Go to content

NFZ skierowania do specjalistów, szpitala i sanatorium. Ta wiedza się przydaje

NFZ skierowania
Fot. iStock

Skierowania NFZ do sanatorium, szpitala i lekarzy wydają się być tematem, który pasjonuje głównie starsze osoby. Jednak także młode oraz zdrowe osoby szukają informacji, jak umówić się na konsultację lekarską. Warto więc wiedzieć, jak uzyskać i ile jest ważne skierowanie do sanatorium, szpitala i lekarza specjalisty.

Konsultacje lekarskie i leczenie na NFZ (narodowy Fundusz Zdrowia) co prawda kojarzą się z kolejkami i odległymi terminami przyjęć, ale chętnych na nie nadal nie brakuje. Podpowiadamy, jak załatwić poszczególne skierowania NFZ.

NFZ skierowania do sanatorium – kto może skorzystać?

Skierowania na NFZ do sanatorium wystawia lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) lub specjalista na podstawie oceny stanu zdrowia, jeśli nie istnieją przeciwwskazania do tego, i pacjent w ciągu ostatniego roku nie korzystał z tego rodzaju leczenia. Skierowania NFZ do sanatorium, jakie wystawia lekarz, nie oznaczają gwarancji dla wyjazdu pacjenta. Dopiero po potwierdzeniu jego słuszności przez oddział wojewódzki NFZ, wniosek można zrealizować. Skierowanie do NFZ przesyła lekarz kierujący lub pacjent w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia – po tym czasie traci ono ważność. Natomiast gdy wniosek z NFZ skierowania do sanatorium zostanie odrzucony, wraca do lekarza, a pacjent dostaje pisemne uzasadnienie decyzji. W takim przypadku nie praktykuje się odwołań od decyzji podjętej przez specjalistów Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto wiedzieć, że skierowanie NFZ do sanatorium po jego zatwierdzeniu podlega weryfikacji po upływie 18 miesięcy od dnia jego wystawienia.

NFZ skierowania do sanatorium – kolejka, ile wynosi średni czas oczekiwania?

Jeśli nie ma wolnych miejsc od razu, pacjent musi poczekać na swoją kolej. Zainteresowany turnusem może być na bieżąco w sprawach postępu kolejki, dzięki informacjom ze strony https://skierowania.nfz.gov.pl . Tam, po wpisaniu numeru skierowania można sprawdzić, jak długo jeszcze trzeba zaczekać na swoją kolej. Obliczono, że średni czas oczekiwania na wyjazd i kolejka ze skierowania NFZ do sanatorium, wynosi średnio 2 lata.

NFZ skierowania do sanatorium – zwroty

Skierowania NFZ do sanatorium to także zwroty, gdy ktoś rezygnuje ze swojego terminu wyjazdu do sanatorium. Oznaczają one, że do sanatorium NFZ może wysłać pacjenta wcześniej, niż wskazuje jego miejsce w kolejce. W takim przypadku zajmuje się miejsce zwolnione przez kogoś, kto zrezygnował. To jednak dotyczy wyłącznie turnusów, które rozpoczynają się w ciągu 14 najbliższych dni.

Jeśli chodzi o NFZ skierowania do sanatorium i zwroty, po takie informacje należy zgłosić się osobiście lub telefonicznie do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Skierowanie do szpitala i szpitala psychiatrycznego – ile jest ważne i jak je uzyskać?

Skierowania na NFZ do szpitala potrzebujemy nie tylko po to, by poddać się leczeniu, ale także by wykonać konieczne badania diagnostyczne. Skierowanie do szpitala wystawia lekarz POZ lub specjalista. Ile jest ważne skierowanie do szpitala? Termin jego ważności nie jest ściśle określony, ale jeśli pacjent zwleka zbyt długi czas ze zgłoszeniem się na wskazany oddział, lekarz może zdecydować o zweryfikowaniu powodu skierowania i zaktualizowaniu informacji o stanie zdrowia pacjenta. Warto zaznaczyć, że oryginał skierowania należy dostarczyć do szpitala w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących. W innym przypadku pacjent może zostać skreślony z tej listy.

Natomiast skierowanie do szpitala psychiatrycznego wydawane jest w dniu badania, a jego ważność kończy się po upływie 14 dni. W nagłych przypadkach pacjent z zaburzeniami psychicznymi może zostać przyjęty do szpitala psychiatrycznego po badaniu przez lekarza izby przyjęć, bez skierowania.

Skierowanie do lekarza medycyny pracy, dermatologa, okulisty – ile jest ważne?

Skierowanie do lekarza medycyny pracy 

Każdy pracownik przez rozpoczęciem pracy i w trakcie jej wykonywania ma obowiązek zgłosić się na określone badania lekarskie. Takie badania są obowiązkowe i mają ma na celu potwierdzenie braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków na danym stanowisku. Skierowanie do lekarza medycyny pracy wystawia pracodawca, który także pokrywa ich możliwe koszty.

Ile jest ważne skierowanie skierowanie do lekarza medycyny pracy? Przepisy tego nie określają, a to oznacza, że można je wystawić dowolny czas przed upływem terminu ważności poprzedniego badania. Najczęściej jednak praktykuje się kierowanie pracownika na badania 30 dni przed upływem ważności poprzedniego.

Skierowanie do dermatologa i okulisty

NFZ skierowania do poradni dermatologicznej i okulistycznej ważne są do chwili realizacji, lub tracą ważność z chwilą ustania przyczyny kierowania. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, skierowanie do dermatologa i okulisty wystawia lekarz rodzinny.

Do jakiego specjalisty dostaniemy się bez skierowania?

Skierowanie nie jest potrzebne do skorzystania ze świadczeń specjalistycznych:


źródło: www.nfz.gov.pl