Macierzyństwo Psychologia

Zasada trzech minut, którą powinni stosować wszyscy rodzice

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 maja 2018
Fot. istock/GeorgeRudy
 

Ile czasu spędzasz z dzieckiem po pracy? Teoretycznie potrzebujesz tylko około 30 minut, aby ugotować mu obiad, około 15 minut na przeczytanie książki i tylko chwilę, by pocałować je na dobranoc. Jednak według ekspertów, są 3 minuty, które mogą być najważniejsze w waszej relacji. Psycholog Nataliya Sirotich wyjaśnia zasadę 3 minut. Jej przestrzeganie zagwarantuje ci zaufanie twojego dziecka, nawet gdy będzie ono nastolatkiem.

Zasada 3 minut

Reguła mówi, że musisz codziennie przywitać się z dzieckiem tak, jakbyś nie widział go przez długi czas (nawet jeśli nie widziałeś się z nim przez 5 minut, gdy byłeś w sklepie). Poza tym bardzo ważne jest, aby w tym momencie zniżyć się do poziomu dziecka (tak by wasze oczy były w tej samej linii) i poświęcić 3 minuty przytulając je i pytając, co się wydarzyło, gdy nie byłeś w pobliżu. Szczególnie istotne jest przestrzeganie tej zasady, gdy odbierasz dziecko z przedszkola, szkoły lub po powrocie z pracy do domu.

Dlaczego to jest konieczne

Zdaniem psychologa, w pierwszych minutach po tym, jak cię zobaczy, dziecko powie ci wszystkie informacje, które zapamiętało. Ktoś, kto nie ma szansy powiedzieć wszystkiego rodzicom, nie będzie rozmawiać z nimi o bardzo ważnych rzeczach i po jakimś czasie, niektóre fakty będą mu się wydawać niewystarczająco istotne, aby o nich mówić. W takim przypadku rodzice mogą przegapić wiele naprawdę ważnych lub niepokojących sytuacji.

Dodatkowe zalecenia

Ważne jest, aby pamiętać, że zasada 3 minut nie oznacza, że ​​powinieneś spędzać z dzieckiem tylko 3 minuty dziennie. Oznacza to tylko, że musisz spędzić 3 minuty z dzieckiem zaraz po tym, jak je zobaczysz aby upewnić się, że usłyszysz wszystko, co jest dla niego ważne.

Ponadto, aby osiągnąć poziom pełnego zrozumienia ze swoim dzieckiem, możesz zastosować się do poniższych zaleceń psychologów :

  • Poświęć trochę czasu każdego dnia, aby zrobić coś, czym i ty i dziecko jesteście zainteresowani.
  • Pozwól swoim dzieciom zrozumieć, że je słyszysz. Na przykład możesz powtórzyć informacje, które usłyszałeś od dziecka, aby upewnić się, że wszystko rozumiesz prawidłowo.
  • Nie udawaj zainteresowania.
  • Wróć do rozmów nieco później, daj im znać, że pamiętasz o czym rozmawiają.
  • Unikaj długich i bezużytecznych dyskusji, nawet jeśli dotyczą one czegoś całkowicie oczywistego. Po prostu powiedz swojemu dziecku: „OK, rozumiem, że nie zgadzasz się ze mną.”

Na podstawie: brightside.me

 


Macierzyństwo Psychologia

10 filmów, których główni bohaterzy naprawdę się w sobie zakochali

Redakcja
Redakcja
22 maja 2018
Fot. Screen z YouTube / Brangelina JoliePitt
 

Miłość jak z filmu? Nic prostszego… Romanse na planie filmowym zdarzają się o wiele częściej niż się wam wydaje. A nierzadko kończą się trwałym związkiem i ślubem. Jesteście ciekawi, które ekranowe pary zakochały się w sobie naprawdę? 

Gigli (2003)


Larry Gigli (Ben Affleck) jest płatnym mordercą pracującym dla mafii z Los Angeles. Ricky (Jennifer Lopez) to przydzielony mu do pomocy zabójca, pracująca z wolnej stopy „silna kobieta”. W życiu, jak w filmie tę parę połączyło gorące uczucie. Nie na długo, co prawda, ale J.Lo i Ben Affleck zdążyli się nawet zaręczyć, a Ben wystąpił w teledysku ukochanej. Niestety, pan młody odwołał ślub.

Vicky Cristina Barcelona (2008)


W filmie Penélope Cruz i Javier Bardem grają dość niezwykłe małżeństwo. Gorące hiszpańskie temperamenty bohaterów i emocjonalne fajerwerki doprowadziły do ​​romansu, który zakończył się na ślubnym kobiercu. Romans trwa już dziesięć lat.

Ondine (2009)


Alicja Bachleda i Colin Farell poznali się na planie tej niezwykłej opowieści i połączyło ich romantyczne uczucie. Jak głębokie, trudno powiedzieć, związek przetrwał dwa lata. Colin co prawda slynie z zakochiwania się w partnerujących mu aktorkach, ale temu związkowi kibicowało pół Polski. Podobno aktorzy nadal darzą się sympatią i wspólnie podejmują ważne decyzje związane z synem.

Apartament (L’appartement, 1996)


Podczas kręcenia tego filmu doszło do prawdziwego wybuchu uczuć między mało znaną wówczas Monicą Bellucci i francuskim aktorem Vincentem Casselem, który miał reputację niepoprawnego kobieciarza. Para przez wiele lat uchodziła ze jedną lat jedną z najpiękniejszych w świecie kinematografii. Niestety związek się rozpadł

Dziennik Zakrapiany Rumem (2011)


Przygoda z „Dziennikiem”  stała się kluczowa  dla przystojnego Johnny’ego Deppa. To na planie tego filmu aktor zakochał się w  Amber Heard. Depp oświadczył się nawet  młodej aktorce (poprzednia partnerka, Vanessa Paradis nie doczekała się tego przez 14 lat związku). Małżeństwo zakończyło się rozwodem w atmosferze skandalu i oskarżeń o przemoc.

Step Up (2006)


W rolach głównych Channing Tatum,  Jenny Dewan i taniec. Aktorzy pobrali się i  wychowują małą córeczkę. Niestety, miesiąc temu ogłosili separację.

Szybszy od błyskawicy (1990)

To zupełny początek kariery filmowej Nicole Kidman, młodej Australijki o burzy rudych loków. Nicole wpadła w oko partnerującemu jej Tomowi Cruisowi (po sukcesie Top Gun miał on już status gwiazdy)Romans na ekranie szybko przekształcił się w ten prawdziwy. Para pobrała się, adoptowała dzieci i … rozwiodła, po kilkunastu wspólnych latach. Tom Cruise nadal szuka szczęścia (związek z Katie Holmes również się rozpadł), a Nicole wyszła za mąż za piosenkarza Keitha Urbana.

Alfie (2004)

Judowi Law uroku i talentu nie sposób odmówić. Niestety, jako życiowy partner, nie należy on do najwierniejszych mężczyzn. Romans ze Sienną Miller należał do tych dłuższych w jego życiu (z przerwami łącznie 7 lat)

Pan i pani Smith (2005)


Tę historię śledzili wszyscy. Brad Pitt i Angelina Jolie byli ze sobą 12 lat. Urodziło im się troje dzieci, ale razem wychowywali również te, które Angie adoptowała wcześniej. Rozwód tej pary był jednym z najbardziej zaskakujących medialnych wydarzeń w Hollywood.

Niesamowity Spider Man (2012)


Tym razem zaiskrzyło między Emmą Stone a Andrew Garfieldem. I iskrzy do dziś, bo para rozstaje się i wraca do siebie.


Macierzyństwo Psychologia

Skąd czerpać energię, by żyć?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 maja 2018
Fot. istock/CoffeeAndMilk

Energia i motywacja są bardzo ważnymi elementami życia. Potrzebujemy energii, aby iść wciąż przed siebie i potrzebujemy motywacji do pracy nad naszymi celami i marzeniami. Będą chwile, kiedy poczujesz się wyjątkowo zmotywowany, kiedy zechcesz podjąć konkretne działania. Będą też takie momenty, kiedy poczujesz się zmęczony, zrezygnowany i po prostu nie będzie ci się chciało nic zrobić. To całkowicie normalne. Co zrobić, by mieć w sobie tę siłę? Skąd czerpać energię, by żyć?

1. Zrób coś, co sprawi, że będziesz się uśmiechać

Najlepszym sposobem na bycie bardziej energicznym jest bycie szczęśliwym. Zrób coś, co sprawi, że będziesz się uśmiechać. Jednak nie przesadzaj, ponieważ jeśli za dużo się śmiejesz, zużywasz za dużo energii i czujesz się zmęczony.

Obejrzyj zabawne wideo lub przeczytaj zabawną historię, która „rozjaśni” twój dzień. Nie musisz poświęcać na to godziny, wystarczy kilka minut.

2. Pij dużo wody

Czy wiesz, że 60% naszego ciała to woda? Twoje serce i mózg zawierają 73% wody. Naukowcy sugerują , że powinniśmy pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Zacznij zaraz po przebudzeniu, poczujesz się świeżo, zmobilizujesz swój organizm do działania.

3. Zbliż się do natury

Jeśli musisz spędzać przed komputerem przez długie godziny, wyjście na dłuższy spacer do parku czy lasu to bardzo skuteczna metoda utrzymania odpowiedniego poziomu energii.

Nawet dwadzieścia minut dziennie może sprawić, że poczujesz się bardziej kreatywny. Wyjdź na zewnątrz i odetchnij świeżym powietrzem.

4. Pij kawę

Nie, nie 10 filiżanek dziennie. Wystarczy jedna, koło południa. Jeśli nie możesz pić kawy, wypij herbatę, w spokoju i bez pośpiechu.

5. Zdrzemnij się

Krótka drzemka (około 15 minut) sprawi, że poczujesz się świeżo i odzyskasz czujność. Po przebudzeniu umyj twarz. Naucz się nie zasypiać na dłużej, bo będziesz „ciężki” i ospały.

6. Wykonaj kilka ćwiczeń

Zwykle, kiedy jesteś śpiący i zmęczony, twoje plecy są zgarbione, twój oddech płytki, a ty możesz nie usiąść prosto. Wykonaj kilka ćwiczeń. Porozciągaj się, spraw, że twój oddech przyspieszy. Nawet się nie spodziewasz, jak to wpłynie na twoje samopoczucie. Poczujesz się zupełnie inaczej – przytomny, energiczny i gotowy do podjęcia działań.

7. Jedz kilka mniejszych posiłków

Aby utrzymać odpowiedni poziom energii przez cały dzień, musisz spożywać mniejsze posiłki częściej, a nie jeden duży raz w ciągu dnia. Mniejsze posiłki pozwalają organizmowi lepiej trawić pokarm. Kiedy spożywasz duży posiłek, twój żołądek musi wykonać więcej pracy i zużyje więcej energii.

8. Słuchaj muzyki

Możesz tworzyć własne listy utworów. Szybka muzyka obudzi cię i zmotywuje. Nie słuchaj powolnych, smutnych piosenek, gdy jesteś zdołowany. To tylko pogorszy sytuację.


Na podstawie: stunningmotivation.com

 


Zobacz także

Facebookowi egocentrycy… Może też nim jesteś

„Podróżowanie z dziećmi niesamowicie je otwiera” – Kamila Szczawińska o tym, jak wspaniałe mogą być wakacje z maluchami

8 pytań, które musisz sobie zadać, zanim podejmiesz decyzję, żeby odejść