Go to content

Jak złagodzić ból ucha?

Ból ucha - przyczyny, objawy, domowe sposoby
Fot. iStock

W zależności od przyczyny i nasilenia objawów można złagodzić ból ucha na wiele sposobów. Pomocne są zarówno domowe sposoby, jak i leki doustne i krople do uszu uśmierzające ból i zmniejszające obrzęk. Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po preparaty bez recepty, a kiedy bezpieczniej udać się do lekarza!

Jakie są przyczyny bólu ucha?

W większości przypadków ból ucha jest jednym z objawów infekcji wirusowej, dlatego często towarzyszy przeziębieniu. W trakcie choroby zwykle pojawia się również gorączka, katar i osłabienie. Stan taki zwiększa ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej. Drobnoustroje mogą przedostawać się z górnych dróg oddechowych do ucha środkowego, co jest przyczyną ostrego, przewlekłego lub wysiękowego zapalenia ucha.

Ból ucha może dotyczyć również jego zewnętrznej części. W takich przypadkach za stan zapalny ucha odpowiadają bakterie lub wirusy, nieco rzadziej grzyby, które przedostają się do ucha ze środowiska zewnętrznego. Sprzyja temu niewłaściwa higiena uszu, narażenie przewodu słuchowego na wilgoć lub noszenie słuchawek dousznych i aparatów słuchowych.

Przyczyną bólu ucha często jest również nadmiar woskowiny usznej, która zalegając w przewodzie słuchowym drażni tkanki. Rzadko za ból ucha odpowiadają schorzenia niezwiązane z narządem słuchu. Są to m.in. choroby uzębienia, krtani, migdałków, tarczycy, czy nawet refluks żołądkowo-przełykowy, choroby serca i zmiany nowotworowe.

Kiedy konieczna jest pomoc lekarza?

Zanim dowiesz się, jak złagodzić ból ucha, koniecznie zastanów się, jaka może być jego przyczyna. Jeśli dolegliwości pojawiają się nagle, np. urazie głowy, upadku, czy zmianie ciśnienia, konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza, ponieważ za ostry ból uch może odpowiadać uszkodzenie jego struktur, np. pęknięcie błony bębenkowej.

Na pomoc lekarza należy zdecydować się również, gdy poza bólem ucha pojawiają się inne niepokojące objawy, takie jak wyciek z ucha, wysoka gorączka, zawroty głowy, wymioty lub symptomy sugerujące inne choroby. Wizyty u specjalisty nie należy odkładać także w przypadku małych dzieci, u który infekcja może rozwijać się bardzo szybko.

W innych przypadkach, w trakcie 1-3 dni od pojawienia się objawów, można łagodzić ból ucha za pomocą preparatów dostępnych bez recepty i domowych sposobów. Jeśli dolegliwości nie mijają lub stają się silniejsze, udaj się do lekarza.

Jak złagodzić ból przy zapaleniu ucha?

Zarówno w przypadku zapalenia wirusowego, jak i bakteryjnego w pierwszej kolejności zaleca się przyjmowanie doustnych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Antybiotyki, ewentualnie leki przeciwgrzybicze stosuje się z zalecenia lekarza w wybranych przypadkach.

Dyskomfort i ból związany z infekcją zwykle jest bardzo uciążliwy. Chorobie często towarzyszy swędzenie, kłucie i uczucie wypełnienia wynikające z obrzęku spowodowanego stanem zapalnym. Jak szybko złagodzić ból ucha? Wypróbuj krople do uszu LIX.

Wskazaniem do ich stosowania jest ból ucha, który pojawia się m.in. przy zapaleniu ucha zewnętrznego, alergii i podrażnieniach tkanek przewodu słuchowego. Krople te stosuje się również pomocniczo do łagodzenia bólu przy bakteryjnym stanie zapalnym.

Efekt przeciwbólowy po zastosowaniu kropli LIX pojawia się bardzo szybko, dzięki zawartości lidokainy o działaniu miejscowo znieczulającym. Z kolei składnik, jakim jest glicerol, wspomaga leczenie obrzęku, ponieważ wykazuje właściwości higroskopijne.

Jak zmniejszyć ból ucha – domowe sposoby

Zdarza się, że ból odczuwany jest nie tylko w środku, ale także za uchem, niekiedy promieniuje również do szyi. Jak zmniejszyć ból za uchem? Można wypróbować domowe metody, jednak z dużą rozwagą.

Jednym ze sposobów na łagodzenie bólu w okolicy ucha są ciepłe okłady. Trzeba jednak pamiętać, że ciepło i wilgoć mogą ułatwiać namnażanie się bakterii. Nie należy więc wkładać do ucha żadnych przedmiotów, takich jak np. wata. Decydując się na ciepły kompres przykładamy go tylko do zewnętrznych tkanek.

Znacznie lepszym i jednocześnie bezpiecznym sposobem na łagodzenie bólu ucha są inhalacje, zwłaszcza jeśli dolegliwości występują w trakcie przeziębienia. Wówczas za obrzęk i ból często odpowiada katar i podrażnienie trąbki słuchowej.

Niezależnie od przyczyny bólu zawsze należy pamiętać o odpowiedniej higienie. Do ucha nie powinno się wprowadzać żadnych przedmiotów. Należy również chronić przewód słuchowy przed wilgocią i zapewniać uszom naturalną cyrkulację powietrza. Chore ucho można zatykać tylko podczas kąpieli.

LIX/08018/03/21

Artykuł partnera