Go to content

5 rzeczy które musisz zrobić przed ciąża. Będziesz mamą? To najlepszy moment na dobre zmiany w życiu

Jak przygotować się do ciąży
Fot. iStock

Jesteś gotowa na dziecko? A tak na serio? Czas przygotowań do ciąży i 40 tygodni oczekiwania na dziecko, to czas wyjątkowy… to właśnie teraz nadchodzi najlepszy moment na życiowe zmiany na lepsze. A co to dokładnie oznacza, jak przygotować się do ciąży?

Wiele razy obiecywałaś sobie:
–  że będziesz się lepiej odżywiać, ale jakoś nie wychodziło (no bo przecież wcale nie jesz byle czego)
– że rzucisz palenie, jest drogie, niezdrowe i jesteś jak wyrzutek w pubie (ale przecież, nie masz innych nałogów, a to takie przyjemne)
– że będziesz bardziej aktywna fizycznie, wypadałoby zrobić coś dla swojego ciała (od poniedziałku, masz tak mało czasu)
– że zwolnisz na chwilę, bo przez tę harówkę przegapisz młodość (ale po zamknięciu tego projektu, przecież masz teraz swoje 5 minut)
– że jak tylko skończysz rewolucję w swoim życiu, weźmiesz się na niego (ale przecież on jest dorosły i tak jak ty, żyje całkiem przyzwoicie, w najgorszym wypadku nadrobicie na wakacjach).

Ale teraz, gdy już wiesz, że staracie się o dziecko albo już zobaczyłaś pozytywny wynik testu ciążowego, takie zmiany to żadna rewolucja. Wydają ci się tak oczywiste i naturalne. Nie ma lepszego momentu w życiu na zadbanie o siebie (i dziecko) – tak na serio, nie z powodu mody czy poczucia winy.  Ale od czego zacząć?

Jak przygotować się do ciąży?

Najlepiej od głębokiego wdechu i pauzy. A teraz spokojnie przeczytaj o 5 rzeczach, o które warto zadbać przed ciążą lub w jej pierwszych tygodniach.

  1. Zdrowe podstawy – zacznij od swojego talerza
    Zadbaj o zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Pij dużo wody. Myśląc o swoim talerzu – postaraj się przybliżyć do natury. Nie trzeba popadać w skrajności, to nie dieta odchudzająca. Oczywiście w ciąży czeka cię zmierzenie się z zachciankami, ale dopóki zachowujesz podstawowe zasady zdrowego żywienia, wszystko będzie w porządku. Pamiętaj, że chęć na czekoladę – nie oznacza, że ma ona zastąpić obiad. Zdrowe żywienie, to zdrowy rozsądek. A lekka dieta bywa bardzo sprzyjająca przyszłym mamom. Pamiętaj, że to również pierwszy i najłatwiejszy krok do poprawy kondycji twojego organizmu i twojej płodności.

    Jak przygotować się do ciąży?

    Jak przygotować się do ciąży? | Fot. Pixabay / jill111 / CC0 Public Domain

  2. Ciążowy „must have” – przede wszystkim kwas foliowy
    To tak ważny element, że zasługuje na oddzielny punkt! Suplementację kwasem foliowym najlepiej zacząć przed zajściem w ciążę, to najważniejszy punkt programu we wspomaganiu organizmu. Kwas foliowy chroni rozwijający się układ nerwowy dziecka, a prosta suplementacja pozwala zminimalizować ryzyko wad cewy nerwowej. Dobrze wybrać preparaty dla przyszłych mam – szczególnie korzystne połączenie to Kwas foliowy oraz witaminy B6i B12  (znajdziecie je np. w Prenatal Uno). Warto wiedzieć, że kwas foliowy w połączeniu z witaminami B6 i B12 chroni materiał genetyczny (DNA) rozwijającego się dziecka.
  3. Po co komu suplementacja w ciąży?

Nauka coraz bardziej interesuje się wpływem zdrowia mamy na przyszłe życie dziecka.  Pojawia się coraz więcej dowodów na wpływ odżywiania matki w czasie ciąży na zdrowie dziecka w wieku kilku czy kilkunastu lat. A skoro wiemy, mamy świadomość – grzechem jest z tej wiedzy nie skorzystać. Epigenetyka – dziedzina nauki badająca cechy dziedziczone – lecz nie związane z niezależną od nas „zawartością DNA” – coraz częściej odwołuje się do diety przyszłej mamy. A dieta ta powinna dostarczać dziecku wszystkich niezbędnych składników (niestety nie zawsze nasze ciało potrafi wykorzystać wszytko, co powinno). Szereg tych składników ma niebagatelny wpływ na ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych.

Czy wiesz, że…?

… okres przygotowania do ciąży oraz okres ciąży i pierwsze 2 lata życia dziecka to wyjątkowy czas, w którym już od pierwszych chwil masz wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości. Oprócz genów, które dziecko dziedziczy po rodzicach, pewne cechy można wykształcać poprzez dostarczanie odpowiednich składników odżywczych już w okresie ciąży. Dziedziczenie „cech” ponad genami nazywamy „epigenetyką”. Epigenetic Nutrition Plan to formuła składników o wysokiej przyswajalności w rekomendowanych przez Ekspertów dawkach, która zawierają preparaty linii Prenatal. Poprzez swoje działanie już na etapie rozwoju płodu determinują one m. in. jego podatność na choroby cywilizacyjne, wyższy iloraz inteligencji, lepszą jakość życia.

Oprócz kwasu foliowego przyszła mama powinna zaopatrzyć swój organizm w jod (niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i rozwoju układu nerwowego dziecka). Ten element jest szczególnie ważny w okresie starań o ciążę.Całkiem nowym i ważnym zaleceniem medycznym dla przyszłych mam jest suplementacja witaminą D

„Zgodnie z najnowszymi wytycznymi powinna być przyjmowana przez kobiety ciężarne w minimalnej ilości 1,500 IU dziennie w ciąży oraz w okresie przygotowania do ciąży.”

Witamina D3 jest potrzebna do prawidłowego rozwoju kości, a jej niedobory niekorzystnie wpływają na płodność.

Zanim pobiegniesz do apteki, pamiętaj, że tradycyjne witaminy nie są przeznaczone dla kobiet ciężarnych, zbyt wysokie dawki niektórych ich składników mogą być szkodliwe dla dziecka. Wybieraj zawsze preparaty dla kobiet w ciąży. Już wcześniej pisałam o Prenatal Uno – to preparat dość innowacyjny, bo dedykowany kobietom starającym się o dziecko oraz ciężarnym do 12 tygodnia ciąży. Jego kompozycja jest bardzo dopasowana, aby spełniać szczególne potrzeby tych mam. Oprócz kwasu foliowego, jodu i witaminy B6, B12 i D3 zawiera imbir – doskonały sprzymierzeniec w walce z porannymi mdłościami. Na późniejszym etapie ciąży potrzeby twojego ciała zmienią się, dlatego po 12 tygodniu ciąży warto w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ciążę rozszerzyć suplementację.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Od II trymestru ciąży można rozpocząć suplementację Prenatalem Duo. Stosowanie tego produktu zalecane jest do końca trwania ciąży i po porodzie – aż do zakończenia okresu karmienia piersią. Ponieważ potrzeby mamy i jej rozwijającego się dziecka zmieniają się, przyjmowane suplementy powinny mieć skład o „szerszym” działaniu. Niezwykle ważne jest dostarczenie takich składników jak:  cholina, żelazo, witamina D3 czy DHA. Maja one bardzo istotny wpływ na rozwijające się pod sercem mamy dziecko. Kwasy z grupy DHA wpierają przede wszystkim rozwój układu nerwowego, a co za tym idzie inteligencję dziecka oraz są niezbędne do prawidłowego rozwoju siatkówki oka. Cholina zaś, zgodnie z najnowszymi badaniami – okazała się niezwykle ważnym składnikiem diety przyszłej mamy. To dzięki niej możemy zabezpieczyć dziecko przed wysokim ryzykiem chorób cywilizacyjnych, takich jak: nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. Mała rzecz potrafi wiele zmienić.

  1. Wpraw zmiany w ruch
    Jest już zdrowo i z głową. Teraz pora na rozdział aktywnie. Aktywność fizyczna jest nam potrzebna… i przed ciążą i w czasie jej trwania. Jednak nie oznacz to, że jeśli w życiu nie przebiegłaś kilometra, masz nagle zapisać się na udział w maratonie. Ciążowa zasada aktywności fizycznej jest bardzo prosta – nie forsuj się, nie rób nagle więcej, niż robiłaś przed ciążą. Staraj się aby ruch był przyjemnością. Wybieraj formy aktywności o małym ryzyku, w twoim rytmie. Jeżeli nie biegałaś przed ciążą, teraz tez nie musisz – zacznij od nornic wal kingu, jogi. Pamiętaj, aby najpierw wybrać się do ginekologa – to ona da ci zielone światło na sport w ciąży.
  2. Ciąża „siedzi” w głowie
    Tak naprawdę bardzo wiele zależy od naszego spokoju. Zarówno podczas przygotowań jak i w czasie trwania ciąży. Stwierdzenie „tylko spokój może nas uratować” jest bardzo prawdziwe. Obniżenie nastroju i stres negatywnie wpływają na płodność. Na szczęście w trakcie ciąży natura zgrabnie czuwa nad naszą wrażliwością na bodźce stresowe (obniża ją w czasie ciąży), dzięki takiemu zabiegowi nasz mózg reguluje wpływ negatywnych emocji na mamę i dziecko. Jednak nie przeceniajmy tej pomocy, weź sprawy w swoje ręce. Właśnie teraz jest najlepszy czas by zwolnić, odpocząć (nie rozleniwić się), zastanowić nad tym co jest ważne i jakie miejsce zajmuje w życiu. Ale też to doskonały moment na pracę nad związkiem. Oboje wejdziecie w zupełnie nowe role i odczuwacie lęk przed nieznanym, nic nie jest lepszym lekarstwem, niż bliskość i wsparcie drugiej połówki. Wykorzystajcie ten czas dla siebie.

Prawda, że nigdy wcześniej nie było lepszego powodu do dobrych zmian? Powodzenia!


Artykuł powstał we współpracy z marką PRENATAL
Jak przygotować się do ciąży?