Go to content

Najczęściej stosowane metody leczenia niepłodności

Najczęściej stosowane metody leczenia niepłodności

Problem z zajściem w ciążę dotyka wielu par na całym świecie. Szacuje się, że nawet co piąta para ma trudności z poczęciem dziecka. Współczesna medycyna oferuje różnorodne sposoby leczenia niepłodności, które mogą pomóc w realizacji marzeń o rodzicielstwie. Dowiedz się, jakie są najczęściej wybierane metody i na czym polegają.

Przed wyborem metody leczenia niepłodności należy przeprowadzić szczegółową diagnostykę. Na podstawie badań hormonalnych obojga partnerów, seminogramu (badania nasienia), USG czy badania drożności jajowodów (HSG) lekarz może zaproponować optymalną metodę terapeutyczną i przeprowadzić parę przez cały proces leczenia. 

Leczenie farmakologiczne (terapia hormonalna)

Leczenie farmakologiczne jest często pierwszym krokiem w terapii niepłodności. Polega na stosowaniu leków hormonalnych, które mają na celu regulację cyklu owulacyjnego u kobiet oraz poprawę jakości nasienia u mężczyzn.

U kobiet z zaburzeniami owulacji lekarze mogą zastosować leki stymulujące owulację, takie jak klomifen czy gonadotropiny. Ich celem jest zwiększenie szans na zajście w ciążę poprzez stymulację jajników do produkcji dojrzałych komórek jajowych. W przypadku mężczyzn leczenie może polegać na podawaniu testosteronu.

Dowiedz się więcej: https://www.novum.com.pl/.

Inseminacja domaciczna

Inseminacja domaciczna to jedna z najczęściej stosowanych metod wspomaganego rozrodu. Polega na wprowadzeniu do macicy wyselekcjonowanych plemników (od partnera lub dawcy), co zwiększa szanse na zapłodnienie. Metoda ta jest szczególnie polecana w przypadku:

  • niskiej jakości nasienia partnera;
  • problemów z odbywaniem stosunków płciowych
  • niepłodności o niewyjaśnionej przyczynie.

Zabieg inseminacji jest stosunkowo prosty i nieinwazyjny, co czyni go atrakcyjną opcją dla wielu par.

Zapłodnienie pozaustrojowe (IVF)

Zapłodnienie in vitro, znane również jako IVF, to jedna z najbardziej zaawansowanych metod leczenia niepłodności. Polega na zapłodnieniu komórki jajowej plemnikiem w warunkach laboratoryjnych, a następnie na przeniesieniu zarodka do macicy. IVF może okazać się skuteczne w przypadkach, gdy inne metody leczenia nie przyniosły rezultatów.

Proces składa się z kilku etapów, które obejmują:

  • stymulację owulacji – stosuje się leki hormonalne, aby uzyskać więcej komórek jajowych;
  • pobranie komórek jajowych – odbywa się to w znieczuleniu;
  • zapłodnienie w laboratorium – komórki jajowe łączy się z plemnikami, co prowadzi do powstania zarodków;
  • transfer zarodków – po kilku dniach wybrane zarodki są przenoszone do macicy.

Adopcja zarodków

Adopcja zarodków to opcja dla par, które nie mogą zajść w ciążę z własnymi komórkami jajowymi lub plemnikami. W klinikach leczenia niepłodności prowadzone są programy adopcji zarodków, które pozwalają na wykorzystanie zarodków od innych par, które zdecydowały się na darowiznę.

Leczenie chirurgiczne

W niektórych przypadkach leczenie przyczyny niepłodności wymaga interwencji chirurgicznej. Operacje obejmują zazwyczaj usunięcie polipów lub mięśniaków macicy, naprawę uszkodzonych jajowodów lub operacyjne leczenie endometriozy. Chirurgia może poprawić szanse na zajście w ciążę poprzez przywrócenie prawidłowej anatomii narządów rodnych.

Proces leczenia niepłodności warto wesprzeć poprzez wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia oraz zadbanie o kondycję psychiczną obojga partnerów.