Choroby Zdrowie

Guzki na tarczycy – o czym mogą świadczyć i kiedy trzeba udać się do lekarza?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 listopada 2021
guzki tarczycy
Fot. iStock
 

Guzki tarczycy to w większości przypadków zmiany łagodne, które nie wymagają leczenia, a jedynie obserwacji. Co prawda rzadko okazują się one nowotworami złośliwymi, ale nie zmienia to faktu, że wszelkie zmiany powstające na tarczycy należy skonsultować z lekarzem. Warto wiedzieć, dlaczego tworzą się guzki tarczycy, jakie dają objawy i na czym polega leczenie w ich przypadku.

Czym są guzki tarczycy?

Guzki tarczycy to często spotykana przypadłość, która dotyczy przede wszystkim kobiet. Ich częstotliwość występowania rośnie wraz z wiekiem, a ponieważ wzbudzają pewne obawy, stają się przyczyną konsultacji z lekarzem endokrynologiem. Według statystyk cechy wola guzkowego może mieć nawet milion Polek. Szczęśliwie większość badanych guzków nie ma cech złośliwych, i jedynie niewielki odsetek dotyczy raka tarczycy.

Guzki tarczycy to wypełnione komórkami (lite) lub płynem (torbiele) zmiany, które można wyczuć w szyi. Nie wiadomo, z jakiego powodu powstają, ale wpływ na ich rozwój może mieć niedobór jodu w diecie, choroba Hashimoto. Rozwój guzków może być związany z uwarunkowaniami genetycznymi, ponieważ stwierdza się je często u członków najbliższej rodziny. Wiadomo również, że palenie papierosów ma związek z rozwojem guzków tarczycy.

guzki tarczycy

Fot. iStock

Guzki tarczycy — objawy

Objawy, jakie dają guzki tarczycy mogą być różne. Większość takich zmian osiąga niewielkie rozmiary, przez co nie powodują żadnych objawów miejscowych. Większe guzki tarczycy mogą wywoływać:

 • kłopoty z przełykaniem związane z uciskiem na przełyk;
 • trudności z oddychaniem spowodowane uciskiem na tchawicę;
 • ból w okolicy tarczycy promieniujący do uszu;
 • chrypka.

Objawy powodowane przez guzki tarczycy mogą być również związane z zaburzeniami w produkcji hormonów tarczycy. Nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy prowadzi do pojawienia się symptomów nadczynności tarczycy. W przypadku gdy są skutkiem choroby Hashimoto, pojawiają się objawy niedoczynności tarczycy.

Diagnostyka guzków na tarczycy

Guzki tarczycy na początku należy skonsultować z lekarzem POZ lub poprosić o skierowanie do lekarza endokrynologa. Specjalista przeprowadzi badanie lekarskie, czyli wywiad oraz badanie fizykalne. Lekarz może zlecić badania hormonalne (TSH, FT4 i/lub FT3), dzięki którym możliwa jest ocena czynności tarczycy. Jeśli pojawią się nieprawidłowe wyniki badań, lekarz zleca ocenę gruczołu przez wykonanie USG, które pozwoli na ocenę m.in. wielkości i charakteru zmian ogniskowych w tarczycy.

Innym wartościowym badaniem pomocnym przy stawianiu diagnozy jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC). Najczęściej kieruje się na nią pacjenta, u którego podejrzewa się zachorowanie na raka tarczycy. Jeżeli guzki na tarczycy są w ocenie lekarza zmianami łagodnymi, nie ma potrzeby wykonywać biopsji.

guzki tarczycy

Fot. iStock

Jeszcze innym rodzajem badania jest scyntygrafia tarczycy. Do badania wykorzystuje się radioaktywny izotop (najczęściej jod promieniotwórczy). Zastosowanie specjalnej kamery pozwala na stwierdzenie, czy izotop jest gromadzony w tarczycy, czy nie. Guzki  produkujące zbyt dużo hormonów tarczycy, wychwytują więcej izotopu i określa się je jako „gorące”, i te mogą być rakiem tarczycy. To jednak stwierdza się rzadko.

Kiedy należy pilnie skonsultować się z lekarzem?

Wszelkie guzki wyczuwalne na tarczycy należy skonsultować w trybie zwykłym z lekarzem. Ale jeśli dochodzą do tego niepokojące objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Do objawów wymagających szybkiej konsultacji, zaliczamy:

 • szybkie powiększanie się guzka lub obwodu szyi;
 • nagły ból szyi w okolicy tarczycy,
 • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych;
 • problemy ze swobodnym przełykaniem;
 • problemy ze swobodnym oddychaniem;
 • pojawienie się chrypki;
 • pojawienie się objawów nadczynności tarczycy,

Dodatkowej uwagi przy guzkach tarczycy wymagają sytuacje, w których członek rodziny chorował na raka tarczycy, lub wcześniej doszło do napromienienia okolicy szyi.

guzki tarczycy

Fot. iStock

Guzki tarczycy — jak wygląda leczenie?

Najczęściej stwierdzane guzki na tarczycy nie są niczym niepokojącym. W takich przypadkach, czyli gdy nie zdiagnozowano nowotworu, a same guzki nie powodują objawów, pozostawia się je wyłącznie do obserwacji. Może się zdarzyć, że osoba w takiej sytuacji nie będzie wymagała żadnego leczenia.

Jeśli zaistnieje konieczność zastosowania leczenia guzków, może być ono różne, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta:

 • w przypadku rozpoznania nadczynności tarczycy z guzkiem/guzkami tarczycy zazwyczaj lekarz zaleca stosowanie tyreostatyków;
 • przypadku niedoczynności tarczycy podaje się preparaty lewotyroksyny;
 • jeśli pojawiły się guzy „gorące” z towarzyszącą nadczynnością tarczycy, pacjent kierowany jest na leczenie jodem radioaktywnym
 • w przypadku rozpoznania raka tarczycy lekarz kieruje pacjenta do leczenia operacyjnego. Takie rozwiązanie zalecane bywa także przy dużych guzach tarczycy lub znacznie powiększonej tarczycy z wolem guzkowym (szczególnie przy objawach ucisku na tchawicę lub przełyk).

Leczenie operacyjne jest jedynym sposobem na całkowite wyleczenie. Warunkiem powodzenia jest okresowa obserwacja i regularne stosowanie preparatów lewotyroksyny, które ograniczają ryzyko ponownego odrostu tarczycy.


źródło:  www.mp.pl

Choroby Zdrowie

Trądzik różowaty – co powoduje zmiany i jak można z nimi walczyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 listopada 2021
trądzik różowaty
Fot. iStock
 

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry na tle zapalnym, która dokucza wielu ludziom. Najczęściej pojawia się u osób w sile wieku, wpływając nie tylko na wygląd chorego, ale również na jego samopoczucie. Warto wiedzieć, czym jest trądzik różowaty, jakie ma objawy i na czym polega jego leczenie.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (acne rosacea) zaliczany do „nerwic naczynioruchowych” skóry. Zmiany pierwotnie pojawiają się na środkowej części twarzy. Na początku choroby można zauważyć w tym obszarze rumień i poszerzone naczynia krwionośne, a wraz z postępem uwidaczniają się grudki i krosty. Jeśli dojdzie do przerostu, a następnie zwłóknienia gruczołów łojowych, pojawia się przerost ograniczony (rhinophyma).

Choroba dotyczy około 10% populacji w wieku 30-55 lat. Szczególnie narażone na niego są osoby posiadające jasną karnację, jasne oczy i włosy. Znacznie częściej atakuje kobiety, jednak znacznie ciężej przebiega u mężczyzn. Trądzik różowaty występuje u osób z predyspozycją genetyczną, lub u osób ze skłonnością osobniczą do zmian skórnych.

trądzik różowaty

Fot. iStock/trądzik różowaty

Trądzik różowaty — przyczyny powstawania zmian na skórze

Objawy spowodowane trądzikiem mogą wstąpić, lub zaostrzyć się, po kontakcie ze słońcem, a także na skutek sytuacji stresowych. Do innych czynników wywołujących pojawienie się lub nasilenie objawów, jakie daje trądzik różowaty, zaliczamy:

 • zaburzenia miesiączkowania;
 • choroby tarczycy;
 • występowanie opryszczki wargowej;
 • stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu;
 • stosowanie na twarz preparatów z glikokortykosteroidami;
 • przyjmowaniem dużych dawek witamin B6 i B12;
 • dietę obfitującą w ciężkostrawne pokarmy;
 • spożywanie alkoholu;
 • korzystanie z sauny;
 • korzystanie z basenów z chlorowaną wodą;
 • obecność Demodex folliculorum (pasożyta z rodziny roztoczy) oraz drożdżaków.

Trądzik różowaty — objawy

Objawy, jakie wywołuje trądzik różowaty mogą być różne i związane są przede wszystkim z konkretną postacią choroby:

 • Postać teleangiektatyczno-rumieniowata (erythematotelangiectatic rosacea). W tej postaci trądzik różowaty powoduje na twarzy rumień przelotny lub przetrwały. Widoczne są również teleangiektazje (poszerzone naczynia krwionośne), obrzęk twarzy, chorzy stwierdzają często uczucie pieczenia i palenia skóry w obrębie zmian;
 • postać grudkowo-krostkowa (papulopustular rosacea). Występuje w jej przebiegu przetrwały rumień w środkowej części twarzy, z okresowo występującymi grudkami i krostami;
 • postać z dominacją zmian przerostowych (phymatous rosacea). U chorych występuje pogrubiała skóra nieregularnej powierzchni. Można na niej zauważyć guzowate zmiany obejmujące nos, a często i brodę, czoło, policzki i uszy. W wielu przypadkach pojawia się zapalenie mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych;
 • postać oczna (ocular rosacea) wiąże się z występowaniem przewlekłych stanów zapalnych brzegów powiek, spojówek i rogówek. Towarzyszy temu łzawienie i przekrwienie oczu, uczucie pieczenia, kłucie, swędzenie, światłowstręt. Pacjent może uskarżać się na dokuczliwe uczucie ciała obcego w oku. Objawem postaci ocznej trądziku różowatego bywają nawracające gradówki i jęczmienie
 • ziarniniakowy trądzik różowaty (granulomatous rosacea) to nie postać, ale odmiana trądziku różowatego pojawiająca się na niezmienionej skórze lub na minimalnym stanie zapalnym. Jej cechą charakterystyczną są twarde, żółte, brązowe lub czerwone grudki z tendencją do bliznowacenia.
trądzik różowaty

Fot. iStock/trądzik różowaty

Trądzik różowaty — leczenie

Trądzik różowaty wymaga leczenia, ale nie należy się spodziewać ostatecznego wyleczenia choroby. Głównym celem podjęcia leczenia jest chęć zmniejszenia lub usunięcia objawów i zahamowanie tworzenia się nowych zmian.

Istnieją metody leczenia, do których zaliczamy:

Leczenie zewnętrzne trądziku różowatego

Leczenie zewnętrzne na trądzik różowaty opiera się na stosowaniu metronidazolu 0,75% i 1% w postaci żelu lub kremu. Ponadto stosuje się kwas azelainowy, 10% sulfacetamid sodowy z 5% siarką i nadtlenek benzoilu. Przy nasilonym trądziku różowatym lekarz może zlecić miejscowe stosowanie antybiotyków. Należy jednak pamiętać, że wpływają one na objawy, a nie przyczyny stanu zapalnego. Ponadto istnieje ryzyko, że po zakończeniu leczenia choroba może wrócić.

Trądzik różowaty a leczenie doustne 

Lekarz może zlecić pacjentowi przyjmowanie antybiotyków, przede wszystkim tetracyklinowych, jeśli na skórze uwidoczniły się zmiany grudkowo-krostkowe. Jeśli zastosowanie tych antybiotyków nie jest możliwe, zaleca się sięgnięcie po makrolidy. Jeśli tradycyjne metody leczenia nie zdały egzaminu, zaleca się stosowanie izotretynoinę, pochodną witaminy A. To jednak niesie ze sobą ryzyko przykrych skutków ubocznych, takich jak, m.in.: suchość warg, jamy ustnej i nosa, krwawienia z nosa, wypadanie włosów.

Stosowanie dermokosmetyków na trądzik różowaty

Dermokosmetyki są dobrym wsparciem skóry z trądzikiem różowatym. Najlepiej sięgać po dermokosmetyki dedykowane skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, wymagającej szczególnej pielęgnacji. Ważne, by kosmetyki  stosowane podczas codziennej pielęgnacji umożliwiały odbudowę uszkodzonej warstwy ochronnej. Zdecydowanie należy unikać zwykłych mydeł lub żeli, które działają wysuszająco i podrażniająco.  Ponadto unikać warto kosmetyków zawierających środki zapachowe, które są częstą przyczyną podrażnienia skóry twarzy.

trądzik różowaty

Fot. iStock/trądzik różowaty

Laserowe zamykanie naczynek

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg, którego efekty widoczne są od razu — ograniczony rumień oraz mniej popękanych naczynek. Zastosowanie lasera zamyka naczynka, które ulegają wchłonięciu i przestają być widoczne. Laserem można zamykać nie tylko pojedyncze naczynka, ale i rozległy rumień, przy kilkukrotnym powtórzeniu zabiegu dla  osiągnięcia oczekiwanego efektu. Jest to metoda przynosząca szybkie i zauważalne efekty, jednak nie leczy choroby, jaką jest trądzik różowaty.

Trądzików różowaty — czego nie należy robić?

Zdecydowanie należy unikać zabiegów rozgrzewających, oraz takich, w których dochodzi do złuszczania skóry z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego. Nasilają one przekrwienie skóry, co utrwala rumień i towarzyszące mu pieczenie skóry. Skóra z trądzikiem różowatym nie lubi również ucisku i tarcia.

Trądzik różowaty — dieta 

Przy chorobie istotna jest także dieta, która wpływa na trądzik różowaty i na nasilenie lub złagodzenie zmian. Przede wszystkim należy zacząć od usunięcia z jadłospisu potraw ciężkostrawnych, tłustych, pikantnych, oraz wysoko przetworzonych, które nasilają objawy. Warto także ograniczyć mocną herbatę, kawę i czekoladę, które u pewnych osób mogą wywołać nasilenie objawów trądziku różowatego. Uwagę należy zwrócić na produkty mleczne, które mogą działać prozapalnie. Warto ograniczyć potrawy zawierające histaminę, takie jak sery pleśniowe i wędzone, wędzone i marynowane ryby (makrela, łosoś, tuńczyk), kiszonki, drożdże, salami. Przy chorobie takiej jak trądzik różowaty bezwzględnie należy unikać alkoholu (szczególnie czerwonego wina), oraz palenia papierosów. Niewskazane jest również spożywanie pikantnych oraz gorących napojów i jedzenia.

Poleca się natomiast włączenie do diety dużej ilości warzyw i owoców, oraz olejów roślinnych i ryb. Ważne jest również wypijanie 2 litrów wody dziennie.


źródło:  www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

Spójrz na obrazek – ten test zagląda w głąb ciebie. Sprawdź, czy diagnoza się zgadza!

Redakcja
Redakcja
22 listopada 2021

Obrazkowe testy osobowości mogą być interesującym i ekscytującym sposobem odkrywania potencjalnych sposobów, w jakie nasz mózg interpretuje informacje i co może to oznaczać w kontekście naszych osobistych nawyków i preferencji.

Według światowej sławy psychologa Richarda Gregory’ego i jego eksperymentu z pustą maską, wzrokowa percepcja mózgu opiera się na przetwarzaniu odgórnym, a prawie 90% informacji, które postrzegają nasze oczy, jest tracone, zanim dotrą do mózgu.
Z tego powodu umysł musi jak najlepiej zgadywać na podstawie przeszłych doświadczeń i wspomnień, związanych z wiedzą na temat obserwowanego przedmiotu.

Na przykładzie obracającej się maski Charliego Chaplina dr Gregory wyjaśnił, dlaczego postrzegamy pustą stronę maski jako wypukłą i obracającą się w przeciwnym kierunku. Umysł nie jest przyzwyczajony do oglądania odwróconych twarzy, ale ma ogromną ilość danych na temat tego, jak wyglądają zwykłe ludzkie twarze, więc to powoduje, że widzimy coś innego niż to, co faktycznie istnieje.

To, co nasz umysł najpierw postrzega, może być również powiązane z pewnymi podświadomymi skojarzeniami, które są powiązane z częściami naszej osobowości. W tym zabawnym teście wizualnym zwróć uwagę na to, jakie zwierzę (zwierzęta) rzuca ci się w oczy jako pierwsze, a następnie przeczytaj poniżej, aby zobaczyć, co mówi o tobie.

Jeśli jako pierwsze spostrzegłaś dwa koty

Koty są często kojarzone z mądrością i duchowością, ponieważ ich spokojna natura może symbolizować wewnętrzny spokój i panowanie nad sobą. W czasach starożytnego Egiptu koty były czczone jako istoty magiczne, boskie i duchowe. Jeśli jako pierwsze dostrzegłaś właśnie dwa koty dotykające się ogonkami i serduszko między nimi, oznacza to, że twoja dbałość o szczegóły jest dość duża, ponieważ jest to dużo trudniejszy do rozpoznania obraz.

Może to sugerować twoją pasję do romansu, miłosną więź z przyjacielem lub bliski związek z członkiem rodziny. Koty zwykle prowadzą nocny tryb życia i są najbardziej aktywne w nocy, a towarzystwo, którego szukasz, prawdopodobnie można znaleźć w późniejszych godzinach po pracy: przyjemna kolacja, wieczór z przyjaciółmi, a nawet spędzanie czasu z ukochaną osobą, wpatrując się w gwiazdy i rozważanie tajemnic życia i wszechświata.

Jesteś też bardziej powściągliwa i selektywna, jeśli chodzi o to, kogo dopuszczasz blisko do siebie. Dokładnie tak jak koty, które od czasu do czasu przychodzą pobawić się z człowiekiem, ale tak naprawdę ich zainteresowanie jest ograniczone i dość szybko oddalają się do swoich spraw. 🙂

Głębokie zrozumienie i znajomość siebie dają ci wspaniały wgląd w życie. Wysoki poziom rozwoju osobistego, który osiągnęłaś, może być trudny do wyjaśnienia tym, którzy nie przeżyli tych samych wewnętrznych podróży co ty. Czasami może to spowodować głęboką tęsknotę za zrozumieniem, ale na szczęście jesteś wystarczająco mądra, aby znaleźć właściwe drogi, aby poznać ludzi, którzy będą twoimi bratnimi duszami.

Ważne jest, abyś w czasach, gdy pragniesz i tęsknisz za kimś, pamiętała o tym, co już wiesz: że jesteś kochana i już w środku jesteś kompletna, niczego nie potrzebujesz. W żaden sposób nie powinno to zniechęcać cię do otwierania na innych swojego cudownego i opiekuńczego serca. Wszystko będzie dobrze.

Jeśli jako pierwszego spostrzegłaś psa

 

Psy są z natury lojalne, odważne, opiekuńcze i kochające bezinteresowne. Ci, którzy jako pierwszego widzą tu psa, są jednymi z najbardziej lojalnych ludzi. Ale wiedzą też, jak od czasu do czasu wyluzować się i pobawić. Twoja osobowość ułatwia ludziom zaprzyjaźnianie się z tobą i zazwyczaj tęsknią za tobą, gdy nie ma cię w pobliżu, nawet jeśli tego nie mówią na głos. Masz więcej dobrych cech, niż można by tu wymienić, a ludzie, którzy znają prawdziwego ciebie, naprawdę cię kochają.

Możesz być pomocą, której ludzie potrzebują, i ramieniem, na którym można się wypłakać. Wykorzystaj swoją naturalną dobrą naturę, aby być dobrym człowiekiem dla otaczających cię osób, ponieważ twój rodzaj energii może pomóc im  stracić niepotrzebną, blokującą ich czujność i naprawdę zaakceptować pomoc, której tak potrzebują.

Badanie wykazało, że ludzie, którzy identyfikują się jako „psiarze”, są bardziej ekstrawertyczni, ugodowi i sumienni. Sumienność wiąże się ze skłonnością do samodyscypliny, wykonywania zadań i dążenia do osiągnięcia. Osoby sumienne również preferują zachowania zaplanowane, a nie spontaniczne.


Zobacz także

Igła w kręgosłup od konowała – dobrze „postraszyć” kobietę przed porodem. Czyli znieczulenie porodu podawane przez położną

Kiszona kapusta

Kiszona kapusta odchudza, chroni przed wrzodami i wzmacnia odporność. Jak samodzielnie ukisić kapustę?

Ćwiczenia na piłce – mięśnie pośladków, grzbietu i tylnej części ud