Go to content

Laserowa korekcja wzroku, czyli nowoczesne leczenie wad widzenia na wiele sposobów

Dzięki chirurgii refrakcyjnej zmieniło się życie setek tysięcy pacjentów na całym świecie. Jej najbardziej znana i najpopularniejsza metoda – laserowa korekcja wzroku – jest dziś liderem w walce z wadami widzenia. Czy wiesz, że taki zabieg można przeprowadzić na kilka różnych sposobów?

Chirurgia refrakcyjna – przyszłość, która jest dziś

Wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm) to taki trochę „pasażer na gapę” we współczesnym świecie. Byłoby znacznie lepiej, gdyby ich nie było, prawda? Niestety wady wzroku istnieją – i według raportów Światowej Organizacji Zdrowia, z biegiem lat będą coraz częstsze. Mamy jednak również dobre wieści – prężnie rozwija się chirurgia refrakcyjna. To dziedzina okulistyki zajmująca się leczeniem właśnie wad widzenia. Taka, po zastosowaniu której pacjenci znów mogą ostro widzieć i nie potrzebują do tego ani okularów, ani soczewek kontaktowych. Coś, co jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu wydawało się odległą przyszłością, teraz powoli staje się normą. Do zabiegów chirurgii refrakcyjnej zaliczamy laserową korekcję wzroku, refrakcyjną wymianę soczewek oraz wszczepienie soczewek fakijnych.

 Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

W trakcie laserowej korekcji wzroku lekarz przy pomocy wiązki lasera odpowiednio profiluje powierzchnię rogówki. Dzięki temu promienie światła wpadające do oka będą mogły trafiać prosto na siatkówkę – a to jest konieczne, by ostro widzieć. Laserowa korekcja wzroku jest przy tym:

  • całkowicie bezbolesna – dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia (podawanego w kroplach);
  • krótka – zabieg trwa dosłownie kilkanaście minut;
  • możliwa do wykonania ambulatoryjnie – pozostanie w szpitalu po korekcji nie jest konieczne, jeszcze w tym samym dniu można wrócić do domu;
  • bardzo bezpieczna – nie należy do skomplikowanych procedur, charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Ewentualne powikłania są rzadkością (poniżej 1% przypadków);
  • jednorazowa – zwykle wystarczy jeden zabieg, aby pacjent mógł znów cieszyć się ostrym wzrokiem – bez konieczności stosowania okularów ani soczewek.

Jakie są metody laserowej korekcji wzroku?

Procedurę laserowej korekcji wzroku można wykonać na kilka sposobów. Ostateczny efekt jest taki sam – główna różnica tkwi w sposobie jego osiągnięcia. Do najpopularniejszych dziś metod zaliczamy:

  • Metody powierzchowne – na początku zabiegu lekarz delikatnie usuwa nabłonek rogówki (który potem odrasta) – to pozwala na korekcję niżej położonych warstw. Do metod powierzchownych zaliczamy m.in.: EBK, PRK i transPRK. Są szczególnie polecane osobom z dużym ryzykiem urazów oka (np. narażenie zawodowe, aktywne uprawianie sportu) oraz z cienką rogówką.
  • Metody głębokie (płatkowe) – w ich przypadku nie usuwa się nabłonka rogówki – zamiast tego odchyla się jej fragment, nazywany płatkiem. Umożliwia to szybszą rekonwalescencję. Pozwalają na korekcję nawet bardzo dużych wad – do -12 dioptrii krótkowzroczności, +6 dioptrii nadwzroczności oraz 6 dioptrii astygmatyzmu. Przykładem takich metod są FemtoLASIK vOptimum oraz FemtoLASIK vDesign.
  • Metodę ReLEx® SMILE – skrót rozwija się jako Small Incision Lenticule Extraction. Jest to najnowsza i najmniej inwazyjna metoda, stosowana w leczeniu krótkowzroczności i astygmatyzmu. Dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka w przyszłości.

Wszystkie wymienione metody znajdziesz w ofercie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, z oddziałami w Warszawie i Krakowie.

Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji?

Zanim udamy się na korekcję, najpierw musimy przyjść na badanie kwalifikacyjne, które pozwala lekarzowi poznać dokładne parametry oka, a przy okazji wykluczyć obecność ewentualnych przeciwskazań do zabiegu. Całość trwa ok. 2 h i składa się z kilku bezbolesnych badań, m.in.:

  • topografii rogówki;
  • biometrii optycznej;
  • komputerowego badania refrakcji;
  • OCT (optycznej koherentnej tomografii).

A o czym warto pamiętać przed samym zabiegiem? Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które będą pomocne, gdy przygotowujemy się do laserowej korekcji wzroku:

  • Unikaj spożywania alkoholu na dobę przed zabiegiem (oraz przez 2 dni po nim) – chodzi tu o fakt, że alkohol wysusza oczy. Dlatego podobnie rzecz ma się z perfumami (i innymi kosmetykami) na jego bazie.
  • Nie wykonuj makijażu okolicy oczu na 24 h przed zabiegiem – a dodatkowo, w momencie zabiegu cała twarz powinna być wolna od makijażu.
  • Na korekcję przyjedź z osobą towarzyszącą – prowadzenie samochodu bezpośrednio po zabiegu jest przeciwskazane, dlatego dobrze mieć ze sobą kogoś, kto odwiezie nas do domu.
  • Skonsultuj wcześniej z okulistą przyjmowane leki – dla pewności warto to zrobić; w znacznej większości przypadków nie ma jednak potrzeby przerywać ich przyjmowania.
  • Ubierz się luźno i wygodnie – tak, jak będziesz czuć się najlepiej.

Ostry wzrok, okulary w szafie!

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który od kilku lat bije rekordy popularności na całym świecie. Niewiele jest operacji tak prostych, krótkich i wygodnych dla pacjenta. Dzięki niemu – a także innym metodom chirurgii refrakcyjnej – setki tysięcy osób z wadami wzroku odzyskało ostre widzenie i pozbyło się problemu. Może dołączysz do nich i Ty?


Artykuł sponsorowany