Go to content

Gdzie moja moc?! Ratunku… Jak szybko odzyskać życiową energię

Fot. Pixabay / MihaiParaschiv / CC0 Public Domain

Królestwo za kawę! Albo za napój energetyczny który doda ci skrzydeł. Rano nie chce ci się wyściubić nosa spod kołdry, budzik to największy wróg? W ciągu dnia kilka efektownych kryzysów „odcina ci prąd”? Sięgasz po kolejną kawę, i kolejną. Potem energetyk, batonik, cola… Brr. Energii jak nie było tak nie ma, za to tobie kołacze serce, do domu wracasz nieprzytomna, marzysz tylko o jednym– łóżko. Stop!

Oczywiście, powodów dlaczego nie masz energii może być wiele. Trudno je wyeliminować nie przyglądając się swojej diecie, higienie snu, trybowi życia. Jest jednak kilka sposobów, by zapobiec spadkom energii albo pomóc sobie w kryzysie.

Zdrzemnij się

Paradoksalnie właśnie drzemka może nam dać ogromny zastrzyk energii. Tak, tak. Nie zawsze należy walczyć z sennością wszelkimi możliwymi sposobami. Czasem warto się jej poddać ale nie chodzi tu o rozleniwiające długotrwałe spanie w dzień (na które umówmy się, mało kto może sobie pozwolić), ale o krótkotrwałą, energetyzującą drzemkę. Badania przeprowadzone przez NASA w 1995 wykazały, że drzemiący piloci mieli szybszy czas reakcji. Drzemka obniża też poziom hormonu stresu, kortyzolu. Poprawia samopoczucie, koncentrację. Optymalny czas drzemki, która daje największy zastrzyk energii to 10-20 minut.

Poćwicz

Każdy ruch wpływa pozytywnie na organizm ale żeby podnieść poziom energii nie musisz się katować na siłowni czy biegać godzinę. Zastrzyk energii zapewni 15 minutowy rozruch poranny najlepiej na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie. Tak, jak na koloniach. Dzień zacznij od kilku głębokich oddechów, łagodnych skłonów, rozciągania. Poskacz na skakance, pokręć hula hop, wykonaj jogiczne „powitanie słońca”, potańcz. Zrób coś co sprawi ci przy okazji przyjemność, bo cel jest tylko jeden – dotlenić mózg. To nie tylko doda ci energii ale też zwiększy koncentracje na cały dzień.

Śmiej się

Śmiech to zdrowie. Nie masz powodów do śmiechu? Nie szkodzi. Nawet sztucznie wymuszony nasz mózg odbiera jako prawdziwy. Śmiech dotlenia mózg i wentyluje płuca, nabieramy podczas niego trzykrotnie więcej powietrza niż przy normalnym oddechu. Dotlenienie w połączeniu z wyrzutem endorfin (i jednoczesnym zahamowaniem wydzielania hormonów stresu – adrenaliny i kortyzolu) to potężny zastrzyk energii. Jeśli nie dasz rady się śmiać przynajmniej się uśmiechaj.

Napij się

Nie, nie. Nie zachęcam do lampki wina. Raczej do butelki wody. Według badań moment kiedy odczuwamy pragnienie jest już chwilą łagodnego odwodnienia i nie powinniśmy w ogóle do niego dopuszczać. Niewielkie, nawet 2% odwodnienie obniża nastrój, koncentracje i może powodować bóle głowy. Jeśli masz odwodniony organizm, odczuwasz senność i zmęczenie. Odwodnienie i zmęczenie są ze sobą ściśle powiązana, więc zamiast kawy sięgnij po szklankę wody. Szczególnie w tradycyjnej porze kawowej, czyli o poranku. Dzięki szklance wody szybciej pozbędziesz się nagromadzonych przez noc metabolitów.

Ładuj baterie pozytywną energią

Chociaż to ograny banał – naprawdę myśl pozytywnie. Nie chodzi tu o naiwne „happy go lucky” ale umiejętność łagodnej kontroli swoich myśli. Odsuwania lęków i negatywnych komunikatów, które sami sobie wysyłamy (nie uda się, to trudne, nie dam rady) powoduje, że nie dopadają nas spadki energii. Bo energii na negatywne myślenie wydatkuje się masę. Nie bez powodu mówi się, ze stres „spala” czy też „zżera”. Otaczajmy się życzliwymi ludźmi. Nic tak nie wyciąga z nas energii jak wiecznie poirytowani, niezadowoleni, nieżyczliwi nam ludzie.