Go to content

Mięta kojarzy ci się jedynie z lekiem na ból brzucha? Błąd! Poznaj jej niezwykłe właściwości

mięta
Fot. iStock / lzf

Ból brzucha, problemy trawienne? No jasne, herbata miętowa lub miętowe krople zawsze są pod ręką, by ulżyć w cierpieniu. Jeśli sięgasz po miętę jedynie przy okazji kłopotów gastrycznych, przyjrzyj się jej jeszcze raz, a z pewnością zaskoczy cię pożytecznymi właściwościami.  

Mięta dzięki orzeźwiającemu smakowi i zapachowi, szeroko wykorzystywana jest w przemyśle. Dodaje się ją do past do zębów, gum do żucia, napojów, słodyczy, różnorodnych pokarmów, aromat wykorzystuje do nasączania chusteczek i innych produktów użytku codziennego.

Dlaczego mięta jest tak cenna? Ta pospolita roślina porasta nie tylko ogrody, ale i rośnie dziko na łąkach więc jest szeroko dostępna. Pięknie pachnące zioło zawiera w swoich listkach olejki eteryczne, przede wszystkim odpowiedzialne za pobudzanie przepływu żółci oraz wspomaganie trawienia. Ale nie tylko.

7 powodów, dla których warto pić miętę każdego dnia 

1. Łagodzi nudności

To wiemy wszyscy i często z tego korzystamy. Olejki eteryczne zawarte w mięcie pieprzowej działają jako czynniki znoszące skurcze, zmniejszając napięcie mięśniowe dolnego odcinka zwieracza przełykowego oraz ułatwiając odbijanie się pokarmu. Uspokaja i rozluźnia układ pokarmowy, aby umożliwić żółci rozkładanie tłuszczów, i przemieszczać szybciej jedzenie w jelitach.

2. Ułatwia trawienie

Zaczyna już w ustach, gdzie aktywuje  ślinianki w naszej jamie ustnej oraz zwiększa produkcję żółci żołądkowej, a co za tym idzie wspomaga trawienie.

 Fot. Pixabay / betultiker / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / betultiker / CC0 Public Domain

3. Łagodzi biegunki

Garbniki zawarte w mięcie chronią wyściółkę jelit przed podrażnieniami oraz infekcjami i pomagają w łagodzeniu kurczowych bólów podczas rozwolnienia, spastycznych zatwardzeń, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy czy w chorobie Leśniowskiego-Crohna.

3. Ułatwia oddychanie

Badanie opublikowane w Journal of International Society of Sports Nutrition w 2013 roku podaje, że zdrowi mężczyźni przyjmowali 0,05 milimetrów olejku miętowego codziennie przez 10 dni. Po przeprowadzeniu testu wysiłkowego na bieżni przed i po spożyciu oleju, badacze stwierdzili, że olejek miętowy rozluźnia mięśnie oddechowe i pozwala na większą pojemność płuc, wentylacji i wyższe stężenie tlenu w mózgu.

5. Wspiera w walce ze zmęczeniem i depresją

Mięta pieprzowa działa relaksująco, łagodząc niepokój, nerwowość oraz napięcie. Można nacierać olejkiem skronie, zażyć kąpieli z jej dodatkiem lub po prostu usiąść z kubkiem gorącego naparu.

6. Pomoże przy przeziębieniu

Stosowana wewnętrznie, poprawia krążenie a poprzez rozproszenie krwi bliżej powierzchni ciała powoduje pocenie się. To jest przydatne, gdy biorą nas dreszcze, gorączka, przeziębienie lub grypa. Działanie ściągające oraz zmniejszające przekrwienie pomaga w złagodzeniu uczucia zapchanego nosa, oraz kataru. Olejek z mięty pieprzowej jest dodawany do inhalacji, a opary są wdychane w celu złagodzenia przeziębienia.

7. Łagodzi trądzik

Mięta zawiera witaminę A, która może przyczynić się do zmniejszenia w organizmie produkcję sebum, który powodują trądzik. Ponadto, mięta zawiera wiele antyoksydantów, które pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji.


 

źródło: www.powerofpositivity.compl.herbs2000.com