Go to content

Jeśli męczy cię stres, lęk czy niepokój, zamiast po lekarstwa, sięgnij po równie skuteczne i naturalne zioła

Fot. iStock / foodandstyle

Trudno jest prowadzić życie zupełnie pozbawione stresu. Nie da się ciągle omijać sytuacji powodujących napięcie, odczuwanie pewnego dyskomfortu czy niepokoju, które towarzyszą nam w wielu codziennych czynnościach. Bo trudno spokojnie podchodzić do kwestii spóźnienia się kolejny raz do pracy, czy kolejnej choroby dziecka, która znów wymusza wzięcie zwolnienia z pracy.

Stres jest po prostu wkalkulowany w codzienność i musimy umieć funkcjonować pod presją. Ale gdy tych sytuacji jest zbyt wiele, negatywne uczucia gromadzą się w nas i utrudniają normalne funkcjonowanie. Pojawia się zmęczenie, uczucie przytłoczenia, ale i objawy typu bóle głowy, bezsenność czy problemy trawienne.

Zioła mają moc

Mimo że jest wiele różnych suplementów diety i leków mających pomóc, gdy dopada nas nadmiar złych emocji, lepiej zacząć od naturalnych środków. Bardzo często okazują się one być łagodnym, ale i skutecznym oraz wystarczającym rozwiązaniem na dręczące problemy. Olejki eteryczne, napary, nalewki, herbatki ziołowe mają łagodne i skuteczne działanie wyciszające. Z tego powodu, lepiej wykazać ostrożność w ich stosowaniu, np. podczas prowadzenia auta. Sprawdź więc, jakie zioła pomogą załagodzić różne skutki stresu.

Rumianek

Rumiankowa herbata pozbawiona kofeiny pomaga w zaśnięciu, skutecznie łagodzi niepokój. Jest on często stosowany jako łagodny środek uspokajający w sytuacjach stresowych, w przypadku koszmarów i bezsenności.

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Lawenda

Napar z tych aromatycznych kwiatów przynosi ulgę przy bólach i zawrotach głowy, działa rozkurczowo, obniża ciśnienie krwi, uspokaja i wzmacnia system obronny. Jest ona pomocna w leczeniu bezsenności, objawów niepokoju.

Fot. iStock / Peter Burnett

Fot. iStock / Peter Burnett

Melisa

Zawiera substancje, które działają kojąco na system nerwowy. Można wykorzystać ją w stanach pobudzenia, przy kłopotach z zasypianiem, przy wyczerpaniu nerwowym, w neurastenii, w biegunkach i bólach przewodu pokarmowego na tle nerwicowym. Doskonale się sprawdza jako herbatka, a także dodatek – przyprawa do deserów czy obiadów.

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Waleriana

Inaczej zwana kozłkiem lekarskim, obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego, zmniejsza napięcie i uczucie niepokoju, wywołuje stan odprężenia. Dzięki walerianie poprawia się też jakość snu – sen przychodzi szybciej, jest głęboki i spokojny.

 Fot. Pixabay / Wikimedialmages / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Wikimedialmages / CC0 Public Domain

Werbena

Według podań nie tylko chroniła przed atakiem  złych mocy, ale wykazywała bardziej przyziemne moce. Werbena wzmacnia układ nerwowy, zalecana jest m.in. przy bezsenności, łagodzi bóle migrenowe.

 Fot. Pixabay / KRiemer / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / KRiemer / CC0 Public Domain

Chmiel

Nie powinien kojarzyć się jedynie z piwem, a również z szerokim zastosowaniem w ziołolecznictwie. Jego szyszki są znane z działania uspokajającego i nasennego, utrudnia przenoszenie bodźców do układu nerwowego, hamuje czynność kory mózgowej, wycisza i uspokaja. Doskonale sprawdza się też w razie problemów z zasypianiem.

 Fot. Pixabay / Bairli1 / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Bairli1 / CC0 Public Domain

Pamiętaj, że oprócz stosowania preparatów ziołowych w leczeniu objawów niepokoju, powinnaś szukać sposobów, aby zmniejszyć stres w swoim życiu.  Wypróbuj także medytację, ćwiczenia oddechowe oraz różne formy aktywności na świeżym powietrzu, które pomogą zmniejszyć lęk. Znajdź przyczynę problemów i postaraj się ją usunąć, ponieważ leczenie objawów bez leczenia przyczyny nie będzie w pełni skuteczne.


źródło: www.powerofpositivity.com, www.poradnikzrowie.pl