W dobie pandemii teleporada stała się czymś naturalnym. Co jednak gdy recepta jest nam potrzebna natychmiast? Tu z pomocą przychodzi możliwość uzyskania e-recepty online. Czas oczekiwania? Zaledwie piętnaście minut!
Na czym polega możliwość wystawienia recepty online?
Recepta wystawiona zdalnie w dzisiejszych czasach nie jest niczym niezwykłym i zapewne wiele osób miało z nią do czynienia już wcześniej.
Recepta online w FajnaRecepta to krok dalej ku powszechnemu dostępowi do świadczeń medycznych. Tu nie trzeba się zapisywać do lekarza z wyprzedzeniem. Nie ma też konieczności zrywania się o świcie i ustawiania w kolejce, by „zaklepać” numerek. Wszystko odbywa się szybko i bez konieczności wychodzenia z domu. Do skorzystania z takiej usługi nie trzeba mieć nawet komputera. Wystarczy smartfon z dostępem do internetu.
Receptę wystawia lekarz, więc osoba jak najbardziej uprawniona do takiej czynności. Robi to wyłącznie po zebraniu wywiadu medycznego. Chociaż brzmi to dość poważnie, w większości przypadków sprowadza się do odpowiedzi na kilka prostych pytań.
Kto może skorzystać z wystawienia recepty online?
Teoretycznie każdy, kto będzie miał taką potrzebę. Trzeba jednak pamiętać, że mowa tu o receptach na leki, a więc nie można ich sobie zamówić bez konkretnego powodu. Lekarz wystawi takową receptę, jeśli na podstawie wywiadu i dostępnej dokumentacji uzyska informacje o konieczności kontynuacji leczenia lub jeśli w toku wywiadu okaże się, że dany specyfik (przeciwbólowy, antykoncepcyjny) faktycznie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.
Chociaż konsultacje online kojarzone są przede wszystkim z możliwością wystawienia e-recepty, warto pamiętać, że to też doskonały sposób na otrzymanie w krótkim czasie porady lekarskiej z konkretnymi zaleceniami.
Ile kosztuje wystawienie e-recepty?
To pytanie pojawia się dość często, jednak jest z gruntu fałszywe. Nie ma czegoś takiego jak cena za e-receptę. Wystawienie samej recepty nie kosztuje nic. Koszt związany jest z przeprowadzeniem telekonsultacji. Jeśli lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu uzna, że koniecznie jest przepisanie określonego medykamentu, po prostu to zrobi. Może też uznać, że nie ma takiej potrzeby i trzeba się liczyć z tym, że jego decyzja jest ostateczna.
Na jakie leki może być wystawiona e-recepta?
Konsultacja online to przede wszystkim możliwość szybkiego i dyskretnego zdobycia e-recepty na tabletki antykoncepcyjne i tabletkę „dzień po”.
Tabletki antykoncepcyjne mogą być przepisane w ramach kontynuacji przyjmowania. O tabletkę „dzień po” można poprosić w każdym momencie, bez konieczności udowodnienia brania jej kiedykolwiek wcześniej.
W ramach konsultacji online można też poprosić o receptę na leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, poprawiające erekcję, uspokajające, ułatwiające zasypianie, a także o preparaty na dolegliwości intymne.
Dlaczego warto korzystać z konsultacji online z możliwością wystawienia e-recepty?
W przypadku wielu dolegliwości i konieczności przyjęcia leków kluczem jest czas, a umówienie wizyty stacjonarnej lub teleporady nie jest możliwe w tak krótkim czasie, jak przeprowadzenie konsultacji online. Nawet jeśli jakimś cudem (i zapewne za niemałe pieniądze) umówimy prywatną wizytę za kilka godzin, to konsultacje online i tak wygrywają, bo tu czeka się zaledwie kwadrans (trochę dłużej w godzinach nocnych).
Kolejnym plusem jest brak konieczności wychodzenia z domu. Wywiad medyczny zostanie przeprowadzony telefonicznie bądź za pomocą specjalnego formularza. To duże ułatwienie i sposób na znaczne przyspieszenie procedury.
Jak wykupić receptę wystawioną online?
Z formalnego punktu widzenia recepta wystawiona online nie różni się niczym od e-recepty, którą otrzymamy od swojego lekarza pierwszego kontaktu. Istotne jest bowiem nie to, kto i gdzie taką receptę wystawił, ale czy zgadzają się wszystkie dane pacjenta, w szczególności jego numer PESEL.
E-receptę można odebrać mailowo bądź w formie SMS. W mailu znajdziemy między innymi kod kreskowy, który należy pokazać farmaceucie w aptece. Nie trzeba go drukować. Farmaceuta zeskanuje go bezpośrednio z urządzenia mobilnego. W takim przypadku nie potrzebujemy żadnych dodatkowych danych.
Jeśli nie korzystamy ze smartfona, lecz z telefonu starszej generacji musimy poprzestać na czterocyfrowym kodzie, który podajemy farmaceucie w aptece. Musimy jednak być przygotowani na pytanie o numer PESEL. Brak jego znajomości wyklucza wykupienie e-recepty.