Go to content

Fleksitarianizm – dieta, która nie wymaga sztywnego przestrzegania zasad

Fot. iStock / MilosStankovic

Fleksitarianizm to dieta idealna dla osób, które chcą żyć zdrowo, zrzucić kilka kilogramów, ale nie mają głowy do sztywnego trzymania się planu. Fleksitarianizm, czyli elastyczny wegetarianizm, bazuje na warzywach i owocach, ale od czasu do czasu dopuszczający mięso i ryby. Założenie jest proste w realizacji i przynosi dobre efekty dla zdrowia i masy ciała.

Założenia tej diety nie jest nowością, opracowano je już w połowie lat 90., a obecnie znakomicie wpisuje się w trend troski o wygląd, zdrowie i diety bez wielkich wyrzeczeń.

Najważniejsze założenia fleksitarianizmu

Ogólnie mówiąc, ten sposób żywienia zakłada stopniową wymianę mięsa na produkty roślinne. Docelowo fleksitarianin powinien jeść główne posiłki zawierające mięso 1-2 razy w tygodniu. Nie ma tu ram czasowych, określonych ilości czy przeliczania kalorii. Jadłospis można dopasować do własnego gustu opierając się na zwyczajnych produktach, nie wymaga egzotycznych składników i jest przyjazna dla portfela.

Grupy produktów, na których opiera się dieta, to:

  • tofu, fasola, soczewica, groch, nasiona i orzechy, jajka (mają zastąpić mięso),
  • warzywa i owoce,
  • produkty z pełnego ziarna,
  • nabiał,
  • przyprawy i naturalne słodziki.

Ograniczenie mięsa nie powoduje deficytów białka i innych składników, takich jak witamina B i kwasy omega-3, które wyrównywane są ze spożywania tłustych ryb morskich. Jedynym utrudnieniem fleksitarianizmu może być fakt, że zaleca się przygotowywanie posiłków z mięsa i ryb, które nie są hodowane przemysłowo, a to wiąże się z wyższymi kosztami.

Fleksitarianizm daje wiele korzyści

Ci, którzy trwale zdecydują się przejść na ten rodzaj odżywiania, szybko mogą zaobserwować pozytywne zmiany. Przede wszystkim ograniczenie mięsa powoduje obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, zmniejszenie ryzyka chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Mniej tłuszczu i kalorii w diecie skutkuje spadkiem masy ciała i utrzymaniem szczupłej sylwetki bez wielkich wyrzeczeń, a więcej warzyw spożywanych każdego dnia pomaga ochronić się przed chorobami cywilizacyjnymi. Lekarze zalecają fleksitarianizm jako profilaktykę oraz element leczenia nadciśnienia, cukrzycy, chorób układu krążenia i otyłości.

źródło: www.poradnikzdrowie.pl, fleksitarianizm.pl