Zdrowie

6 najczęstszych przyczyn bólu głowy, które zależą od jego lokalizacji

Redakcja
Redakcja
20 lutego 2018
Fot. iStock/GeorgePeters
Następny

Każdy choć raz w życiu cierpiał z powodu bólu głowy. Najczęściej nie powoduje on niepokoju, choć bywa dokuczliwy. Wiemy, że nie sposób go stale unikać, bo na jego pojawienie się wpływa wiele czynników, takich jak za mała lub zbyt duża ilość snu, niskie ciśnienie, złe samopoczucie, życie w stresie, nadmierny hałas, wady wzroku, bóle zębów i wiele, wiele innych.

Ból głowy bywa także objawem poważnej choroby, takiej jak nowotwór czy tętniak, ale nie zawsze jest objawem alarmującym. Natomiast gdy towarzyszą mu objawy, takie jak: nietypowy dyskomfort, podwójne widzenie, opadanie powiek i osłabienie mięśni poruszających gałkami ocznymi, nagle poszerzona źrenica niereagująca prawidłowo na światło, bóle twarzy, drgawki, zawroty głowy, osłabienie siły lub nawet przemijający niedowład kończyn po jednej stronie zaburzenia świadomości, zaburzenia pamięci, narastające w ciągu dni nudności i wymioty poranne, zawsze powinny skłaniać do niezwłocznej wizyty u lekarza.

Także w przypadku, gdy ból nie staje się źródłem wielkiego cierpienia lub niepokoju, ale często nawraca i nie znika po lekach przeciwbólowych, także lepiej sprawdzić jego przyczyny u specjalisty.

Więcej o bólu głowy można spróbować powiedzieć określając jego lokalizację. Sprawdź, o czym może świadczyć jeden z 6 obszarów, w których pojawia się ból głowy.


 

źródło: zdrowie.gazeta.plneurologia.mp.plwylecz.to

Zdrowie

Jak zerwać z telefonem, czyli kiedy nie możesz się oderwać od małego ekranu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 lutego 2018
Następny

Moment, w którym zdajesz sobie sprawę, że musisz zerwać więź łączącą cię z twoim telefonem, przychodzi niespodziewanie. Zazwyczaj jest to mniejszy lub większy szok: dociera do ciebie, jak wiele tracisz, jak wiele cię omija, jak cierpią na tym twoje relacje z bliskimi, jak tęsknią za tobą twoje dzieci. Jeśli wstrząs jest skuteczny i rozumiesz, że pora coś z tym zrobić, skorzystaj z kilku prostych wskazówek, które pomogą ci skutecznie zmienić tę sytuację.

To nie musi być jeszcze uzależnienie, ale jeśli nie jesteś w stanie skupić się na rozmowie z osobą, która znajduje się obok ciebie, bo czujesz potrzebę zerkania na ekran telefonu, sprawa staje się poważna. Czy wiesz, że według ostatnich danych, przeciętna osoba spędza około czterech godzin dziennie przeglądając wiadomości i Facebooka w swoim telefonie? To prawdziwe szaleństwo i całkiem realne zagrożenie dla naszego zdrowia, emocji i relacji z ważnymi dla nas ludźmi. Jak sobie z tym poradzić?

Zmień sposób, w jaki o tym myślisz

Nie chodzi o to, by odbierać sobie przyjemność związaną z używaniem telefonu, ale żeby umieć ją zastąpić np. spotkaniem z przyjacielem, lekturą albo hobby.

Zadaj sobie pytanie, na co chcesz zwrócić uwagę w życiu

Nasze życie jest tym, na co zwracamy uwagę. Kiedy decydujemy, na co zwrócić uwagę w danej chwili, podejmujemy decyzję o tym, jak chcemy spędzać czas. Ludzie, którzy projektują aplikacje, których używasz desperacko pragną naszej uwagi, bo na tym zarabiają.

Bądź świadomy

Twórz wyzwalacze, które będą przypominać o twoich celach i ułatwią ci ich osiąganie. Jeśli chcesz spędzić więcej czasu na czytaniu, zostaw książkę na swoim nocnym stoliku. Jeśli chcesz więcej gotować, ułóż listę zakupów pod przepis, który chcesz spróbować. Kup budzik, nie używaj alarmu w telefonie. Usuń aplikacje społecznościowe, zostaw jedynie SMS-y.  Wyłącz powiadomienia, ustal zasadę – dla siebie i członków twojej rodziny – aby nie trzymać telefonów na stole podczas posiłków.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

Nie wystarczy tylko być prawdomównym. Co zrobić, żeby inni ci ufali?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
20 lutego 2018
Fot. iStock/Xsandra
Następny

Podstawą każdej relacji jest zaufanie. Bez niego nie można zbudować niczego trwałego, ani wartościowego. I nie ma znaczenia, czy mówimy o związku, przyjaźni czy też o relacjach w pracy. Jeżeli zabraknie zaufania, każdy kontakt będzie okraszony niepewnością i podejrzliwością. Niektórzy ludzie nie muszą się wysilać, by zaskarbić sobie sympatię innych. Nie muszą udowadniać, że mają dobre intencje – po prostu wzbudzają zaufanie. Ale są też tacy, którzy mimo najszczerszych chęci, nie potrafią zjednać sobie ludzi. Czasem wydaje nam się, że wystarczy być prawdomównym, bo przecież nic tak nie psuje relacji, jak kłamstwo, ale to nie wystarczy. Istnieje kilka sposobów na to, by robić lepsze wrażenie i uchodzić za osobę godną zaufania.

Wyrażanie empatii

Umiejętność wczuwania się w czyjąś sytuację potrafi zdziałać cuda. Nie chodzi jednak wyłącznie, by rozumieć i właściwie odczytywać stany emocjonalne drugiej osoby czy przewidywać, jak nasze zachowanie lub słowa zostaną odebrane. W pozyskiwaniu czyjegoś zaufania ważne jest także wyrażanie empatii przez przeprosiny za rzeczy, na które nie mamy wpływu lub nie są przez nas spowodowane, jak np. brzydka pogoda czy spóźniony pociąg. To nic innego jak zwykłe „bardzo mi przykro”, gdy ktoś przeżywa jak wydarzenie lub sytuację. W prostych słowach wyrażasz zarówno troskę, jak i empatię, a także pracujesz na czyjeś zaufanie.

Naśladowanie ruchów

Inni podświadomie bardziej nam ufają, jeżeli w trakcie rozmowy naśladujemy ich ruchy i gesty. Trzeba jednak robić to w sposób subtelny i naturalny, ponieważ groteskowe naśladowanie każdego ruchu będzie wyglądało nieco dziwnie. Po prostu pozwól swojemu ciału w naturalny sposób podążać za drugą osobą, a będziesz zaskoczona tym, o ile bardziej otwarta i ufna się stanie. Takie naśladownictwo jest szczególnie przydatne w przypadku negocjacji. Może też ułatwić kontakt z dzieckiem.

Okazywanie zakłopotania

Wszyscy czasem bywamy zakłopotani lub zażenowani z powodu jakiejś drobnostki. Ukrywanie takich uczuć jest niepotrzebne, ponieważ ludzie bardziej ufają osobom, które są szczere i prawdziwe, a w dodatku… takie jak my. A więc – doświadczają podobnych lęków, zdarza im się pomylić, zaliczają wpadki.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

wątroba

Przeciążona wątroba – objawy i sposoby leczenia

Olej z awokado - na twarz, włosy i dla zdrowia

Olej z awokado – na twarz, włosy i dla zdrowia. Jak działa i w jaki sposób go stosować?

Morela - wartości odżywcze, właściwości dla zdrowia

Morele – za co warto docenić te pełne smaku owoce?