Ból głowy to częsta przypadłość trapiąca kobiety. Choć żadna z nas o to nie prosi, znajomy ból, ucisk czy pulsowanie rozsadzające głowę pojawia się często. W takim przypadku, zazwyczaj sięgamy po odpowiednią tabletkę, z nadzieją że zaraz przejdzie. Tylko ile można łykać tych tabletek? Warto spróbować poradzić sobie z pojawiającym się bólem na inne, bardziej naturalne sposoby, które nie wymagają od razu otwierania apteczki.
Ból głowy, dlaczego się pojawia?
Ten dokuczliwy objaw, może mieć różne przyczyny. Ból głowy może pojawić się po obu stronach głowy lub w okolicy tyłu głowy, karku, czoła lub skroni. Najczęściej trwa kilkadziesiąt minut, ale bywa że coś nas ćmi przez kilka godzin. Nie licząc poważnych chorób, jest on objawem stresu, zmęczenia, nadmiaru emocji, niewystarczającej ilości snu, zmian atmosferycznych, nadużycia alkoholu, hałasu, głodu i pragnienia. Takie czynniki jak zanieczyszczone powietrze, niektóre pokarmy i użyte w nich środki konserwujące, również mogą wywoływać ból w obrębie głowy.
Wypróbuj proste metody na załagodzenie bólu głowy bez sięgania do apteczki
Mimo iż przyczyn bólu głowy jest wiele, można z powodzeniem wykorzystać domowe sposoby na jego załagodzenie gdy się tylko pojawi. To jest lepsza alternatywa dla tabletek przeciwbólowych, które łykamy, gdy ból nie pozwala normalnie funkcjonować.
Jak się pozbyć bólu głowy bez łykania tabletek?
Głęboki oddech
Być może brzmi to prozaicznie, ale doskonale pomaga uporać się z bólem głowy, jaki pojawi asie na tle nerwowym. Ćwiczenia oddechowe, szczególnie wykonywane na świeżym powietrzu, przynoszą poprawę, ponieważ pozwalają na rozluźnienie spiętych mięśni i wyciszenie nerwów. Gdy nie masz możliwości wyjść na dwór lub stanąć przy otwartym oknie, usiądź, zrób wdech i delikatnie odchyl głowę w tył w kierunku sufitu. następnie podczas wydechu, opuść głowę jak najniżej. Powtórz ćwiczenie pięć razy.
Ćwiczenie mięśni karku i szyi
Również pomoże na ból spowodowany napięciem. Usiądź powoli przechyl głowę tak jakbyś chciała dotknąć uchem ramienia. Ruch wykonaj w obie stron. Następnie powoli obróć głowę w jeden i potem drugi bok, opuść głowę w dół i zataczaj nią koła.
Masaż skroni
Skronie ugniataj równocześnie, przy pomocy palca wskazującego i środkowego, ruchem zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Okrążenia powtarzaj 30 razy, bez odrywania palców od skroni. Możesz również wypróbować uciskania środkowym palcem przez 2 minuty, punkt między brwiami, nad nasadą nosa. Wykonaj to ok 5 razy.
Okłady
Kostkę lodu lub zimny kompres przyłóż do bolącego miejsca. Wypróbuj zimne lub gorące kompresy na kark i czoło.
Odpoczynek w zaciemnionym miejscu
Ograniczenie bodźców typu ostre światło, nadmierny hałas przyspiesza wyciszenie i załagodzenie bólu głowy. Jeśli masz taką możliwość, zamiast starać się funkcjonować się na siłę z bólem, przynajmniej usiądź w ciszy, zasłoń rolety. Ideałem jest krótka drzemka, ale ze spaniem nie wolno przesadzać- zmiany dotyczące rytmu snu np. dłuższe spanie podczas weekendu mogą wzmagać ataki bólu.
Ograniczenie kawy
Choć kawę postrzega się jako ratunek przed bólem głowy spowodowanym spadkiem ciśnienia, to jednak jej nadmiar również może powodować kłopoty. Kawa, szczególnie pita w dużych ilościach, przyczynia się do zwiększonej pracy nerek i tym samym odwodnienia organizmu, a to może powodować bóle głowy. Jeśli lubisz pić więcej niż filiżankę kawy dziennie, zadbaj o to, by pijać małymi łykami wodę mineralną, najlepiej z sokiem z cytryny lub listami mięty, które przyspieszają pozbycie się bólu.
Napar z ziół
Wyciąg z kory wierzby działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, doskonale nadaje się do łagodzenia bólu głowy. Z powodzeniem możesz wypić również napar z mięty, białej wierzby, imbiru, kozłka lekarskiego, rumianku.
Kąpiel lub okłady z olejkami eterycznymi
Kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych pobudzi receptory zapachowe w mózgu, dzięki czemu wytworzone zostają przeciwbólowe endorfiny. Gorąca kąpiel rozluźnia także spięte ciało. Gdy nie masz czasu na kąpiel, możesz nacierać czoło i skronie olejkami eterycznymi. Najlepiej sprawdzą się mięta pieprzowa, eukaliptus, cytryna.
Regularne posiłki z węglowodanami złożonymi
To może pomóc osobom cierpiącym na ból z powodu zmian ciśnienia atmosferycznego. Aby zapobiec atakowi bólu, najlepiej jeść posiłki typu owsianka, makaron razowy czy kasza z warzywami co 3-4 godziny, aby zniwelować skoki glukozy we krwi.
Te sygnały towarzyszące bólowi głowy powinny cię zaniepokoić i skłonić do konsultacji lekarskiej
Jeśli ból jest dokuczliwy i pojawia się notorycznie, warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ mogą go powodować poważne choroby. Gdy dotyczą cię poniższe symptomy, udaj się jak najszybciej do lekarza:
- sztywność karku,
- niedowład rąk, nóg, problemy z mową,
- zaburzenia świadomości lub równowagi,
- wysoka gorączka lub ból oka.