Coraz więcej kobiet przykłada uwagę do profilaktyki chorób takich jak rak piersi. Gdy pod prysznicem lub podczas ubierania się pod palcami wyczuwamy guzka, od razu uruchamiają się w głowie najgorsze skojarzenia z ciężką chorobą. Ale nie każda podejrzana zmiana musi świadczyć o najgorszym.
Guzki zlokalizowane w piersiach nie zawsze mają charakter złośliwy i nie muszą prowadzić do powstania nowotworu. Może być natomiast skutkiem mastopatii, o której warto wiedzieć więcej.
Co to jest mastopatia?
Piersi zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej, która otoczona jest tkanką tłuszczową i pokryta skórą. Mastopatia, określana mianem dysplazji sutka, to zwyrodnienie włóknisto-torbielowate (guzki i zgrubienia) pojawiające się w jednej lub obu piersi. Tkanka gruczołowa jest bardzo wrażliwa na zmiany poziomu kobiecych hormonów płciowych — estrogenów i progesteronu.
Właśnie te wahania powodują mastopatię, która objawia się torbielowatością (w tkance gruczołowej rozwijają cysty wypełnione płynem) i zwłóknieniem sutka (przerastanie tkanki gruczołowej tkanką łączną włóknistą). Najczęściej dotyczy kobiet w okresie przedmenopauzalnym, w wieku 30–45 lat. Mastopatii towarzyszy ból, obrzmienie i uczucie „ciężkich piersi”. Mogą pojawić się bezobjawowe guzki o gładkich ścianach lub guzkowate stwardnienia o różnej wielkości, przesuwalne pod skóry. Zauważalne są niekiedy kropelki przezroczystej, mlecznej lub krwawej wydzieliny na brodawce. Samoistna bolesność piersi pojawia się na około tydzień przed miesiączką i ustępuje po niej.
Konieczne badania
Mastopatia to stwardnienia wymagające specjalistycznej kontroli i przeprowadzenia badań diagnostycznych, aby dokonać wykluczenia zmian nowotworowych. Jeśli dolegliwości są bardzo dokuczliwe, bolesność i uczucie dyskomfortu można regulować poprzez leczenie hormonalne, które zleca lekarz.
Bardzo ważną rolę pełni tu samobadanie wykonywane regularnie przez kobietę, która poznając swoje ciało najszybciej wyłapie pewne odstępstwa od normy. Jakiekolwiek wątpliwości muszą zostać sprawdzone przez lekarza, który zleca takie badania jak mammografię lub USG, które w większości przypadków pozwalają na odróżnienie raka od torbieli. Z powodu pewnej zbieżności wyglądu zmian łagodnych i złośliwych wykonuje się biopsję. To bardzo istotne, ponieważ zdarzają się przypadki zezłośliwienia takich zmian i żadne niepokojące sygnały nie mogą być ignorowane.
źródło: www.medonet.pl, www.medme.pl, zdrowie.tvn.pl