Go to content

Grzybica paznokci – jak leczyć? Objawy i przyczyny – ranking preparatów na grzybicę

Fot. iStock

Grzybica paznokci jest powodowana zakażeniem płytki paznokciowej przez grzyby. Jest to choroba dość powszechnie występująca, jednak również często zdarza się, że zarażony nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia, z jednej strony nie lecząc jej, a z drugiej, stając się wektorem zakażenia. Choroba zazwyczaj dotyka paznokci u stóp.

Przyczyny grzybicy paznokci

Podstawową przyczyną grzybicy paznokci jest oczywiście zetknięcie się z odpowiednim szczepem grzybów. Zazwyczaj nie wystarcza to jednak do zakażenia, grzyby bowiem potrzebują do kolonizacji naszych paznokci, odpowiednich warunków. Podstawą jest tu wilgoć, stąd niezwykle ważne jest utrzymanie higieny na basenach, a także obiektach sportowych, na których często bywamy spoceni. Również obuwie może sprzyjać grzybicy paznokci. Czynnikiem ryzyka są buty niedopasowane, które przy dłuższym noszeniu uszkadzają paznokcie, stwarzając korzystne warunki dla kolonizacji, a także obuwie nieprzepuszczające pary wodnej, powodujące, że nogi są stale wilgotne od potu. Prym wiodą tu kalosze, w związku z czym, grupą zawodową wyjątkowo narażoną na tę chorobę, są górnicy. Brak higieny i noszenie używanych a nieodgrzybionych butów bardzo ułatwiają pojawienie się choroby.

Objawy grzybicy paznokci

Podstawowymi objawami grzybicy paznokci są zmiany w jego strukturze i wyglądzie. Pojawiają się przebarwienia, zwykle na kolor żółty bądź brązowy, jednak w skrajnych przypadkach nawet czarny. Paznokieć staje się kruchy i nierówny, traci swoją gładkość. Odnosimy wrażenie, że stał się grubszy i rozpoczął oddzielać od łożyska. Także zmiany kształtu płytki paznokciowej mogą być objawem tego schorzenia. Często występuje nieprzyjemny, intensywny zapach, zwłaszcza po dłuższym noszeniu butów, kiedy dojdzie do spocenia stóp. Nie zawsze wymienione objawy wskazują jednoznacznie na grzybicę paznokci. Zmiany kształtu i zgrubienia płytki paznokciowej mogą wskazywać na mechaniczne uszkodzenie macierzy paznokcia, czy też nawet na osteofit kości paliczka. Kruchość i zmiany czasem wiążą się z niedoborami witamin i mikroelementów, a także występowaniem chorób ogólnoustrojowych. Najczęstszą przyczyną tego typu zmian jest jednak grzybica, zatem zaobserwowawszy je, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do dermatologa.

Leczenie grzybicy paznokci

Podstawą skutecznego leczenia grzybicy paznokci jest badanie mykologiczne. Dopiero wiedząc, z jakim szczepem grzybów mamy do czynienia, lekarz dermatolog podejmuje decyzję, jak leczyć grzybicę paznokci. Podstawą są leki do stosowania miejscowego, takie, jak na przykład przeciwgrzybiczne lakiery do paznokci, a także kremy oraz płyny. Stosuje się także leczenie laserowe oraz terapię fotodynamiczną. W przypadku zakażeń pojedynczych paznokci leczenie jest dosyć proste. Problem pojawia się przy zakażeniach wielokrotnych. Tu musimy zachować wzmożoną dyscyplinę oraz higienę, gdyż jeden, niedoleczony paznokieć, może stać się źródłem zakażenia wtórnego na drugim, świeżo wyleczony. Grzybica paznokci u stóp jest zwykle trudniejsza w leczeniu od grzybicy paznokci u rąk, szczególnie, jeśli praca wymaga od nas noszenia niekorzystnego obuwia. Przy całkowitym zastosowaniu się do zaleceń lekarza dermatologa, bez wątpienia uda nam się jednak zwalczyć schorzenie.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking preparatów na grzybicę paznokci, znajdziesz go tutaj.

Pomimo, że choroba jest całkowicie uleczalna, należy pamiętać o wczesnej diagnostyce, już przy pierwszych objawach choroby – zaoszczędzimy sobie kłopotu, związanego z długotrwałym leczeniem. Jak przy każdej chorobie najważniejsza jest profilaktyka, niezmiennie pamiętajmy zatem o higienie!

Zadbaj także o inne części ciała i skorzystaj z kuponów rabatowych jakie oferuje platforma Terdeals!


Artykuł sponsorowany