Macierzyństwo

Tak wygląda szkoła przyszłości. Top trendy w nauce od lidera rynku edukacji

Redakcja
Redakcja
5 października 2022
 

Technologia wspierająca edukację, nauka zawodów przyszłości, grywalizacja, indywidualne podejście do ucznia. To najważniejsze trendy definiujące nowoczesną szkołę. W jaki sposób przygotować pokolenia Z i Alfa, by były gotowe na wyzwania stawiane już za kilka lat? O tym odpowiadają eksperci Tutore Poland – polskiego lidera edukacyjnego w kanale stacjonarnym i cyfrowym.

Według raportu „Future of skills. Employment in 2030” w przyszłości ważne będą przede wszystkim umiejętności społeczne, systemowe i poznawcze. Pracodawcy będą oczekiwać wysoko rozwiniętych kompetencji interpersonalnych, zdolności szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków, efektywnego uczenia się i podążania za ciągle rozwijającą się technologią. Dlaczego? Ponieważ świat ze względu na przemiany ekonomiczne, technologiczne czy klimatyczne bardzo przyśpieszył.

Podobne wnioski można znaleźć w raporcie sporządzonym przez Platformę Przemysłu Przyszłości. Przedstawiciele kadr zarządzających i kierowników przedsiębiorstw przemysłowych wskazują, że kluczowe będą umiejętności analityczne związane z wykorzystaniem nowych technologii, biegłość w obsłudze nowych mediów czy umiejętność współpracy w zespołach wielokulturowych. Jak przygotować nowe pokolenie do zmieniającego się rynku pracy?

Kształcenie w oparciu o technologię

By móc efektywnie przygotowywać uczniów do zmieniającego się świata, edukację należy oprzeć nie tylko na pracy z „żywym” nauczycielem, ale także na możliwościach, które daje technologia.

– Technologia jeszcze bardzo długo nie zastąpi człowieka w nauczaniu, natomiast już teraz dzięki niej kształcenie jest bardziej dostępne i efektywne. Nowoczesne platformy edukacyjne wykorzystują takie technologie jak sztuczna inteligencja, by służyły zarówno uczniowi, jak i nauczycielowi. AI pozwala na personalizację procesu nauczania, wybór odpowiedniego nauczyciela, wspiera w nauce o dowolnej porze dnia i analizuje postęp ucznia na podstawie ogromnej ilości danych, które w tradycyjnym nauczaniu nie są dostępne. Modele machine learning pozwalają na takie dostosowanie testów, quizów oraz treści, by były dla ucznia wyzwaniem o optymalnym stopniu trudności – mówi Radosław Korczyński, wiceprezes Tutore Poland.

Technologia sprawia także, że nauka może być w większym stopniu przyjemnością. Obecnie zajęcia mogą być rozbudowane o interaktywne elementy grywalizacji. Wykorzystanie środowiska gier oraz zdrowe współzawodnictwo przedłuża doświadczenie edukacyjne, a także pozwala rozwijać kompetencje samodzielnie, w atrakcyjny i stymulujący sposób.

Przygotowanie do nowych wyzwań

Istotą kształcenia przyszłości jest także przygotowanie oferty, dzięki której uczniowie będą gotowi na stawiane im wyzwania. Z tego względu ważne jest, by lekcje były dopasowane do zmieniających się trendów i zmieniającego się świata.

– Zajęcia, na które warto stawiać, to przede wszystkim te związane z technologią – np. grafika komputerowa czy programowanie. Uczą się ich już najmłodsi, dzięki wykorzystaniu środowiska przyjaznego dzieciom. I tak kodowanie może rozpoczynać się w atrakcyjnym Minecraftcie, które następnie ewoluuje w poważniejsze zajęcia – tworzenie gier 2D w Godot Engine. Podobnie zajęcia graficzne powinny być projektowane tak, by początkowo bazować na przystępnych programach i wraz z postępem nauki przenosić się do zaawansowanych środowisk. Proces kształcenia powinien być ciągły – dziecko rozpoczyna naukę w Akademii Młodego Grafika, by później móc wybrać specjalizację, w której chce się rozwijać – marketingowca, Web Designera bądź architekta 3D. Ważne, by samo mogło wybrać interesującą ścieżkę – wyjaśnia Julia Kuberska, Head of Education Tutore Poland.

Odpowiednie podejście

Nawet w dużych grupach zajęciowych należy stawiać na indywidualne podejście do uczniów. Dzieci, które są traktowane jako jednostki, mają poczucie bezpieczeństwa, czują się docenione i tym samym są bardziej skłonne do nauki. Z tego względu warto jak najbardziej dostosować formę przekazu do preferencji uczniów.

– Należy wspierać rozmaite style kształcenia. W trakcie zajęć dobrze postawić na różnorodność – uczyć np. za pomocą zmysłów, treści audio i video, form pisemnych i wizualnych. Zróżnicowana lekcja ułatwia przyswojenie wiedzy, nie pozwala na nudę i stagnację, które ograniczają zaangażowanie grupy. Ważne, by uczniowie mogli dochodzić do rozwiązania zadania własnymi ścieżkami, niekoniecznie mieszczącymi się w kluczu – tłumaczy Julia Kuberska.

Zawody przyszłości

Według raportu z badań empirycznych w zakresie kompetencji i zawodów przyszłości okazuje się, że najbardziej pożądanymi zawodami będą te skupione na technologii i umiejętności analitycznego myślenia. Bardzo potrzebne dla funkcjonowania przedsiębiorstw okażą się takie profesje jak specjalista ds. automatyzacji procesów, specjalista ds. rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości czy data scientist. Z tego powodu warto kształcić dzieci w takich obszarach już od najmłodszych lat.

– Zawody przyszłości wymagają obycia z najnowszymi technologiami. Dlatego w procesie kształcenia warto wykorzystywać narzędzia wspierające takie kompetencje. Jednym z nich jest STEAM, czyli model nauczania, który premiuje takie umiejętności, jak matematyka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka. Odpowiednie połączenie wymienionych dziedzin pozwala na kształcenie i rozwijanie uczniów, by ci byli gotowi na wyzwania współczesnego i przyszłego świata – dodaje na zakończenie Julia Kuberska.Macierzyństwo

Przyciemnianie włosów – naturalne, tanie i bezpieczne sposoby

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
5 października 2022
fot. kot2626/iStock

By przyciemnić włosy wcale nie trzeba odwiedzać salonu fryzjerskiego. W bezpieczny i naturalny sposób możemy zmienić kolor włosów w zaciszu domowym. Niemalże każda z nas posiada kilka produktów, które w tym celu można wykorzystać.

Przyciemnianie włosów bez użycia farby – tak, to możliwe!

Przyciemnianie włosów zazwyczaj wiąże się z kosztownymi wizytami w salonie fryzjerskim, z którego i tak nie zawsze wychodzimy zadowolone. Efekt końcowy często nie spełnia naszych oczekiwań. Samodzielne farbowanie włosów przy użyciu farby kupionej w drogerii, osłabia i niszczy strukturę włosów, które stają się przesuszone i pozbawione blasku. Przyciemnianie włosów domowymi sposobami to doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które w bezpieczny i naturalny sposób chcą zmienić swoją fryzurę.

Płukanka z kory dębu

Przyciemnianie włosów płukanką przygotowaną z kory dębu to sposób znany od dziesiątek lat. Korę dębu zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu przez 15-20 minut. Napar odcedzamy i studzimy. Płukankę stosujemy po każdym myciu włosów. By efekty były widoczne, wymagane jest jej długotrwałe stosowanie. Kora dębu nie tylko pomoże w przyciemnieniu włosów, posiada również właściwości przeciwłupieżowe i wzmacniające. Dodatkowo ogranicza nadmierne wypadanie włosów.

Płukanka z herbaty

To kolejny łatwy i bezpieczny sposób by w naturalny sposób zmienić odcień włosów. 5 łyżek czarnej, liściastej herbaty zalewamy 5 szklankami wrzącej wody. Całość gotujemy przez chwilę, odcedzamy i studzimy. W przygotowanej płukance zanurzamy włosy – od nasady aż po same końce – i moczymy je przez 5-8 minut. Po zabiegu z użyciem herbaty włosy nie tylko będą delikatnie przyciemnione, ale dodatkowo zwiększy się ich objętość, staną się bardziej puszyste.

Płukanka z kawy

Do przyciemnienia włosów wykorzystujemy tylko tą prawdziwą, świeżo zmieloną kawę. Jak przygotować płukankę? 5-8 łyżek świeżo zmielonej kawy zalewamy 500 ml wrzącej wody i gotujemy przez kilka minut. Pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie odcedzamy. Włosy zanurzamy w płukance na 1-2 minuty, a na koniec dokładnie polewamy. Pozostawiamy do wyschnięcia lub suszymy jak zwykle po myciu.

Płukanka z orzecha włoskiego

Płukanka przygotowana z orzecha włoskiego doskonale sprawdzi się do przyciemnienia włosów blond. 8-10 orzechów włoskich rozłupujemy z łupin, całość zalewamy wodą i gotujemy przez 25-30 minut. Czekamy aż płukanka ostygnie, a następnie przepłukujemy nią dokładnie włosy. Dla wzmocnienia efektu zabieg warto powtórzyć kilka razy w tygodniu.

Przyciemnianie włosów henną

Henna to naturalny barwnik pochodzenia roślinnego, który powstaje ze sproszkowanych liści i pędów lawsonii bezbronnej. Wykorzystywany jest do przyciemniania włosów i brwi. Najlepiej wykorzystać naturalną hennę, którą mieszamy z kwaśnym płynem np. sokiem z cytryny. Musimy pamiętać, że przed rozpoczęciem farbowania, przygotowana mieszanka musi odstać kilka godzin, tak by uwolnił się z niej barwnik. Tak przygotowaną hennę nakładamy na włosy na około godzinę i dokładnie zmywamy. Włosy po farbowaniu henną mogą przyjąć miedziany odcień. Jeśli nie chcemy uzyskać efektu rudości, hennę warto zmieszać z indygo – wówczas włosy przyjmą odcień ciepłego brązu.

Zobacz również: Jak zmyć hennę ze skóry, rzęs i włosów? Skuteczne sposoby!

Przyciemnianie włosów olejkiem rycynowym

Doskonałym sposobem przyciemniania włosów jest ich olejowanie, które dodatkowo wzmacnia i odżywia. Oleje dodają włosom blasku i sprawiają, że wyglądają na zdrowsze. Doskonale sprawdzi się nie tylko olejek rycynowy, ale i ten z orzecha włoskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 


Zobacz także

Smerfy zachęcają najmłodszych do picia wody

Szukasz pracy w Nowym Roku? Zaplanuj to!

Zrezygnowałam z miłości przez dziecko. Każdego dnia żałuję