Kołatanie serca (palpitacje serca) to bardzo nieprzyjemne odczucie, które może pojawiać się z różnych powodów. Najczęściej jest ono niegroźne i ustępuje samoistnie, np. po ograniczeniu ilości wypijanej kawy lub wyciszeniu po sytuacji stresowej. Może jednak świadczyć o poważnych chorobach, więc nie należy go bagatelizować. Z czego może wynikać kołatanie serca i kiedy należy udać się do lekarza?
Czym jest kołatanie serca?
Kołatanie serca jest nieprzyjemnym uczuciem bicia serca, które może być efektem zmian w częstotliwości, rytmie lub sile jego skurczu. To uczucie tworzy się, gdy serce bije zbyt silnie lub zbyt często. Bicie serca jest rytmicznym skurczem przedsionków i następującym po nim skurczem komór. Prawidłowo serce uderza miarowo z częstotliwością średnio 60–80 uderzeń na minutę. W węźle zatokowym powstają impulsy elektryczne, dzięki którym komory serca kurczą się. Jeśli coś zakłóci wytwarzanie impulsów elektrycznych, serce zaczyna bić nierówno, co określane jest mianem kołatania.
Kołatanie serca jest mocno subiektywnym odczuciem, ponieważ mogą je nieadekwatnie do sytuacji stwierdzać u siebie osoby, u których częstotliwość bicia serca jest tylko nieznacznie zmieniona. Kołatanie nie musi ograniczać się tylko do klatki piersiowej, niektórzy pacjenci odczuwają je także w szyi. Dolegliwość może mieć charakter napadowy, czyli pojawiać się nagle i tak samo ustąpić, lub nienapadowy, czyli narastać powoli i tak samo ustępować, bądź towarzyszyć przewlekle. Kołatanie może być miarowe lub niemiarowe, co jest również ważną informacją dla lekarza. Choć kołatanie serca jest objawem budzącym niepokój, pojawia się jednakowo u osób zdrowych, jak i bywa objawem różnych chorób.
Kołatanie serca — przyczyny
Kołatanie serca może mieć różne przyczyny, pojawiać się w ciągu dnia, jak i podczas spoczynku, w nocy. Zakłócać prawidłowy rytm serca mogą czynniki takie jak:
- wysiłek fizyczny;
- emocje i stres;
- nadmiar kofeiny, nikotyny, alkoholu lub przyjmowanie substancji psychoaktywnych;
- arytmie serca;
- choroby kardiologiczne (m.in.: częstoskurcz komorowy lub nadkomorowy, zapalenie osierdzia, migotanie bądź trzepotanie przedsionków, niewydolność serca);
- przyjmowanie niektórych leków;
- wysoka gorączka,
- niedokrwistość (anemia);
- zaburzenia elektrolitowe (np. z powodu odwodnienia)
- nadczynność tarczycy;
- hipoglikemia (zmniejszone stężenie glukozy we krwi);
- zmiany hormonalne u kobiet w ciąży oraz w okresie menopauzy;
- schorzenia o podłożu psychicznym (nerwica, napady paniki, depresja).
Kołatanie serca — co robić, gdy się pojawia?
Ponieważ kołatanie serca może być objawem choroby, niepokojące zmiany rytmu serca trzeba skonsultować z lekarzem. Kołatanie może mieć różne przyczyny, dlatego najpierw należy umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania i podejmie dalsze kroki. Lekarz do dyspozycji badania, które mogą pomóc ustalić wstępne rozpoznanie. Należą do nich m.in.:
- EKG — elektrokardiogram, najlepiej wykonany w czasie trwania dolegliwości. Jeżeli kołatanie występuje sporadycznie, stosuje się wówczas metody długoterminowej rejestracji EKG (np. monitorowanie EKG metodą Holtera, rejestratory zdarzeń);
- oznaczenie poziomu elektrolitów (potasu, magnezu, wapnia);
- oznaczenie poziomu hormonów tarczycy.
W zależności od otrzymanych wyników lekarz może zalecić odpowiednie leczenie lub skierować do specjalisty (np. kardiologa lub endokrynologa), aby wykonać dokładniejszą diagnostykę.
Jeśli wyniki wykonanych badań wykluczą poważne przyczyny kołatania serca, należy wrócić do zwykłego funkcjonowania i nie przywiązywać dużej wagi do dolegliwości. Ponownej konsultacji lekarskiej wymaga sytuacja, w której pacjent stwierdza nasilenie dolegliwości lub wyraźne zmiany w kołataniu serca.
Kiedy konieczne jest wezwanie pomocy?
Kołatanie serca wymaga udania się na SOR lub wezwania karetki, gdy towarzyszą mu inne, niepokojące obawy. Zaliczamy do nich: zawroty głowy, nietypowe obfite pocenie się, szybszy oddech, ból w klatce piersiowej, utratę przytomności, wysokie ciśnienie tętnicze, lub w przypadku, jeśli kołatanie zmieniło swój dotychczasowy charakter i jest odczuwane w inny sposób niż do tej pory.
źródło: www.mp.pl