Jeśli choć raz zastanawiałaś się, czy prawidłowo komponujesz ilość jedzenia na swoim talerzu, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz sięgać ani po wagę kuchenną, ani po przeliczniki. Wystarczy, że posłużysz się dłonią, aby określić porcje.
Dla wszystkich, którzy do tej pory mieli problem z odmierzaniem ilości jedzenia, które lądowało na talerzu, a chcieliby trochę schudnąć, takie rozwiązanie jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy rzut oka na własną dłoń i wszystko staje się jasne.
Sposób odmierzania posiłku rękoma
„Reguła dłoni”, czyli odmierzanie posiłku rękoma jest bardzo dobrym sposobem na idealne komponowanie dań, zgodnie z potrzebami konkretnego organizmu. Uważa się, że idealną porcję da się obliczyć w zależności od rozmiaru dłoni danej osoby. Zasada jest dziecinnie prosta:
Mięso i produkty białkowe — środek dłoni
Porcja mięsa powinna mieścić się na środku dłoni (bez palców). Zwykle jest to około 100 g. białka o wysokości talii kart. Może wydawać się to niewielką ilością, ale należy pamiętać, że białko jest bardzo sycące i dodaje energii. Ten sam przelicznik stosuje się także w przypadku np. jaj, twarogu.
Warzywa — zaciśnięta pięść
Tyle wystarczy na jednorazową porcję warzyw, a w ciągu dnia należy zjeść około 4, a nawet 5 takich porcji. Dzięki temu nie zabraknie w jadłospisie cennych witamin oraz substancji, które zapewnią zdrowie organizmu oraz szczupłą sylwetkę.
Owoce — otwarte dłonie
Na obu dłoniach zmieści się około 80 g, o ile nie będzie to porcja ułożona w kopiec. W ciągu dnia można spożyć dwie takie porcje owoców, które są witaminową bombą. W przypadku osób będących na diecie warto zwrócić uwagę na rodzaj owoców, ponieważ niektóre, np. winogrona, są bardzo bogate w cukier — fruktozę.
Orzechy i nasiona — środek dłoni
Ten rodzaj pożywienia jest doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które potrzebne są dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mimo że są kaloryczne, dobrze jest włączyć do diety tyle orzechów lub nasion, ile zmieści się na środku dłoni.
Makaron, ryż, kasza, ziemniaki — zaciśnięta pięść
Czyli porcja dających energię węglowodanów odmierzanych przed ugotowaniem, powinna się zmieścić w zaciśniętej pięści. Taka porcja ma około 70 g, czyli jakieś 200 kcal. Węglowodany pochodzące z produktów z pełnego przemiału, będą łaskawsze dla sylwetki i również dostarczą energii do działania.
Tłuszcze — kciuk
Czyli porcja, która mieści się na łyżeczce. Tłuszcze są istotne dla przyswajania witamin w nich rozpuszczalnych, jednak nadmiar oleju, masła czy oliwy, szkodzi zdrowiu.
Słodycze — palec wskazujący
Jeśli nie potrafisz zrezygnować z niezdrowego cukru, postaraj się ograniczyć na diecie ich ilość do tego, co zmieści się na palcu wskazującym (ok. 20 g). Taka porcja może dostarczać ok. 100 pustych kalorii dodatkowo.
„Regułę dłoni” stosuje się także w tzw. diecie garstkowej, którą rozpropagowała polska dietetyczka Anna Lewitt.
źródło: www.aktywnie.radiozet.pl, krokdozdrowia.com