na ustąpieniu objawów po stosowaniu preparatu HISTAsolv®, diety niskohistaminowej z jednoczesną normalizacją poziomu enzymu DAO.
Źródła: dieta.pl, *dietaeliminacyjna.pl, materiały partnera
Artykuł powstał we współpracy z Histasolv® .
Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.